Josef de Souza: Kendimi inançta hissetmediğim bir ligde kalamam

PeLe

New member
Josef de Souza: Kendimi inançta hissetmediğim bir ligde kalamam Beşiktaşlı orta saha oyuncusu Josef de Souza, Muhteşem Lig’in 5. haftasında deplasmanda MKE Ankaragücü maçının akabinde gördüğü kırmızı kartın ve aldığı 1 maçlık cezanın haksız olduğunu savundu. Josef de Souza, düzenlenen basın toplantısında gözyaşlarına hakim olmadı.

Anadolu Ajansı’nın haberine bakılırsa Beşiktaş, Josef’in MKE Ankaragücü ile oynanan maçtan daha sonra çıkan olayda grup arkadaşına saldıran taraftara müdahale ettiği nedeni öne sürülerek kırmızı kart görmesi ve Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) kelam konusu kartın iptali için yaptığı müracaatın kabul edilmemesiyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Vodafone Park’ta düzenlenen toplantıya Josef’in yanı sıra Beşiktaş İkinci Lideri Engin Baltacı katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Baltacı, “MKE Ankaragücü maçından daha sonra daha hoş mevzuları konuşmak için bir ortaya gelmek isterdik. Lakin o denli bir konumda bir ortaya gelmedik. Hukuk kazalarının düzelme ihtimalinin her vakit olduğuna inanan bir hukukçuyum” diyerek kelamı Josef’e bıraktı.

‘CEZADAN ÖTÜRÜ HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYORUM’

Çok sıkıntı ve üzücü bir hafta yaşadığını aktaran Josef de Souza, “Uzun müddet alanlardan uzak kalmıştım. Birinci 4 maçta grubumun yanında değildim. Gece gündüz çalışarak ekibime takviye olmak için olağandan de erkenden müddette alanlara döndüm. Kadroma yardımcı oldum. Maç ortasında hakeme de yardımcı oldum. Karşılaşmadan daha sonra malum olaylar yaşandı. O esnada olağan davranmama karşın kırmızı kart gördüm ve 1 maç ceza aldım. Bu karar yüzünden önemli manada hayal kırıklığı yaşıyorum” sözlerini kullandı.

‘CEZALANDIRILMAMASI TÜRK FUTBOLUNUN İMAJINA ZİYAN VERİYOR’

Kendisine verilen cezanın olağan olmadığını belirten 33 yaşındaki futbolcu, “Orada yüzde 100 yanlışsız bir şey yaptığıma inanıyorum. Arkadaşlarımı koruduğumu biliyorum. bu biçimde bir aksiyonun sonunda ceza verilmesini kabul edemiyorum. Bundan dolayı da epey üzgünüm” dedi.

Josef de Souza, alana giren taraftarın ekip arkadaşları Salih Uçan ve Cenk Tosun’u ya da müsabakanın hakemlerini sakatlayabileceğini yahut yaralayabilme ihtimalinin olduğunu belirterek, “Sahaya giren taraftar Cenk’i, Salih’i sakatlasaydı ya da elinde onlara ziyan verecek, yaralayacak bir alet olsaydı, alandaki rastgele biri yaralansaydı beşerler bana bir daha 1 maç mı ceza vereceklerdi? Bu tıp durumlar da bu türlü cezalandırılması maalesef Türk futbolunun imajına ziyan veriyor” diye konuştu.

Siyah-beyazlı futbolcu, TFF Tahkim Konseyinin duruşmalı savunma isteğini geri çevirmesinin de kendisini epeyce üzdüğünü aktardı.

‘ENDİŞE YAŞIYORUM’

Ailesiyle Türkiye’yi epeyce sevdiğini lisana getiren Josef, yaşananlardan daha sonra güvensizlik hissettiklerini anlatırken gözyaşlarını tutamadı. “Bu cezanın adil olmadığı kuşku götürmez bir gerçek” diyen Josef, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Ailemle yaşanan olay ve buna verilen tepki yüzünden, bu biçim olayların yeniden yaşanabileceği konusunda güvensizlikler hissediyoruz. Bu epeyce sıradan bir olay değildi. Ceza alması gereken şahıslar hiç ceza almadı. Rakibimize verilen ceza ortada. Bu ülkeyi hayli seviyorum. Bu ülke bana her şeyimi veren, kendimi futbolcu ve insan olarak tamamlamamı sağlayan ülke. Türk insanını epeyce seviyorum. Buraya geldiğimden beri her şeyi içimden gelerek yaşıyorum, epeyce memnunum. Bu olayın yaşanması ve adaletsizlik yüzünden kaygı ve ıstırap yaşıyorum. Türk futbolunda daha farklı şeyler yapmakla ilgili plan ve hayallerim var. Bundan vazgeçmeyeceğim fakat ben buraya karşı büyük bir sevgi beslerken bunların yaşanması duygusal olarak beni ve ailemi üzüyor.”

Josef’in ağlamasının akabinde kelamı alan Baltacı, “Beşiktaş için terini son damlasına kadar döktüğünü biliyoruz. Bugün gözyaşı döktüğünü de gördük. Hayallerini gerçekleştirme çabanda Beşiktaş ailen daima yanında olacak. Yanaklarından öpüyorum sevgili kardeşim. Teşekkür ediyorum” dedi.

ondan sonrasında basın toplantısında gözyaşlarını tutamamasıyla ilgili olarak Instagram hesabından açıklama yapan Josef de Souza, kendini inançta hissetmediği için gelecek dönem Türkiye’de forma giymeyeceğini belirtti ve paylaşımında şu tabirlere yer verdi:

“Duygusallaşarak ağlamamın sebebi, ailemle görüşmem ve haksız bir ceza aldıktan daha sonra verdiğimiz karar. Eminim ki buna emsal bir olay bir daha olacak ve ben de tekrar tıpkı hali sergileyeceğim. Bu dönem elimizden gelenin en güzelini yapıp BEŞİKTAŞ’ı tekrar şampiyon yapmaya çalışacağız. Lakin gelecek dönem için artık burada kalmak bana bu cins bir olay yine yaşanırsa tıpkı reaksiyon vereceğim için kendimi inançta hissettirmiyor. Zira biliyorum ki karakterim niçiniyle grup arkadaşlarıma yapılacak saldırganlığı kabul etmeyeceğim ve yine ceza alacağım. Bu yüzden kendimi inançta hissetmediğim bir ligde kalamam, bu söylemiş olduğimi kalbimi epey acıtıyor olsa bile.” (HABER MERKEZİ)