Katarakt ameliyatı daha sonrası sol gözünü kaybetti

MrM

New member
Trabzon’da yaşayan Sebahattin Aydın, katarakt şikayetiyle özel göz hastanesine gitti. Burada dört defa ameliyat olan Aydın’ın sol gözü görme yetisini kaybetti. Aydın, hastane hakkında hata duyurusunda bulundu.

‘ÇEKTİĞİM AĞRILAR DAYANILMAZDI’

DHA’nın haberine bakılırsa, 62 yaşındaki Sebahattin Aydın, 28 Ekim’de, göz tedavisi için başvurduğu özel göz hastanesinde yapılan tetkikler daha sonrası katarakt ameliyatına alındı. Ameliyatın akabinde taburcu olan Aydın, ağrıları devam edince bir daha özel hastaneye geldi. Burada üç ameliyat daha geçiren Aydın’ın, teze göre, enfeksiyon kapan sol gözü görme yetisini kaybetti. Tedavi sürecinde gözünden alınan numunelerin incelenmek üzere öteki hasta ismiyle devlet hastanesine gönderildiğini öne süren Aydın, cürüm duyurusunda bulundu. Şikayet üzerine hastaneler hakkında isimli ve idari soruşturma başlatıldı.

Yaşadıklarını anlatan Sebahattin Aydın, “Katarakt için özel göz hastanesine gittim. Evvel muayene oldum daha sonra ameliyat. Ameliyat daha sonrası ağrılarım devam etti. daha sonra bir daha hastaneye gittim. Beni tekraren ameliyata aldılar. ‘Gözüm daha yeterli görsün’ diye gittim, kör oldum çıktım. Ağrılarım tıp fakültesi hastanesinde 14 gün yattıktan daha sonra son buldu ancak gözüm görmüyor. Öldüm, dirildim. Hayati tehlikem vardı. Çektiğim ağrılar dayanılmazdı. Şikayetçiyim” diye konuştu.

‘İDDİA EDİLDİĞİ ÜZERE KANIT GİZLEME YOK’

Başka hasta ismiyle yöntemsiz kayıt yapıldığı argüman edilen devlet hastanesi tarafınca yapılan yazılı açıklamada, “Adı geçen hastanın gözünden alınan vitrous sıvı malzemesi hastanemize ulaştırılmış, hasta öteki bir sıhhat kurumunda yatış yapıldığı için resmi kayıt yapılamamış lakin vitrous sıvı malzemesinin bedelli bir gereç olması, numunenin beklemesinin yaratacağı aksilikler göz önüne alınarak, kıymeti ve aciliyetine binaen Başhekimliğin bilgisi dahilinde hastanemiz mikrobiyoloji laboratuvarında manüel olarak sistem kaydı olmadan çalışılmış, hastaya ilişkin sonuç hekimine sözel olarak anında iletilmiş, hasta sahiplerine de ondan sonrasında talepleri üzerine resmi olarak teslim edilmiştir. Muhakkak sav edildiği üzere bir kanıt gizleme yahut sonuç vermeme kelam konusu değildir” denildi.

Özel göz hastanesinin idare şurası lideri Opr. Dr. Can Kaya da yazılı açıklama yaptı. Ameliyat ve tedavi sürecinin muvaffakiyetle tamamlandığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Katarakt teşhisiyle başarılı bir ameliyat yaptığımız hastamız, ameliyat daha sonrası gerekli tıbbi tedavi verilerek, uyması gereken kurallar konusunda bilgilendirilerek taburcu edilmiştir. Denetimden bir gün evvel görmesinin azaldığını belirten hastamızın muayenesinde, endoftalmi dediğimiz, maalesef katarakt ameliyatı daha sonrası karşılaşabildiğimiz bir komplikasyon geliştiği görülmüştür. Hastamıza birebir gün, endoftalmide yapılması gereken vitrektomi ameliyatı yapılarak devamında gereken tıbbi tedaviler uygulanmıştır. Endoftalmi, katarakt ameliyatı daha sonrası, literatürde de görüleceği üzere tüm dünyada ve maalesef ülkemizde de karşılaştığımız bir komplikasyondur. Başarılı, meselesiz ameliyat daha sonrası bu biçimde az bir komplikasyon ile karşılaşılmış olup, bu sorunun idaresiyle ilgili süreçte gerekli tüm süreçler uygulanmıştır. Hastamızın durumu, komplikasyon ihtimali ve tedavi süreci hakkında gerekli bilgi tabip odamız aracılığıyla CİMER ve ilgili kurumlara iletilmiştir. Hastanın yaşadığı bu komplikasyon, tabip olarak bizi de derinden üzmüştür.” (HABER MERKEZİ)