Monti Livornesi, korunan alanlara yönelik strateji ve girişimlerin belirleneceği tablo başladı

Undertaker

New member
Yerel kurumlar ve yurttaş temsilcileriyle önemli bir katılımcı ve uyumlu bir sürecin ardından, sesleri, önerileri ve önerileri toplamakla görevli olan “Livornesi Dağları – Biyoçeşitlilik Adası koruma alanlarının entegre sisteminin karşılaştırma tablosu” ilk kez bir araya geldi. İlgili alanlardaki girişimleri ve müdahale programlarını değerlendirmek, bölgede faaliyet gösteren tüm organların, derneklerin ve temsilci kuruluşların çıkarlarını gözetmek.

Çevreden sorumlu bölgesel meclis üyesi Monia Monni'nin yanı sıra Livorno, Rosignano Marittimo ve Collesalvetti Belediyeleri, Livorno Eyaleti, Colline Metallifere Dağ Belediyeleri Birliği temsilcilerinin yanı sıra Islah Konsorsiyumu da katılıma davet edildi. . n.5 Toscana Costa, Pisa Livorno CC Ormancılık Grubu, Livorno Liman İdaresi, ATC n. 9 Livorno, Livorno Eğitim Otoritesi, Livorno Eyaleti Akdeniz Doğa Tarihi Müzesi, Rosignano Doğa Tarihi Müzesi, çevre dernekleri (Livorno Arkeolojik Paleontoloji Grubu, WWF, Calafuria Kıyı Derneği APS ETS dahil) İtalyan çevre yürüyüş rehberleri Birliği AIGAE, İzci grupları, avcılık dernekleri, profesyonel tarım, balıkçılık ve su ürünleri organizasyonlarının yanı sıra dalış dernekleri.

“Bu bizim için çok önemli resmi bir an” dedi Monni. Üç Belediye ve diğer kuruluşlarla ilişkiler her zaman sürekli ve karlı olmuştur ve aslında 2022'de doğa rezervinin operasyonel yönetimine ilişkin bir Anlaşma imzalanmıştır, ancak tam da Anlaşmanın hedefleri arasında yerel toplulukların katılımı yer aldığı için, Artık tartışma masasının devreye sokulması ve bu organın önümüzdeki yıllarda uygulanacak faaliyetlere ilişkin yön ve öncelikleri belirlemesi doğrudur”.

“Bölge, – meclis üyesi, 2022 ve 2023 yıllarında bu korunan alanların faaliyetlerini 169 bin avroyla destekledi; bunun 94 bini yolların ve tabelaların bakımına, 40 bini ziyaretçi merkezleri ve bilgi noktalarına, 35 bini ise yolların ve tabelaların bakımına ayrıldı. tanıtım ve değerleme faaliyetlerine bin. Ancak Belediyeler ve yerel kuruluşlar, bu olağanüstü doğal zenginliğin değerlendirilmesinin gerçek öncüleri olmalıdır. Bu masanın çalışması sayesinde yolları ve girişimleri daha iyi ve daha hızlı koordine edebileceğimize, kıyılarımızın bu önemli alanının korunmasına ve aynı zamanda geliştirilmesine sahip olan tüm kuruluşların değerli katkılarını toplayabileceğimize eminim. kalpte”.

Livorno Belediyesi'nin çevreden sorumlu meclis üyesi Giovanna Cepparello, “Şekillenen bu ortak yönetim sürecinden gerçekten çok memnunuz” dedi. Bölge, meclis üyesi Monni ve meclis üyesi Gazzetti'ye teşekkür ettiğimiz harika bir iş çıkardı. Livorno dağlarının ve Calafuria SCI'nın büyük doğal mirasının, birlikte iyi çalışabileceklerini zaten göstermiş olan deneklerden oluşan bir ağ tarafından en iyi şekilde değerlendirilebileceği ve korunabileceği bir başlangıçtır.”

Rosignano Belediyesi çevre meclis üyesi Vincenzo Brogi, “Tartışma masasının etkinleştirilmesiyle birlikte, Livornesi Dağları'nın bölgesel doğal koruma alanının yönetiminin işletme aşamasına girdiğini ekledi. Bu önemli bir unsurdur çünkü çevre ve avcılık derneklerinin ve rezervde yaşayan ve üretenlerin katılımı, genel projenin seçimlerinin ve yönlerinin gerçekleştirilmesi için esastır. Sunacak çok şeyi olan ve Belediye Yönetiminin yoğun olarak odaklandığı bölgenin tanıtım, gelişme ve bilgi edinme yolunu sürdürmek için vazgeçilmez bir adım”.

Son olarak Collesalvetti Belediye Başkanı Adelio Antolini şunların altını çizdi: “Livornesi Dağları'nın Belediyeler ve Bölge arasında paylaşılacak bir yönetim tanımı, yalnızca çevre mirasının korunması açısından değil, aynı zamanda parkın halk tarafından kullanılabilirliği açısından da çok önemlidir. Son yıllarda Collesalvetti'nin Livorno ve Rosignano Marittimo Belediyeleri ile birlikte yürüttüğü 'Monti Livornesi' eğitim projesini destekleyerek dikkatimizi bölge sakinlerine yoğunlaştırdık ve gençler arasında bölge hakkında bilgi sahibi olmayı teşvik ettik. Eğitim gezilerinden sınıf içi atölye çalışmalarına kadar pek çok etkinlikle, yeni nesillerin yaşadıkları yeri hemen tanımalarının ve takdir etmelerinin önemli olduğuna inanıyoruz. Masa, daha koordineli ve stratejik çalışmamızı sağlayarak verimliliği ve etkinliği artıracak. Güçlerimizi birleştirmek, kaynakları ve fikirleri paylaşmak ve hepsinden önemlisi vatandaşların, derneklerin ve diğer paydaşların farklı bakış açılarını dinlemek ve entegre etmek için bir fırsat olacak. Bu şekilde Livornesi Dağları'nın özelliklerinin ve eşsiz güzelliğinin değerlendirilmesini garanti edebileceğiz. Topraklarımıza ve korunan alanlarımıza gösterilen özen için Bölge'ye, meclis üyesi Monni ve bölgesel meclis üyesi Francesco Gazzetti'ye teşekkür ediyorum.”

Üç Belediye, bu ilk toplantıdan sonra her birinin sırasıyla başkanlık edeceği masanın düzenlenmesinde merkezi bir role sahip olacak. Bölge başkan yardımcılığını sürdürecek.