Robert Battle’ın Alvin Ailey’in nasıl olabileceğine dair geniş bir vizyonu vardı.

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Alvin Ailey Amerikan Dans Tiyatrosu, New York City Center’da yıllık sezonunu Çarşamba günü açtığında, önemli bir kişi eksik olacak: Şirketin neşeli sanat yönetmeni Robert Battle.

51 yaşındaki Battle, sağlık nedenleriyle bu ay aniden istifa etti ve Haberler’a gönderdiği bir e-postada ailesiyle daha fazla zaman geçirip sağlığına odaklanmayı planladığını söyledi. Battle’ın ani ayrılış haberi şehre yayılırken, kafa karışıklığı ve inanamama tepkisi şöyle oldu: “Ne!?

Büyük bir şirketteki sanat yönetmeninin işi muhtemelen olması gerekenden daha az yaratıcıdır. Ancak 2011 yılında bu göreve gelen Battle, bağışçılarla yaptığı toplantıların ve kamuoyu önünde yaptığı toplantıların ötesinde uzun vadeli bir planı olduğu izlenimini verdi: Saygıdeğer, ağırlıklı olarak siyahi bir topluluk olan Ailey şirketini modernize etmek ve repertuarını ABD’deki yerini genişletmek. çağdaş dans.

(Şirketin yardımcı sanat yönetmeni ve seçkin bir eski Ailey dansçısı olan Matthew Rushing, Battle’ın yerine geçecek kişi bulunana kadar şirketi yönetecek.)

Yeni bir sanat yönetmeni arayışı başlarken şundan korkuyorum: Yönetim kurulu meşaleyi, organizasyon içinde büyük deneyime sahip, ancak daha geniş dünyada dans konusunda daha az deneyimi olan bir dansçıya devredecek. İzleme fikri açık olmalı, ancak liderlik pozisyonlarına ulaşan pek çok dansçı, yeni koreografiyi hareketin neye benzediğine veya ne tür bir güce aktardığına değil, hareketin vücutlarında nasıl hissedebileceğine göre sipariş ediyor gibi görünüyor. Ve sonra repertuar yüzeysel veya daha kötüsü duygusal hale geliyor.

Battle’ın sanat yönetmeni olarak atanması başlangıçta bir sürprizdi. Hiçbir zaman şirketin bir üyesi olmamıştı; Ailey’nin abartılı başyapıtı “Revelations”ta (1960) hiç dans etmemişti. Ancak Juilliard’da okuyan ve Parsons Dance’in bir üyesi olan Battle, Ailey’in koreografisini yapmış ve yeni işi aldığında dağılan kendi şirketi Battleworks’ü yönetmişti. Pratik deneyimi vardı ve bu güçlü bir yanıydı.

Koreografik ilgiyi kendisine çekmeden Ailey’in repertuarını güncelledi. Ve neyse ki koreografi konusundaki zevki genişti. Yıllarca harika dansçıların zayıf dansları öne çıkarmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmasından sonra bu çok canlandırıcıydı. Seçtiği ya da sipariş ettiği hiçbir şeyden hoşlanmadım ama bunun bir nedeni olduğunu hissettim.

Ailey dansçıları hakkında, hareket eden kişiler ve insanlar olarak bireyselliklerini yücelten etkileyici bir içgörüyle konuştu. İşi aldığında The Times’a verdiği bir röportajda şunları söyledi: “Bu dansçıları ve yeteneklerini nasıl gördüğümüzle ilgili yeni tartışmalarla ilgileniyorum. Mutlaka “yeni” olmayan ama dansçılara yeni yollar gösteren yeni koreografları tanıtma fırsatını görüyorum.”

Dansçılar becerilerini, Ohad Naharin’in büyüleyici “Minus 16” performansından (koreograf Gaga’nın hareket dilinin merkezde yer aldığı) Jiri Kylian’ın “Petite Mort” gibi daha çağdaş bale çalışmalarına kadar pek çok unutulmaz şekilde sergilediler. ” ve Wayne McGregor’un “Chroma.” Ailey, Avrupa kanonundaki iyi ve kötü dansların kendisinin olduğunu iddia etti. Ve yetenekleri besledi: Jamar Roberts, Battle’ın yönetimi altındaki şirketin ilk yerleşik koreografı oldu ve “Üyeler Yorulmaz” ve “Ode” gibi büyüleyici eserler yarattı.

Grubun ilk iki perdelik çalışması, hip-hop koreografı Rennie Harris’in yazdığı etkileyici ve anlamlı “Lazarus” da Battle’ın yönetimi altında yaratıldı. Ve Twyla Tharp’ın dansları da dahil olmak üzere, ritmik karmaşıklıkları ve ritimleri nedeniyle bale topluluklarının bile zorlandığı bir dizi dans vardı. Roy Eldridge’in kayıtlarına dayanan “Roy’s Joys”, yerli dans, bale ve modern dans katmanları bakımından zengin; hepsi bir dansçılar topluluğu oluşturmak için ve Battle altında büyüdüler.

Yeni ve beklenmedik eskinin bu karışımı, genel resimde de önemliydi. dans — “Roy’s Joys”a (1997) Ailey’de çok ihtiyaç duyduğu ikinci hayat verildi. Paul Taylor’ın eski dansçılarından biri olan Carolyn Adams, Battle’ın önemli bir akıl hocasıydı ve ilk adımlarından biri Taylor repertuarını şirkete tanıtmaktı. Neden bunu daha önce kimse düşünmemişti? Alvin Ailey, Martha Graham’la çalıştı; Taylor onların yanındaydı. Bu … idi soy orada, o sahnede. Taylor’ın “Arden Court” şarkısını sergileyen Ailey dansçılarının canlandırıcı görüntüsünü hiçbir zaman unutmayacağım; bu, kendisinin de söylediği gibi, bunu yeni şekillerde göstermenin cesur ve net bir örneği.

Elbette her şey uzun sürmedi ya da önemli olmadı. Her zamanki gibi önemli kadınların yeterince yeni eseri yoktu. Ancak Battle daha da genişledi ve Ailey şirketini tozdan arındırdığında, onu sanatsal gündemi kadar taze bir kamusal kişilikle 21. yüzyıla taşıdı. Perde konuşmalarında gösterişsiz ve rahattı; Sözleri dansa gerçek davetlerdi; yankı uyandırdı.

Battle’ın istifasının duyurulması, şirketin “Revelations” tatil filminin gösterimi için coşkulu kalabalığı tiyatroya çeken, gişe rekorları kıran bir etkinlik olan yıllık City Center etkinliğinden iki haftadan kısa bir süre önce geldi. Yine zamanlaması ve aniliği tuhaf.

Ailey Organizasyonu kendisini neşe ve topluluğa odaklanmış bir organizasyon olarak tanıtıyor ama aynı zamanda bir marka. Bu marka, Battle ve görünüşe göre bir gün şirketin yerleşik koreografı olmayı bırakan Jamar Roberts da dahil olmak üzere herhangi bir kişiden daha güçlü. Ailey örgütü Savaş olmadan yoluna devam edecek ama ben onun tüm bunlara kattığı tarih duygusunu ve yüreğini özleyeceğim.