Pina Bausch’un “Bahar Ayini” Afrika’da kök salıyor

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Pina Bausch’un Le Sacre du Printemps’inin sonlarına doğru, zarif beyaz gömlekli bir kadın bir adamın yanına gidiyor ve gözlerinde dehşet dolu bir ifadeyle ona kırmızı bir elbise veriyor. Kadın kaderini seçmiştir: “seçilmiş kişi” olmak, kolektifin hayatta kalmasını sağlayan fedakâr kurban olmak. Ancak bu, sonucu daha az acımasız yapmaz.

Sonraki beş dakika boyunca seğiriyor, kollarını şiddetle sallıyor, bacaklarını vuruyor ve Stravinsky’nin notasının son notasında taş gibi düşene kadar daireler çizerek koşuyor. İzlemesi ve dans etmesi çok üzücü.

Dansçı Anique Ayiboe, yaşadığı Lomé, Togo’dan Fransızca olarak yaptığı bir video röportajında ”O anda aklıma hiçbir şey gelmiyor” dedi. “Ölüme karşı dans ediyorsun. Pina’nın insan vücudunun kırılganlığını göstermek istediğini düşünüyorum. Cesedi vahşi haliyle gösteriyoruz.”

Ayiboe, 2021 sonbaharından bu yana “Bahar Ayini” ile turneye çıkan 14 Afrika ülkesinden bir toplulukta seçilen kişi rolünü dans eden üç kadından biri. Üretim nihayet 29 Kasım’dan 29 Aralık’a kadar New York’ta gerçekleşecek. 14, bu büyük, kıyamet benzeri çalışma için uygun destansı bir mekan olan Park Avenue Armory’de gerçekleştirildi.

Tüm dünya turunda olduğu gibi “Rite”, “Common Ground” adlı yeni bir düet ile eşleştiriliyor.“eski Bausch dansçısı Malou Airaudo için; ve Senegalli dansçı ve koreograf Germaine Acogny. (Gösteriler, kuyumcu Van Cleef & Arpels’in sponsorluğunda düzenlenen Dans Yansımaları Festivali’nin bir parçasıdır.)

Yapım, Pina Bausch Vakfı arasında olağanüstü bir ulusötesi işbirliğidir; Birleşik Krallık’taki Sadler’s Sites; ve Senegal, Dakar’ın dışındaki bir balıkçı köyü olan Toubab Dialao’da Acogny tarafından kurulan bir dans okulu olan École des Sables. Bu, Vakfın Bausch’un danslarını canlı tutma ve onları büyüyen topluluk ve izleyiciler için erişilebilir kılma çabalarının bir sonucudur. Bausch 2009’da öldü.

Pina’nın oğlu ve vakfın başkanı Salomon Bausch, Wuppertal’da yapılan bir röportajda “Çalışmayı korumak için harekete geçmelisiniz” dedi. “Onu bir tablo gibi rafa koyamazsınız” diye ekliyor, “Rite” “kendinizi Pina’nın dünyasına kaptırmanın güzel bir yolu.”

Ortak ararken kendisi ve vakıf, École des Sables’deki misafirhanelerden dönen dansçıların raporlarından etkilendiler. Acogny’nin bir sanatçı ve kültürel figür olarak statüsü, okulu Afrika dansı dünyasında bir güç haline getirdi. Kıtanın dört bir yanından gelen öğrenciler kendisine ve geliştirdiği, çeşitli Afrika dans tarzlarından unsurları birleştiren tekniğe ilgi duyuyor. Acogny’ye sıklıkla “çağdaş Afrika dansının annesi” denir. Okulda Maman Germaine olarak tanınır.

“Rite” şu ana kadar Bausch’un 1975’te kendisi için kurulduğu Tanztheater Wuppertal dışında yalnızca birkaç Avrupalı bale topluluğu tarafından sahnelendi. Salomon Bausch, farklı dans geçmişlerine sahip dansçıların bu amaç için özel olarak bir araya getirdiği “Ayin”in nasıl görüneceğini merak etti.

Ecole’un itibarından etkilenerek 2018’de Acogny ile temasa geçti. Bu fikir hemen hoşuna gitti. Toubab Dialo’daki evinden Fransızca bir röportajda “Stravinsky’nin ‘Sacre’si uzun zamandır aklımdaydı” dedi.

“Her zaman bunun bir Afrika dansı olduğunu düşünmüşümdür” diye ekledi. “Ritüeller aynı. Ve bu müziğin olağanüstü bir pagan, dünyevi gücü var. Hatta Stravinsky’nin bu şarkıyı bestelediğinde büyülenmiş olup olmadığını merak ediyorum.” Afrikalı dansçılar için “kesinlikle doğru hissettirdi” dedi.

Örneklerin inancını doğruladığını söyledi. “Geleneksel danslarımızın, geliştirdiğim tekniğin ve şehir dansının sabır ve sevgiyle birleşerek olağanüstü bir şey yarattığını görebiliyordum” dedi. “Çünkü duygular coup de pied’de değil kalptedir” – yani bale tekniğinin yoğun bir incelemesinin odak noktası olan ayak bileğindeki belirli bir nokta.

İki yüz dansçı başvurdu ve sonunda bu grup 38’e düştü. Şaşırtıcı olan, başvuranlar arasındaki cinsiyet dengesizliğiydi: Erkeklerin sayısı kadınlardan çok daha fazlaydı; bu da normalde Avrupa veya ABD’de durumun tam tersiydi. Ayiboe, “Bu sadece kültürümüzün bir gerçeği” dedi. “Erkeklerin profesyonel olarak dans etme kararını vermesi daha kolay. Kadınlar evlenmeli ve evde kalmalı.”

Bausch’un kumpanyasından mevcut ve eski dansçılardan oluşan küçük bir grubun liderliğindeki provalar, pandemiden önce 2020’nin başlarında École des Sables’da gerçekleştirildi. (Covid, turun 2021 sonbaharına kadar bir buçuk yıl ertelenmesine neden oldu ve ikinci bir prova dönemi gerektirdi.)

Buradaki zorluk, çoğu daha önce Bausch’un bir eserini görmemiş, farklı eğitimlere sahip bir grubu birleşik bir topluluk halinde oluşturmaktı. Önceki performanslarda tüm dansçılar aynı disiplinden, yani baleden geliyordu. Burada bazıları geleneksel dans formlarında eğitim alırken, diğerleri hip-hop gibi şehir dansları konusunda eğitim aldı; bazıları çağdaş dans eğitimi almıştı; bazıları bale eğitimi almıştı. Bazıları École des Sables’in eski öğrencileriydi.

Hip-hop’a başlayan Senegalli Babacar Mané, Fransızca verdiği bir röportajda “İlk başta benim için şok oldu” dedi. “Vücudunuzun alışık olmadığınız bazı kısımlarını kullanmak; müzikteki belirli seslere tepki verir. Yıllar sürdü. Şimdi bile hâlâ öğreniyorum.”

Vakfın eski bir Bausch dansçısı ve sahne sanatçısı olan Clémentine Deluy, “Birbirimize karşı çok sabırlı olmamız gerekiyordu çünkü Pina’nın kelime dağarcığına ilk kez dokunuyorlardı” dedi. “Sıfırdan başladık, yavaş yavaş ilerledik, adım adım ilerledik, her gün biraz daha ekledik.”

Dans öğretmenleri dansı kendi yaptıkları ve dansçıların taklit ettiği kısa hareket cümlelerine böldüler. Basit taklit yeterli olmadığında sahne sanatçıları daha da derine inerek Bausch’un hareket tarzının ardındaki ilkeleri açıkladılar. Set tasarımcısı Jorge Puerta Armenta, “Yalnızca belirli bir noktaya kadar kopyalama yapabilirsiniz” dedi. “O zaman hareketin nereden geldiğini anlamalısınız.”

Armenta’ya göre süreci özellikle heyecanlı kılan şey, dansçıların bu koreografide ustalaşma çabasıydı. Birçoğu her zamanki gibi yalnızca bir rolü değil, birkaç rolü öğrendi. Herhangi bir akşam belirli bir dansçı çeşitli rollerden birini oynayabilir.

Mané, “Tüm erkek rollerini oynadım” dedi. “Bu size olaylara farklı bir bakış açısı kazandırıyor ve hafızanızı gerçekten genişletiyor. Mücadeleye hazır olmalısınız.”

Acogny ayrıca daha derin bir ders görüyor: “Birbirlerini teşvik ediyorlar. Rekabet yok. Bu insanlık adına büyük bir derstir.”

Dansçılar “Bahar Ayini”ni öğrenirken Acogny ve Malou Airaudo “Ortak Zemin” adlı düetlerini yarattılar.“Başka bir stüdyoda. Ortaklıkları, Ecole ile Bausch Vakfı arasındaki işbirliğinin tek taraflı olmaması arzusundan doğdu. Acogny, “Bize bir şeyler getiren sadece Avrupalılar olamaz” dedi. “Bir değişim olması gerekiyordu.”

1973 yılında Bausch’un şirketine katılan ve birçok kez “seçilmiş kişi” rolünde dans eden Airaudo, Acogny ile 2018’de Paris’te, ardından tekrar Wuppertal’da tanıştı. Acogny 79, Airaudo 75; her ikisinin de uzun bir dans geçmişi var. Konuşmaları sonunda École des Sables’de duvarsız bir stüdyoda yaratılan bir dansa yol açtı. Bazen durup yan yana oturup doğaya baktılar. Berlin’den yaptığı bir telefon görüşmesinde Airaudo, “Orada sırtlarımız diğerlerine dönük oturduk ve baobab ağaçlarına, gökyüzüne, kuşlara baktık” dedi. Eser bu görselle başlıyor.

Her iki kadın da Ecole arazisinde birlikte yürürken düştü. Acogny, ağrıyan bacaklarını rahatlatmak için onları okaliptüs yapraklarıyla dolu bir leğene batırmayı önerdi. Bu da parçada var. İş ilerledikçe iki kadın sarılır, birbirlerini teselli eder ve sanki uzun bir yolculuğa çıkıyormuş gibi birlikte yürürler. Airaudo, “Onlara doğru yürürken, sanki dünyayı geçiyormuşum gibi uzak bir yere doğru yürüyormuşum gibi hissettim” dedi.

“Ortak zeminBausch’un “Le Sacre du printemps” eseriyle tam bir tezat oluşturan, yavaş ve narin bir eser olan “” programın başında yer alıyor. Acogny, “Bunun ‘Rite’ın gelişi için iyi bir hazırlık olduğunu düşünüyorum, çünkü bu bir şeyi bir nesilden diğerine aktarmak gibi. Ve sonra sahne düdüklü tencere gibi patlıyor.”

Aradaki mola sırasında sahne kalın bir turba tabakasıyla kaplanır. “Bahar Ayini”nde dansçıların ayakları bunun içinde hareket eder ve dans ilerledikçe giysilere ve tenlerine yapışmaya başlar.

Bu dünyevi madde, Bausch’un “Rite”inin bir danstan ziyade yaşanmış, duygulu ve ham bir deneyim gibi görünmesini sağlıyor.

Ancak bu dansçılar için yeryüzünde dans etme duygusunun başka anlamları da var. Malé, “Afrika’da sıklıkla kum üzerinde dans ederiz” dedi. “Yani ona adım attığımda bildiğim bir şeye geri dönüyorum.”

Aynı zamanda dansın içine yerleştirilmiş ritüelin bir parçasıdır. Ayiboe, “Ayaklarımın üzerinde taze toprağı hissettiğimde, başladığını biliyorum” dedi.