Junior Caiçara’dan Aykut Kocaman itirafı!

PeLe

New member
Junior Caiçara’dan Aykut Kocaman itirafı! Başakşehir’in yıldız isimlerinden Junior Caiçara, Antalya kampında İhlas Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

Dönem başında yaşanan makûs başlangıç ve akabinde yakalanan ivme hakkında 32 yaşındaki futbolcu, “Sezona âlâ başlayamadık. İstediğimiz performansa ulaşma noktasında kasvetler yaşadık. Bunun niçinlerine bakarsak, takımımızda değişiklikler oldu. Lakin bir antrenör değişikliği oldu. Emre hoca geldikten daha sonra grupta biroldukça şey değişmeye başladı. Oyun planımız, oyun ideolojimiz, oyuncuların oyuna bakış açısı değişti, müspet manada. Bu değişikliklerin akabinde alınan galibiyetler de tesadüf olmadı. Güzel bir ivme yakaladık. Son 2 haftaya kadar da güzel gittiğimizi düşünüyorum. Son 2 hafta galip gelemedik. Âlâ durumda olduğumuzu düşünüyoruz. Antalya kampı da verimli geçiyor bizim için. Düzgün biçimde devam etmeye çaba edeceğiz” sözlerini kullandı.

“Aykut hocanın yüzüne söylemeliydim”

Dönem başında bundan evvelki teknik yönetici Aykut Kocaman’ı toplumsal medyadan eleştirdiği için takım dışı kalan Junior Caiçara, takımda olmadığı 5 maçlık dönemin kendisi için kuvvetli geçtiğini aktararak, “Başakşehir mesleğim boyunca hiç bu kadar yalnız kalmamıştım. Benim kusurumu lisana getirmek gerekirse, Aykut Kocaman’la direkt olarak konuşmam gerekirdi. Ben orada sistemimizden, kulüp vizyonumuzdan ve futbol mantalitemizin atak futbol olduğundan bahsetmek istemiştim fakat daha sonrasında yaptığım hareketin genç oyunculara ne kadar berbat bir örnek olduğunu anladım. aslına bakarsan daha sonrasında Aykut hocadan da fazlaca özür dilemiştim. Bunu yapmak yerine liderimizle, Aykut hocayla, çalışanlarla konuşmak fazlaca daha uygun olurdu. yinedan kendisinden özür diliyorum ve diledim. Bilmiyorum kabul etti mi? Lakin benim onunla ilgili hiç bir sıkıntım yok. Rastgele bir sorunum olmadı. Çok uygun bir insan kendisi. Bana yaklaşımı da hayli uygundu. Çok âlâ bir mesleği var. Ulusal ekip haricinde büyük kulüplerde çalışıp şampiyonluk hayatış bir isim. Benim belirtmek istediğim, Başakşehir’in DNA’sında atak futbolu vardı ve hocamızın oynattığı futbol bizim grubumuzun aykırısı bir mantalitede ilerliyordu. Bunu lisana getirme yolum kusurluydu. Kendisinden tekrar özür diliyorum. Lakin bu durum da geride kaldı. Biz Başakşehir olarak önümüze bakacağız” cümlelerine yer verdi.

“Yaptığım genç oyunculara berbat örnek oldu”

Takım dışı kaldığı günleri mesleğinin en şiddetli günleri olarak belirten Caiçara, “Daha evvel bunu hiç yaşamamıştım. hayli zordu. Kulüp bu süreçte kimi ezaları giderme açısından yardımcı oldu. Birtakım şeyler yatışana kadar. Sıcak periyotlar benim için zorluydu. Gruptan farklı kalıyorsunuz ve başka alanda genç oyuncularla başka bir egzersiz yapıyorsunuz. Bu hareket genç oyunculara da makûs örnek oldu. Lakin dediğim üzere bu geride kaldı” diyerek devam etti.

“Beşiktaş maçında A ekibe yeni çıkmış genç bir oyuncu gibiydim”

Emre Belözoğlu’nun grubun başına geçmesinin akabinde kendisinin de takım dışı kalma cezasının bitmesiyle bir arada birinci 11’e dönen Caiçara, Beşiktaş karşısında oynadığı maçta kendisini A ekibe yeni çıkmış genç bir oyuncu üzere hissettiğini söz ederek, “Takıma katıldıktan daha sonraki mutluluğumu tanım edemem. Hocama da teşekkür ederim bana bu fırsatı yine verdiği için. Ben de bu fırsatı tepmeme ismine en düzgününü verme kanısıyla hareket ettim. bu türlü devam ediyorum. Her şeyimi vermek istiyorum ki Başakşehir ligi en güzel biçimde bitirsin. Olan olayların akabinde gruba tekrar katılınca adapte olma süreci biraz zordu. Bir oyuncu olarak daima istikrarlı olmanız için müddet almanız gerekiyor. Benim de oynama süremin eksik olmasından dolayı bunu yakalayamadığımı söyleyebilirim. Çok daha yeterli olabilirdi. Defansta hayli daha sağlam, ileride daha üretken, kadro arkadaşlarıma yardımcı olmak isterdim. Fakat dönemin geri kalanında hayli daha güzel olacağımı söyleyebilirim” dedi.

“Hedefimiz Şampiyonlar Ligi’ne katılmak”

Kelamlarını Başakşehir’in gayeleriyle ilgili sürdüren Junior Caiçara, “Gerçekten özledim Avrupa maçlarında forma giymeyi. İkinci yarı bizim için daha kuvvetli geçecek. Takımda giden ve gelen oyuncularımız oldu. Rakipleri de çözmemiz gerekiyor. Rakipler de alışılagelmiş Başakşehir’in düzgün futbolunu tahlil ederken artık hayli daha tanıyarak çaba edecekler. Oyunu daha düzgün okumamız, hocamızın oyun ideolojisini daha yeterli anlamamız gerektiğini düşünüyorum. Birinci yarıda fazlaca puan kaybettik fakat bunları hak ettiğimizi düşünmüyorum. Saha içi tertibi üstün taraf her maçta bizdik. Rakiplere oranla topa daha fazlaca sahip olan bizdik. Oyunu denetim altına alma noktasında fazlaca daha kuvvetliydük. Saha içi tertibimiz ileri düzeydeydi. Maçların genelinde 7-8 net durum üretip gole çeviremeyen de bizdik, rakiplerin 1 defa gelip gol attığı kadro da bizdik. ötürüsıyla bu eksikliği giderme manasında Antalya kampının epey verimli geçtiğini düşünüyorum. Yeni oyuncuların adaptasyon sürecine tesiri, ekip içi irtibatın ilerlemesi tıpkı vakitte oyun ideolojisini oturtma manasında kamp fazlaca olumlu ilerliyor. Hocamızın da söylemiş olduği üzere kadrosu ligin sonunda en üstte görmeyi hedefliyoruz. UEFA Avrupa Ligi ve doğal ki Şampiyonlar Ligi’ne katılmak bizim hedefimiz” formunda konuştu.

“Trabzonspor’un hayli şanslı olduğunu söyleyebilirim”

Gruptan ayrılan Edin Visca hakkındaki fikirlerini de aktaran Brezilyalı, “Herkes tarafınca net biçimde biliniyor ki, Başakşehir yalnızca bir oyuncusunu değil, fazlaca büyük bir önderini ve düzgün bir oyuncusunu kaybetti. Yalnızca bizim için değil, Muhteşem Lig’deki en düzgün oyuncu diye adlandırabilirim Visca’yı. Biz de büyük bir kan kaybettik fakat Serdar gruba katıldı. O da bu potansiyele sahip bir oyuncu. Adapte olması için biraz vakit gerekiyor. Bunu yakaladığı vakit Visca’nın bıraktığı düzeye ulaşma çabasını sürdürecektir, umarım başaracaktır da. Trabzonspor’a baktığımızda fazlaca şanslı bir kadro olduklarını söyleyebilirim. Türkiye’deki en yeterli oyuncuyu transfer ettiler, ligde de fazlaca âlâ bir grafik sergiliyorlar. Umarım Edin Visca da en düzgün performansını sergileyecektir. Kendisine baht diliyorum” diye konuştu.

“Yaşadığımız şampiyonlukta Emre Belözoğlu’nun da katkısı vardı”

Grubun başında olan Emre Belözoğlu’nun daha evvel ekip arkadaşı bulunmasına ait hislerini da anlatan Caiçara, “Hoca için nitekim epeyce âlâ şeyler söylerim. Kendisini 2 istikametli olarak kıymetlendirmek istiyorum. Hoca olarak epey uygun bir düzey yakaladı. Oyuncu olarak da yalnızca bizde değil, yalnızca kaptanlığı ve güzel oyunuyla değil, Avrupa’da da kendisini kanıtlayarak Türkiye’de büyük kadrolarda oynayarak kendisini gösterdi. Onun için üzgün olduğum yegane şey, bizde oluşturduğu şampiyonluk temelini yaşayamadan Fenerbahçe’ye gitti. Lakin bu şampiyonluktaki oyun ideolojimizin temelini oluşturan en büyük kesimlerden birisi Emre Belözoğlu’ydu. Hoca olarak da epeyce güzel bir başlangıç yaptı. Ekip ortasında ağabey ve kaptan izlenimiyle bize yardımcı oluyor. Genç oyuncularla da bu türlü ilgileniyor. Genç yaşta muvaffakiyetle başladığı antrenörlük mesleğine umarım bu türlü devam eder ve kendisini fazlaca daha üste taşır” açıklamasını yaptı.

“Şu anda yalnızca futbola odaklandım”

Başakşehir ile kontratı 2024 yılında bitecek olan Caiçara, futbolun akabinde teknik adamlık düşünüp düşünmediğiyle ilgili sorulan soruya ise şu karşılığı verdi: “Şu anda bir şeyler söylemek sıkıntı. 2 sene daha sonraki fizikî durumumu kestirmek kolay olmayacak. Ancak bedenimi epey uygun tanıyorum ve 2 sene daha sonra da kuvvetli olacağımı biliyorum. ötürüsıyla oynayabildiğim kadar devam edeceğim. Türkiye’de hayli memnunum. Ailem burada memnun biçimde hayatlarına devam ediyor. Burada kalmak için her şey benim adıma olumlu. Teknik adamlık konusunu ise çabucak hemen düşünmüyorum. O etaba gelmedim. Oyuncu olarak şu anda mental gücümü alana odaklamış durumdayım. Gelecek neler gösterecek bilmiyorum. Tahminen niyetim değişim lakin şu anda futbolcu olarak en düzgün maçlarımın ve en güzel çabamın ortasında olacağım.”

“Şükürler olsun Nwakaeme, o maçta oynamadı!”

Üstün Lig’deki en güzel oyuncuların Nwakaeme ve Visca olduğunu söyleyen Caiçara, Trabzon deplasmanında Nwakaeme’nin sakat olmasından dolayı şanslı olduğunu belirterek, “Trabzonspor deplasmanında oynadığımızda sahiden şanslıydım. Şükürler olsun ki Trabzonspor maçında ona karşı oynamadım, epeyce zorluk yaşayabilirdim. hayli kuvvetli oyuncular ve ikisine de bol baht diliyorum. Verdikleri performanstan dolayı bir alkışı hak ediyorlar” dedi.

Kendi grubunda karşı karşıya gelmek istemeyeceği oyuncuları da açıklayan Caiçara, “Serdar hakikaten epey yeterli bir oyuncu. çabucak hemen kendisini kadromuzda kanıtlayamadı, ufak bir sakatlık sorunu yaşadı. Ona karşı oynadığımda fazlaca zorlanabileceğimi düşünüyorum. Başka taraftan forvet oyuncumuz Okaka da beni fazlaca zorlardı. Çok kuvvetli. Ayrıyeten Chadli de top tekniği devasa yükseklikte bir oyuncu. Yalnızca onlara karşı oynama manasında değil, rakip kadrolara bela olma manasında da epeyce yetenekli futbolcular” diyerek devam etti.

“Bu ligde fazlaca uygun sağ bekler var”

Türkiye’de forma giydiği mühlet ortasında epeyce güzel sağ bek oyuncuları gördüğünü de söyleyen Caiçara, “Bu ligde sahiden epeyce kaliteli sağ bekler var. Galatasaray’da daha evvel oynayan Mariano, Fenerbahçe’de oynayan Isla hayli uygun işler yaptı. Şu anda Rizespor’da oynayan, Beşiktaş’ın eski oyuncusu Gökhan Gönül epeyce uygun sağ bekler. Gökhan şu anda biraz yaşlansa da epey deneyimli ve kalitesi üst düzeyde bir oyuncu. Boey, Skubic ve birfazlaca daha epey düzgün sağ bek var ligde. Beşiktaş’ta oynayan Rosier var. Neredeyse bütün kadroların fazlaca uygun sağ bek oyuncuları var” dedi.

“Baykuş dövmesi yaptırabilirim”

Bedeninde hayli sayıda dövme olduğunu ve her dövmesinin bir manası olduğunu hatırlatan Caiçara, “Dövmelerimin manaları var. En özeli kalbimin altındaki İsa dövmesi. Ben ve ailem yeterli bir Hristiyan olduğumuzu düşünüyoruz. Öbür dinleri kıyaslama manasında söylemiyorum bunları. Bedenimin biroldukça yerinde özel diye adlandırabileceğim dövmeler var. Şampiyonluktan daha sonra dövme yaptırmadım. çabucak hemen o cüreti yakalayamadım fakat bana şampiyonluğu hatırlatacak bir baykuş dövmesi yaptırmak istiyorum” cümleleriyle açıklamalarını tamamladı.