Kıbrıs Türkünün ölümsüz başkanı: KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş

Muhabir

New member
Terör örgütü EOKA’nın Kanlı Noel saldırısı ve 1963 olaylarından daha sonra Ankara’ya gelip bir sandal ile adaya dönen ve Türk direnişinin örgütlenmesine başlayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, vefatının 10. yılında anılıyor.

Dentaş’ın eski danışmanı Sabahattin İsmail, Twitter hesabından paylaşımda bulunarak, Denktaş’ın anıt mezeranın hâlâ tamamlanamamış bulunmasına reaksiyon gösterdi.

KKTC Cumhurbaşkanı ve hükümet üyelerine “Hangi yüzle Denktaş’ı anacaksınız? Hiç utanma hissiniz da mı kalmadı?” sorusunu yönelten İsmail, “KKTC Kurucu Cumhurbaşkanımız Denktaş’ın ortamızdan ayrılışının 10. Yıldönümü. Başta CB Tatar ve hükümet üyeleri olmak üzere, kurduğu devletin makamlarında oturanlar, tekraren kelam vermelerine rağmen karşın, 10 yıldır bir türlü bitirmedikleri anıt mezara gidip ‘izindeyiz, yolundayız’ nutukları atacaklar” dedi.

“Hiç utanmanız sıkılmanız yok mu?” diyen İsmail, şunları kaydetti:

“Çevre düzenlemesi yapılmamış, protokol ve güvenlik yönetmeliği çıkarılmamış, gerideki bir kulübede yalnızca bir polisin bulunduğu, yağmur sularının içine dolduğu müzesi bitirilmemiş, bahçesindeki otları ailesinin ve sevenlerinin temizlediği, ağaçlarını ailesi ve sevenlerinin diktiği, geceleri ipsiz sapsızların içki içip vakit geçirdiği, devletin kurucusu önderimizin anıt mezarına hangi yüzle gideceksiniz?”

“5 SEFER KELAM VERDİLER”

“Hep yaptığı üzere gösteri yaptı. Ne ki bir tek kelamını bile tutmadı, taş üstüne taş koymadı. Oraya bir bahçıvan bile atanmadı, sulama yapılmadı. Müteahhidin bitirip teslim ettiği etraf düzenlemesi ve ışık sistemi de birkaç ay ortasında bakımsızlıktan yok oldu, kırıldı, çiçekler ağaçlar kurudu. Onun ve hükümetinin kılı kıpırdamadı ve evvelki gün yağan yağmurlarda anıt mezarın bahçesi ile yarım kalmış müzeyi su bastı.”

“BİTİRMEK İSTEMEDİLER”

Ailenin yardım davetleri kararı itfaiyenin gün uzunluğu su boşalttğını anlatan İsmail, “hemen çabucak hiç çalıştırılmamış olan ısıtma soğutma makineleri ve elektrik sistemi büyük ziyan gördü. Düşünün müzede Denktaş’ın eşyaları, arşivi, kütüphanesi, fotoğrafları olsaydı nasıl bir felaket olacaktı? 10 yıl, lisana kolay… Anıt mezarı bitirmediler, bitirmek istemediler. Bitirmek isteyen ailenin bulduğu formüllerin hayata geçmesine de müsaade vermediler. Sorarım, kastınız nedir? Para yok diyorlar ancak Anavatandan külliye saray inşaatı için milyonlarca dolar kaynak buluyorlar.”

“KÜLLİYE İÇİN ÇIRPINIP DURMAKTAN UTANMIYOR MUSUNUZ?”

“Bu devletin kurucusunun anıt mezarı 10 yıldır bitirilmezken, külliye saray yapmak için çırpınıp durmaktan utanmıyor musunuz? Önceliğiniz anıt mezar mı saray mı olmalıydı? Yarattığınız kaynakla aile ile biraraya gelerek, onların da onayını alarak bitirmeyi niçin düşünmüyorsunuz?”
sorularını yönelten İsmail, paylaşımlarının devamında şunları yazdı:

“Ne ki asıl sorun para değil. Zira ailenin teşebbüsüyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi devletten tek kuruş talep etmeden anıt mezarı bitirmeye talip oldu. Anavatanın biroldukca belediyesi, biroldukça TC-KKTC vatandaşı ile şirket de, sorun para ise karşılamaya hazır olduklarını deklare etti. Sorun para değil. Sevgisizlik. Denktaş’a ihanet. O’nun ismini kullanıp siyasi rant sağlamak, içi boş, geçersiz nutuklar atmak, ancak, O’nu Halkın yüreğinden silmeye çalışmak…

yeniden sorarım:

Yarın hangi yüzle gidip 10 yıldır bitirmediğiniz anıt mezar önünde nutuk atacaksınız?

Hiç utanıp sıkılmayacak mısınız?

Hiç utanma, sıkılma hissiniz da mı kalmadı? Ben ailenin yerinde olsaydım hiç birinizi oraya sokmazdım, gösteri yapmanıza müsaade vermezdim. Pankartlar açıp sizleri protesto ederdim. 10. Vefat yıldönümünde senden özür diliyoruz sn Cumhurbaşkanım.

Saygı, sevgi, hasret minnet ve şükranla anıyoruz Yokluğun her an, her olayda daha çok hissediliyor. Emanetin olan Bağımsız devletimizi ve egemenliğimizi korumak için mücadelemiz,ilk günkü kararlılıkla devam ediyor.Rahat uyu Sn Cumhurbaşkanım.Yattığın yer nur, mekanın cennet olsun pic.twitter.com/XUbhqMM6OT

— Sabahattin İsmail (@sabahatinismail) January 13, 2022

“İSTEDİKLERİ KADAR ÇIRPINSIN, SENİ UNUTTURMAYACAĞIZ”

Bu vefasızlığa,bu ihanete layık değildin.Yattığın yerden doğrulup bu vefasızların yüzüne ne söylesen yeridir. Parıltı ortasında yat. Rabbin rahmeti bol, ruhun şad, yerin cennet olsun. Seni unutmadık, unutmayacağız. Bu vefasızlar istedikleri kadar çırpınsın, seni unutturmayacağız.”