NY Times dikkat çekti: Türkler temel gereksinimlerini karşılayamıyor

Muhabir

New member
AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deklare ettiğı yeni sistem daha sonrası Türk Lirası’ndaki dalgalanma her geçen gün devam ederken New York Times, çalışan bir Türk ailesinin niye geçinemediğini, temel gereksinimlerin yanı sıra hayatlarından ne derece kısmak zorunda kaldıklarını yurttaşlar ile konuşarak tahlil etti.

“ALTINLARIMI BOZDURDUM”

NY Times’a konuşan fabrika personeli Bilal, ailesinin bir yıl evvelden et almayı bıraktığını, doğal gaz kullanmasını ve yiyecek alımlarını azalttıklarını söylemiş oldu.

Yurttaş Bilal, NY Times’a ailesinin borç ortasında olduğundan bahsederken torunlarına bırakmak için aldığı altınları, annesine maddi yardımda bulunabilmek için bozdurduğunu belirtti.

“ENFLASYON SAYISI DAHA YÜKSEK”

NY Times’ta yer alan tahlilde, “Türkler, undan yemeklik yağa, elektrikten doğal gaza temel muhtaçlık unsurlarının neredeyse hepsine uygulanan fiyat artışlarıyla sarsıldı. Çalışanlar ve emekli maaşı alanlar, artık temel gereksinimlerini karşılayamadıklarını görüyor” tabirlerini kullandı.

Türk Lirası’nın bu yıl dolar karşısında yüzde 50 bedel kaybettiğine değinen NY Times, ekonomistlerin, ülkedeki enflasyon sayısının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) deklare ettiğı orandan epeyce daha fazla olduğunu varsayım ettiğini bildirdi.

“ÇOCUKLARI UYARIYORUM”

Tahlilde yer alan ekonomistler, Erdoğan’ın otoriter bir hale gelmesi, TCMB’ye müdahale etmesi, hukukun üstünlüğünü zedelemesi niçiniyle yurttaşların iktisada olan inancının daima azaldığından bahsetti.

NY Times’a görüş bildiren bir başka aile üyesi yurttaş Sevinç, “Çocukların açık bıraktığı ışıkları arayıp kapatıyorum. Onlara hayli fazla su kullanmamalarını söylüyorum ve bu ortada ben de daha az yemeklik yağ kullanıyorum” dedi.

“SİGARA PAYLAŞIMI SONA ERDİ”

Sevinç, beş litre yağın 49 lirayken 170 lira olduğunu ve internetteki bir alışveriş sitesinden 80 liraya bulduğu vakit epey keyifli olduğunu söyleyerek durumu gözler önüne serdi.

Türk iktisadı üstündeki gerilimin ülkedeki insanların ruh halini kötüleştirdiğine değinen NY Times, yurttaşların birbirleriyle sigara paylaşmaya bile çekindiklerine dikkat çekti.