Pilot eğitimi muahedesi kapsamında Katar, Türkiye’ye 36 jet konuşlandırabilecek

Muhabir

New member
Türkiye ile Katar içinde son periyotta gitgide ağırlaşan askeri işbirliği kapsamında yeni bir adım atılıyor.

Ankara ve Doha içinde imzalanan mutabakat uyarınca, kendi askeri pilotlarının eğitilmesi emeliyle Katar, askeri uçaklarını ve çalışanını teçhizatlarıyla birlikte Türkiye’ye konuşlandırabilecek, Katar’a ilişkin askeri uçaklar Türk hava alanını ve belirlenen üs ve havaalanlarını kullanabilecek. Katar’ın eğitim maksadıyla konuşlandırabileceği askeri uçak ve işçi sayısını Türkiye belirleyecek, lakin Katar’ın Türkiye’ye konuşlandırabileceği uçak sayısı 36, işçi sayısı da 250’yi geçemeyecek.

Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Türkiye-Katar Ortak Askeri Komitesi toplantısı için bulunduğu Doha’da 2 Mart’ta Katar Genelkurmay Lideri Ganim bin Şahin el Ganim ile “Katar Askeri Hava Aracı ve Dayanak İşçisinin Türkiye’de Süreksiz Konuşlanması Konusunda Teknik Düzenleme” imzalamıştı. Kanun teklifinin geçen hafta TBMM Dışişleri Komisyonu’na sunulmasıyla muahedenin detayları ortaya çıktı.

TÜRK GÖZLEMCİ BULUNACAK

Katar’a ilişkin askeri uçakların tüm faaliyeti, Türk makamların ön onayına tabi olacak. Katar’ın eğitim uçuşlarının mümkün olabildiğince ulaştırma vazifeleri sırasında icra edilmesi öngörülüyor. Türkiye, takviyeye muhtaçlık duyması durumunda Katar’ın envanterindeki askeri ulaştırma uçaklarını kendi askeri ekipmanlarını, mühimmatını ve işçisini Türkiye içine ya da dışına taşımak için kullanabilecek.

Katar’ın Türk hava alanındaki tüm ulaştırma uçağı uçuşlarında kokpitte bulunacak Türk gözlemci pilot, gerekli durumda uçağın rotasını değiştirmeye yetkili olacak.

Katar’a ilişkin muharip jet uçaklarının Türk hava alanında icra edeceği eğitim uçuşlarına ise Türk Hava Kuvvetleri’ne ilişkin uçaklar eşlik edecek. Katar uçaklarında bulunan imaj, keşif ve istihbarata yönelik elektronik teçhizat ve sensörler, Türkiye müsaade vermediği sürece Türk hava alanında kapalı pozisyonda olacak. Katar, askeri uçaklarının Türkiye’de kullandığı yakıtın fiyatını Türkiye’ye ödeyecek, gerekmesi halinde Katar uçaklarının bakımı Katarlı askeri işçi tarafınca yapılacak.

Katar Hava Kuvvetleri’nin envanterindeki muharip jetler, Türkiye’nin envanterinde bulunmayan Fransız imali Mirage 2000 ve Rafale uçaklarından oluşuyor. Envanterinde ABD üretimi Boeing C-17 ve C-130J Harika Hercules askeri nakliye uçakları da bulunduran Katar’ın ABD’den ayrıyeten F-15 muharip jet siparişi bulunuyor.