Kalyon, 1 yılda 1 milyon güneş paneli üretti

Mezopotamya

New member
Geçen yıl hizmete alınan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası, 1 yılda 1 milyon güneş paneli üretti.

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, 400 milyon dolar yatırımla kurulan fabrikanın kapasitesi 500 megavattan 1000 megavata yükseltildi.

Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası’nda kapasite artışının birinci fazı olan modül kısmı da tamamlandı. Toplam 25 bin metrekarelik alana kurulan bir Ar-Ge merkezinin de bulunduğu fabrika güneş teknolojilerinin geliştirilmesinde kıymetli bir rol üstleniyor.

Geçen yıl 19 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca hizmete açılan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası birinci yaşını doldururken, faaliyet gösterdiği 1 yıllık müddette 1 milyon adet güneş paneli üretimi gerçekleştirdi.

Fabrikada, 1. fazı tamamlanan ve 370 megavat şurası güce ulaşarak Türkiye’nin en büyük güneş gücü santrali pozisyonuna gelen Kalyon Karapınar Güneş Gücü Santrali için üretim yapılıyor. Santral tamamlandığında Avrupa’nın en büyük, dünyanınsa en büyük beş güneş santralinden biri olacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kalyon Holding İdare Şurası Lideri Cemal Kalyoncu, bir yıl evvel hizmete açılan fabrikanın bu müddette kıymetli bir yol aldığını belirterek “Türkiye’nin yenilenebilir güç ve yerli üretim gereksinimi açısından öncü nitelikte bir yatırım oldu. Bu sorumluluğun şuurunda olarak sadece paneli ve enerjiyi değil teknolojiyi de geliştiren bir üretim merkezi olmayı hedefledik. 100’den çok mühendis ve araştırmacımızın nazaranv yaptığı Ar-Ge merkezimizin yürüttüğü epey kıymetli çalışmaların yanı sıra üretim teknolojilerinde ve uygulamada büyük başarılara imza attık. Fabrikamız 1. yaşına girerken 1 milyon panel üretti. Bunun yanı sıra M 10 model üretimine ve satışına başladık. Üretilen 1 milyon panelin 996 bini birinci fazını tamamladığımız Kalyon Karapınar Güneş Gücü Santrali’nde kullanıldı. Kapasite artışıyla birlikte 1,400 olan çalışan sayısının da 2 bin 100’e ulaşacak.” değerlendirmesinde bulundu.