Kıbrıs Türkü dağcı Birkan Uzun, KKTC bayrağını Antarktika’da dalgalandırdı

Muhabir

New member
Amerika’nın Washington eyaletinin Seattle kentinde yaşayan aslen Güzelyurtlu olan Birkan Uzun, 16 Aralık tarihinde, 4 bin 892 metre yüksekliği ile Antarktika’nın en yüksek noktası olan Vinson Dağı’nın doruğuna ulaşarak, KKTC bayrağını dalgalandırdı.

Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) konuşan 28 yaşındaki Uzun, Antarktika kıtasındaki Vinson Dağı’nın tepesine tırmanma gayesinin, dünyanın yedi kıtasının her birinin en yüksek dağına tırmanmayı içeren “Yedi Zirveler” projesinin beşinci ayağını oluşturduğunu söylemiş oldu. Uzun, “KKTC bayrağını tepede dalgalandırabilmek epeyce gurur verici bir his, yetiştiğim ülkeye teşekkür etmek istedim” dedi.

Seattle’da özel bir firmada yatırım danışmanlığı yapan Birkan Uzun, Vinson Dağı tepesinden KKTC bayrağını dalgalandırdığını yansıtan fotoğrafıyla ve görüntü ile birlikte toplumsal medya üzerinden yaptığı paylaşımında, “16 Aralık tarihinde, Antarktika’nın en yüksek noktası (4.892m) olan Vinson Dağı’nın tepesine ulaşarak Yedi Tepeler projemin beşinci ayağını muvaffakiyetle tamamlamış oldum” diye konuştu.

“AMBARGOLAR MAHZUR OLAMAZ”

Beş kişilik grupla bir arada muvaffakiyetle doruğa tırmanışını tamamlamalarının akabinde Vinson Dağı’ndaki kamptan paylaştığı görüntüde Birkan Uzun, “Burada, bu bayrağı tanımayan herkese bu bayrağı, KKTC’yi anlatıyorum. Biz yıllardır ambargolar altında yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz lakin sizlere vermek istediğim ileti; amacınız ne olursa olsun aklınıza koyarsanız kesinlikle başarabilirsiniz. Ambargolar buna mahzur olamaz. Her şey akılda ve kalpte biter. Bir şeyi nitekim isterseniz önünüzde hiçbir şey duramaz. Dünyanın neresine bakarsanız başarılı Kıbrıs Türklerini nazaranbilirsiniz. Dünya bunu bilmiyor olabilir lakin bilecek. Yavaş yavaş ülkemizi, başarılarımızla tanıtmaya devam ediyoruz ve ben de buna katkıda bulunabildiğim için fazlaca keyifli ve gururluyum” tabirlerini kullandı.

Bu tırmanışını bu yıl ömrünü kaybeden dedesine adayan Uzun, “Bu tırmanış, canımdan hayli sevdiğim ve bu yıl ortamızdan ayrılan dedem Celal Sirkecioğlu içindi” dedi.

“hem de, Vinson Dağı’na tırmanan birinci Kıbrıs Türkü ve Kıbrıslı olmanın da gururunu yaşıyorum” diyen Uzun, “Ülkemizin bayrağını dorukta dalgalandırabilmek ve insanlarımıza büyük yahut küçük rastgele bir maksatlarını azim, kararlılık ve inanç ile başarabileceklerini gösterebilmek benim için bir ayrıcalıktır” diyerek hislerini paylaştı.

Geçen yıl geçirmiş olduğu bel operasyon niçiniyle yaşadığı ağrılardan dolayı tırmanışın şiddetli geçtiğini lakin tepeye ulaşmanın “gurur verici” olduğunu söyleyen Uzun, “Tırmanış ekstrem soğuk hava, kuvvetli rüzgar ve geçen yıl geçirdiğim bel operasyonu niçiniyle yaşadığım ağrılar sebebiyle kolay olmadı, lakin bunlar yalnızca orada olabilmek için ödediğimiz küçük bir bedel. Tepeye ulaştım, ve kendimle gurur duyuyorum. Ailem, arkadaşlarım ve sponsorlarıma epey teşekkür ederim!” dedi