Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Virüs zayıflamadı

MrM

New member
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, toplu etkinliklerde bir kişinin, biroldukca bireye virüs bulaştırdığını söylemiş oldu. Ceyhan, Norveç’te toplu gerçekleştirilen yılbaşı yemeğinde 120 bireyden 100’ünün ‘Omicron’ varyantına yakalandığını hatırlatarak, “Virüs zayıflamadı. Virüs bulaşıcılık açısından daha da güçlendi. Bilhassa kalabalık ve kapalı ortamlarda maskeyi çıkarmak zorunda kalacağınız yeme-içme, müzik söyleme aktivitesi üzere aktivitelerin olduğu durumlarda 1 kişinin virüsü hayli sayıda beşere bulaştıracağından hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Kesinlikle yayılır. Bunların ortasında tahminen genç, risk kümesine girmeyen beşerler hastalığı yavaşça geçirebilir; fakat onların daha sonra bulaştıracağı konutlarındaki daha yaşlı ve hastalığı niçiniyle riskli kümeler hastalanıp ömrünü kaybedebilir” diye konuştu.

‘YILBAŞINDA TOPLU ETKİNLİKLERDEN KAÇININ’

Prof. Dr. Ceyhan, yılbaşında herkesi toplu etkinliklerden kaçınmaları konusunda uyararak, “Evde bir kutlama yaptıkları vakit eş-dost çağıracaklarsa bunun da o denli bir ortamdan farkı yok. Mümkün olduğu kadar herkes aralıklı ve maskeli olmalıdır. Aktivite yapmaktan, müzik söylemekten, bağırıp çağırmaktan mümkün olduğunca kaçınmaları lazım. Örneğin; ben kutlama falan düşünmüyorum. İnsanların salgın olduğunu da bilip toplu tertiplerden uzak durmalarında fayda var” dedi.

‘OMİCRON’DA HADİSE ARTIŞI 5 YAŞIN ALTINDA DAHA FAZLA’

Prof. Dr. Ceyhan, ‘Omicron’ varyantında en büyük hadise artışının 5 yaşın altındaki çocuklarda olduğuna dikkat çekerek, “Demek ki bu biçimde ‘Omicron’ varyantında 5 yaşın altındaki çocuklar daha fazla belirti göstererek öteki yaş kümelerine bakılırsa tabibe başvuruyorlar. bu biçimde bu yaş kümelerinin da artık önemli bir biçimde korunması lazım. 5 yaşın altındaki çocuklar için de çabucak hemen dünyada mevcut uygulanan bir aşı yok. bu biçimde bu çocuklarla temas eden herkeste ‘aşılı olma şartı’ aramamız lazım. Örneğin; vatandaşlarımız 5 yaşın altında çocuk var ise konutuna aşısız kişi kabul etmesinler. Kreşlerde, kreş servislerinde aşısız insanların çalışmasını devletin önlemesi lazım. Orada çalışacak insanlarda kesinlikle ‘aşılı olma’ kuralı aranmalıdır. Bizim bu önlemleri almamız lazım” diye konuştu.

‘ŞU AN ÇOK AĞIR BULAŞ VAR’

Prof. Dr. Ceyhan, aşılama oranlarını artırmak gerektiğini söyleyerek, “Anadolu’ya gidiyorsunuz; insanlarda, çalışan kesimde, iş yerlerinde neredeyse maske takanı ayıplayacak duruma gelmişler. Bakın, ben dün yalnızca tanıdıklarım ve yakınlarımdan 50 şahıstan çoksı tarafınca arandım. Covid-19 testleri müspet çıkmış; ‘Ne yapalım’ diye fikir danışıyorlar. Şu anda epey ağır bir bulaş var. Bizim bir kere aşılamayı artırmak ve bulaşı önlemek için önlemleri vakit geçirmeden almamız lazım. Şayet önlemleri, tedbirleri almazsak bir daha bir dalga ya da tam bu ‘Delta’ varyantını azaltmaya başlamışken yeni bir dalga yahut hiç azaltmadan yine bir artış yaşayacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın” dedi. (DHA)