İş hayatında da şampiyon

Mezopotamya

New member
Mustafa Kemal ÇOLAK

Türkiye, basketbolda geçen pazar akşamı kazanılan tarihi muvaffakiyetin memnunluğunu yaşıyor. Anadolu Efes, Basketbol THY Avrupa Ligi Dörtlü Finali’nde İspanya grubu Barcelona’yı mağlup ederek Türkiye’ye şampiyonluk sevinci yaşatırken, Ergin Ataman da Avrupa’nın bu en büyük basketbol tertibinde kupa kaldıran birinci Türk başantrenör unvanını elde etti. Şampiyon Anadolu Efes, sonraki günü ulaşım sponsoru Corendon Hava Yolları’na ilişkin özel uçakla İstanbul’a döndüğünde, beklendiği üzere epey kalabalık bir medya mensubu tarafınca karşılandı. O vakitten itibaren de muvaffakiyetin en büyük mimarlarından Ergin Ataman, uzun, yorucu lakin sonu büyük memnunlukla biten sportif serüvene ait soruları yanıtlıyor, hislerini paylaşıyor.

Tanışıklığımız 2000’li senelera uzanan Ergin Ataman ile dün bir televizyon canlı yayını daha sonrası ben de söyleşi yaptım. İddiaların bilakis kendisine spordan çok iş hayatına ait sorularım oldu. Bilenler azdır, Ergin Ataman’ın çorap endüstrisinde de faaliyetleri var. Bu alan dede mesleği. Ailesinin, kesime büyük hizmetlerde bulunan şirketler kurduğunu, Türkiye çorap endüstrisinin gelişmeninde büyük rol oynadığını belirtmeliyim. Selanik göçmeni dedesi Halil Ataman’ın birinci adımlarını attığı, babası İbrahim Nuray Ataman’ın Türkiye’de olduğu kadar İtalya’daki teşebbüsleriyle de geliştirdiği çoraptaki faaliyetlerini, ailesinin üçüncü jenerasyon temsilcisi olarak gururla sürdürüyor.

senelerca çorap üretimi de yapan Ataman Ailesi, 15 yıl kadar evvel imalattan çekilerek büsbütün bölüme makine sağlayıcı rolü üstleniyor. Baba Ataman’ın dünyanın en büyük çorap makinaları üreticisi Lonati’nin Türkiye temsilciliğini alması, ailenin olduğu kadar Türk sanayiciliğinin de dönüm noktası oluyor. Atamanlar ve Lonteks şirketleriyle yürüyen faaliyetlere Ergin Ataman’ın dahil olması, 1990’lı senelerda İstanbul Üniversitesi İşletme Kısmı mezuniyetinden’nü bitirmesinin akabinde gerçekleşiyor. Ergin Ataman, “Bir taraftan sporu başka yandan iş hayatını bir arada sürdürüyorum. Sektörebüyük hizmetlerde bulunduğumuzu söyleyebilirim” diyor.

İtalyan marka, yalnız Türkiye’de değil, dünyada da bölümün en büyük makine tedarikçisi unvanına sahip. Çorap makinalarında çabucak her ülkede açık orta pazar hissesine sahip. Türkiye çorap endüstrisinin kullandığı makinaların yüzde 90’ından fazlasının Lonati Grubu’na ilişkin olduğunu belirten Ataman, “Eğer Türkiye bu alanda en büyük ihracatçı pozisyona geldiyse, kapasitesi en büyük iki ülkeden biri olduysa bunda Lonati’nin hissesi epeyce büyüktür” diyor.

4. nesil devam edecek mi?

Pekala, Ataman Ailesi’nin çorap dalına ilgisi dördüncü nesil ile de sürer mi? Ailesinin tek çocuğu olan Ergin Ataman’ın ikiz kızları, ABD Miami Üniversitesi’nde okuyor. Ceren Ataman, Elektrik Mühendisliği, Gizem Ataman ise psikolojisi ve görsel sanatlar eğitimi alıyor. Her ikisi de sürdürdükleri faal spor hayatını lise senelerında eğitime tartı vererek sonlandırmışlar. Ergin Ataman, “Okullarında son sınıftalar, ne istikamette ilerleyeceklerine onlar karar verecek. Babam bana aile işimizde baskı yapmadı, sonucu bana bıraktı. Ben de kızlarımı tercihlerinde özgür bırakmayı yeğliyorum. Karar onların. Oğlum ise daha çabucak hemen 11 yaşında” diyor.

Eşi de dede mesleğini seçti

İş hayatında Ergin Ataman’ın hikayesinin bir benzerini eşi Berna Uçkun Ataman’ın da yaşadığını söz etmeliyim. Tıpkı Ergin Ataman üzere Berka Uçkun Ataman da dede mesleğini devam ettiriyor. Ayakkabı modasında 5 yıl evvel Ayakizi ismini taşıyan bir marka yaratan Ataman, yüzde 100 doğal eserden, el imali sandaletler üretiyor. Yurt ortasında Beymen, Harvey Nichols üzere mağazalarda satışa sunulan Ayakizi eserleri, online kanalda da müşterisi ile buluşuyor. Geçen hafta ortasında marka ismine değerli bir gelişme yaşandı. Ayakizi mamüllerinin Wolf&Badger ile yürütülen işbirliği daha sonrasında New York ve Londra’da satışına başlandı.

Hem kuzeniz hem ortağız

Ataman Ailesi’nin iş hayatında hayli değerli bir kırılma devrine de liderlik etmiş Ergin Ataman. 87 yaşında emeklilik hayatı süren babası İbrahim Nuray Ataman’ın, bundan 7-8 yıl kadar evvel şirketleri tasfiye etmeye dönük teklifini kabul etmeyen Ergin Ataman, o tarihte genel müdür olarak nazaranv alan halasının oğlu Erkan Tankaya ile bir arada yola devam etme sonucu alıyor. İki kuzen paydaşlık kuruyor ve Lonteks aile şirketi olarak yoluna devam ediyor. İtalyan Lonati ile epeyce yeterli yürüyen işbirlikleri olduğunu söyleyen Ergin Ataman, “Türkiye’nin yanı sıra Türk Cumhuriyetleri’nde üç ülkede daha temsilcilik haklarımız var. Emelimiz, hayli büyümek, epey büyük hasılatlar elde etmek değil. Dedemizden gelen bu iş alanı aslında aile kültürümüz. Çorap dalına hizmetten büyük memnunluk duyuyoruz” diyor. Kuzeni Ergin Ataman’dan 8 yaş büyük iktisat fakültesi mezunu, işletme yüksek lisansı yapan genel müdür Erkan Tankaya da “Hem kuzeniz, hem ortağız. Kritik kararlarda Ergin Beyefendi hep yanımızda. Türk çorap bölümü ihracatını daha da artırma, küresel marka çıkarma potansiyeline sahiptir” diyor.