Putin’in temsilcisinden Türkiye iletisi: Erdoğan-Esad görüşmesi için çalışıyoruz

Muhabir

New member
Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin‘in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Astana formatındaki 19. Suriye temalı milletlerarası toplantının akabinde düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Aleksandr Lavrentyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suriye Devlet Lideri Beşar Esad içinde bir görüşme mümkünlüğünün Rusya‘da her vakit var olduğunu, bu biçimde bir görüşmenin yararlı ve sembolik olacağını söylemiş oldu.

Lavrentyev, “Bu mümkünlük her vakit mevcuttur. Daha evvel de bu biçimde bir toplantının düzenlenebileceğini daima savunduk ve hatta düşündük. Fakat yeniden ediyorum, Türk tarafı şu anda bunun için kaidelerin çabucak hemen olgunlaşmadığına inanıyor. tıpkı vakitte, bu biçimde bir görüşmenin faydalı ve sembolik olacağına inanıyoruz ve bu istikamette daha fazla çalışacağız” dedi.

Lavrentyev, “Moskova’nın Ankara ve Şam’dan birbirlerine gerçek adım atmaya hazır olduklarına dair sinyaller” aldığını ve Suriye-Türkiye yakınlaşması için umutlu olduklarını söylemiş oldu.

“UMARIZ KADEMELİ YAKINLAŞMAYA ŞAHİT OLURUZ”

Türkiye
ve Suriye‘nin “dostluk ortasında yaşaması gereken iki komşu devlet” olduğunu belirten Lavrentyev, “Umarız yavaş yavaş Suriye-Türkiye yakınlaşmasına şahit oluruz, bu gereklidir. Hem Türk tıpkı vakitte Suriyeli tarafların birbirlerine yönelik belli adımlar atma istekliliğine dair elimizdeki sinyallerin yanlışsız tarafta atılmış adımlar olduğunu ve sivillerin vefatıyla sonuçlanan bu tıp trajik olayların önüne geçeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Lavrentyev, Rusya’nın Astana görüşmelerinde Türkiye’yi Orta Doğu‘da tansiyonun tırmanmasına yol açabilecek bir operasyondan kaçınması için ikna etmeye çalıştığını söylemiş oldu.

Lavrentyev, “Astana platformunu Türk muhataplarımızla hayli ayrıntılı görüşmeler yapmak ve onları geniş çaplı kara operasyonlarından kaçınmaya ikna etmek için kullandık. Biz hala yalnızca Suriye topraklarında değil, tüm Ortadoğu bölgesinde önemli bir şiddet tırmanışı olabileceğine inanıyoruz” dedi.

Türkiye’ye davette bulunan Lavrentyev, “Ankara’da argümanlarımızın dinlenmesini ve mevcut sorunun tahlili için öbür seçenekler bulunmasını bekliyoruz” tabirlerini kullandı.