“Pandemi, robotik teknolojilere olan talebi artırdı”

Mezopotamya

New member
MURAT KÜÇÜK

Global ölçekte iktisada ziyan veren koronavirüs salgınının robot kesimine uzun solukta olumlu tesirde bulunduğunu lisana getiren SRDR Robotik Genel Müdürü Serdar Güvensoy, pandeminin birinci tesirlerinin atlatılmasından daha sonra firmaların üretime daha süratli ve yanlışsız devam etmek için robotik otomasyonlara yöneldiğini ve bu durumun kesime büyüme olarak yansıdığını belirtti. “Yeni dünya tertibinde hijyen, sürat, kesintisiz üretim, başta sıhhat olmak üzere besin ve gibisi dallarda büyük kıymet kazandı” diyen Serdar Güvensoy, “Artık şirketler, mamüllerini salgın hastalık riski taşımadan üretmek, paketlemek ve paletlemek zorundalar. Biz de SRDR Robotik olarak robotlarımızla firmaların elinden tutup onlara takviye oluyoruz” sözlerini kullandı.

SRDR tarafınca yapılan tüm robotik otomasyonların ERP sistemiyle irtibatlı olduğuna dikkat çeken Güvensoy, derin öğrenme yazılımı ile daima düzgünleştirme sağlayarak kaliteli üretime dayanak verdiklerini söylemiş oldu ve şöyleki devam etti: “Robotlu üretim hücrelerimizin en değerli avantajı ve ayrıcalığı, sistem verimliliğinin akıllı telefondan izlenebilmesidir. Bu uygulamayı birinci kere biz gerçekleştirdik. Besin ve tarım dalında sunduğumuz paketleme ve paletleme tahlillerimizi, yabancı firmalardan epey daha makul fiyatlara sunuyoruz. Yerli firmalardan robotik hizmetler alan şirketlerin pandemi periyodunda servis hizmetleri de aksamamış oldu.”

Manuel kavramı hayattan soyutlanıyor

Teknoloji ve iş geliştirme yatırımlarına karşı çekingenliğin devam ettiğini belirten Serdar Güvensoy, yatırım kararlarını etkileyen en değerli ögenin maliyet olduğunun altını çizdi. Müşterilerine robotik tahlillerin kısa ve uzun vadeli dönüşlerini detaylı anlatarak bilgi akışı sağladıklarını belirten Güvensoy, “Üretim sürecini bir daha tanımlayan dijital çağ, manuel kavramını hayatımızdan soyutlaştırarak yeni bir dünya yarattı. Bugün işgücü muhtaçlığına bağlı kalmadan üretim faaliyetlerine devam etmek epey büyük bir imkan. Bunu göz gerisi etmeden geleceğe yönelik geniş bir pencereden bakmak, firma imajının olduğundan farklı bir istikamete evirilmesini sağlıyor” dedi.

2021 maksatlarının yarısı gerçekleşti

Tarım, otomotiv, kimya, besin, dokuma ve matbaa kesimlerinde faaliyet gösteren firmalara robotik entegrasyon tahlilleri sağlayan SRDR Robotik, yılın birinci 6 ayında 2021 maksatlarının yarısını gerçekleştirdi. Sene sonuna kadar tüm maksatlarını gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirten SRDR Robotik Genel Müdürü Serdar Güvensoy, “2021 yılının birinci yarısında genel itibariyle metal, çelik döküm, besin, gemi, plastik ve imalat endüstrisinde faaliyet gösterdik. Faaliyetlerimizin yaklaşık yüzde 60’ı imalat endüstrinde, geri kalan kısım ise metal- çelik döküm alanlarında gerçekleşti.” biçiminde konuştu.