Kırsal kesimdeki güneş ve rüzgar alanları, Monni: “Coldiretti'nin endişesini paylaşıyorum”

Undertaker

New member
“Güneş ve rüzgar alanları konusunda Coldiretti'nin endişelerini paylaşıyorum ve bu endişeleri dile getirdiği ciddiyet için başkanı Letizia Cesani'ye teşekkür etmek istiyorum. Kendi açımızdan konuyu her yerde ve tüm tartışma forumlarında dile getirdik, ancak Hükümet önerilerimize sağır kaldı”.

Çevreden sorumlu bölgesel meclis üyesi Monia Monni, Coldiretti Toscana'nın Toskana kırsalında ekili tarlalar ve meralar yerine fotovoltaik panellerin ve rüzgar türbinlerinin çoğalması olasılığına ilişkin alarmına yanıt veriyor.

“Asıl mesele – Monni'nin altını çiziyor – aynı zamanda adil olan, manzarayla nasıl dengede kalacağını bilen ve tarımla rekabet etmeyen bir ekolojik dönüşümü planlamak ve yönetmektir; daha da fazlası Topraktan gelir elde etmek zordur, güneş ve rüzgar sahalarının kurulumundan kâr elde etmenin cazibesine kapılmak kolaydır, ancak gıda güvenliğini garanti altına alma ihtiyacını dikkate almayan kalkınma kesinlikle sürdürülebilir değildir. . Nasıl ki, üretimi birkaç büyük elin elinde yoğunlaştıran yağmacı tutumlara dayalı bir dönüşüm tam olarak sürdürülebilir değilse, oyuncu çoğu zaman bölgelere ve topluluklara hiçbir şey bırakmayan”.

“Bu nedenle – diye devam ediyor meclis üyesi – cevabın bir kısmının enerji topluluklarında yattığına kesinlikle inanıyoruz, çünkü bunlar kısmen spekülasyon ve yoğunlaşmaları önleyebilirler ve toplumu dönüşüm sürecinin bir parçası haline getirebilecek yaygın üretim kesinlikle aynı zamanda en önemli çözümdür. Enerji üretiminin daha demokratik ve adil bir şekli. Bir şeyin açık olması gerekir: Hem çevresel hem de etik ve ahlaki açıdan stratejik bir hedefi temsil eden tam bir karbondan arındırma süreci için çatı sistemleri yeterli değildir. Yere monte fotovoltaik sistemlere, rüzgar türbinlerine, hidroelektrik ve jeotermal enerji santrallerine ihtiyaç duyulacaktır. Bunları gerçekleştirmek elbette peyzajımızı değiştirecektir, ancak bu dönüşüm olmadan, peyzaj koruma ve koruma kavramının iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik politikalarla güncellenmesi olmadan, uzun vadede bu harika miras kaçınılmaz olarak kaybolma noktasına kadar değişecektir.”

Monia Monni şu sonuca varıyor: “Asıl mesele bu dönüşümleri yönetmektir ve bunu yapmak için yeterli yasal ve idari araçlara ihtiyacımız var. Hükümetten kurulacak yenilenebilir kaynaklardan bir üretim hedefi sağlamasını, tasarım kalitesini değerlendirmeyi ve bunun nerede yapılacağına karar vermeyi Belediyelerle birlikte Bölgelere bırakmasını istedik. Ancak Hükümet bizi dinlemedi, en merkezi ve en az paylaşılan yolu seçti: henüz duyurmadan uygun alanları belirleme kararı aldı, böylece maceracıların ve spekülatörlerin önünü açan beceri ve araç boşluğu yaratıldı. . Bu sadece bölgeye zarar vermekle kalmayacak, aynı zamanda ekolojik dönüşüme yönelik düşmanca bir algıyı yayacak ve bu da ulaşılacak hedeflerin ciddi şekilde sorgulanmasına yol açacaktır”.