Rollettes Dans Ekibi engelli kadınlar için nasıl bir kardeşlik yarattı?

B-Boy

Global Mod
Global Mod
“Dönüşen Alanlar” bazen beklenmedik yerlerde değişime yön veren kadınların hikayesini konu alan bir dizi.

Chelsie Hill tekerlekli sandalyesinde dans ederken yüzü her şeyi anlatıyor. Sahne dışındaki anda, aktardığı duygularda, izleyiciyi büyüleme becerisinde kendini kaptırıyor. Tekerlekli sandalyesi, güçlü bir şekilde kullandığı siluetinin ayrılmaz bir parçası.

27 yaşındaki Bayan Hill, 2012 yılında kurulan tekerlekli sandalye kullanan kadınlara yönelik bir dans grubu olan Rollettes’in kurucusudur. Ülke çapında performans sergiliyor ve Los Angeles’ta engelli kadınlar için Rollettes Deneyimi adı verilen yıllık güçlendirme haftasonuna ev sahipliği yapıyor. Temmuz ayı sonlarında etkinliğe 14 ülkeden 250 kadın ve çocuk dans dersleri, gösteriler ve seminerler için Sheraton Gateway Los Angeles Oteli’ne geldi.

Rollettes’i kurmasının üzerinden on yılı aşkın bir süre geçtikten sonra Bayan Hill’in hikayesi, grubun çok ötesine yayıldı ve engelli bir topluluk arayan herkese yönelik mentorluk ve eğitimi de içeriyor.

2019’da Tony Ödülünü kazanarak tekerlekli sandalye kullanan ilk oyuncu olarak Broadway tarihine geçen oyuncu Ali Stroker, “Hayatımı değiştirdi” dedi. Bayan Hill’in yakın arkadaşı Bayan Stroker, “Oklahoma!” müzikalinin Broadway’de yeniden canlandırılmasındaki Ado Annie rolüyle en iyi kadın oyuncu dalında Tony ödülünü kazandı.

İki yaşındayken geçirdiği trafik kazası sonucu göğüsten aşağısı felç olan Bayan Stroker, büyüdüğünde sandalye kullanan hiç arkadaşı olmadığını söyledi. Bayan Hill, tekerlekli sandalye kullanıcılarına dansın ötesine geçen bir davet vererek hayatlarını değiştirdiğini söyledi.

Bayan Stroker, “Onun sayesinde yakın zamanda yaralanan pek çok genç kızın hayatı değişti” dedi. “Bu dans etmekten daha fazlası. Sizler bu kardeşliğin, bu ailenin bir parçasısınız. İnsanları bir araya getirme şekli bu dünyanın dışında.”

Yaklaşık 14 yıl önce Bayan Hill, 17 yaşında usta bir dansçıydı. Ancak Şubat 2010’da bir gece, ciddi bir araba kazasında ciddi omurilik yaralanması geçirip vücudunun alt kısmını hareket ettiremez hale gelince hayatı hiç hayal edemeyeceği şekilde değişti.

Bayan Hill her zaman hikayesini anlatmak ve bunu bir uyarı olarak çerçevelemek zorunda hissetti. Profesyonel bir dansçı olmak isteyen bir genç olarak, sarhoş bir sürücüyle arabaya bindiği gece aldığı kararlar onu rahatsız etmişti. Kazadan birkaç hafta sonra, hastane yatağındayken ailesine, sınıf arkadaşlarıyla bu konuyu tartışmak için bir etkinlik düzenlemek istediğini söyledi.

Bayan Hill, “Gençlerin, birinin kötü bir karar verdikten sonra yürümekten yürümemeye geçebileceğini fark etmesini sağlamak benim için önemliydi” dedi.

Bayan Hill, kuzey Kaliforniya’nın Monterey İlçesinde büyüdü ve erken yaşamının, kendisini yenilmez hissetmesini sağlayan bir güvenlik ve ait olma duygusuyla karakterize edildiğini söyledi. Beş yaşında dans yarışmalarına katılmaya başladı.

“Beş yaşındaki bir çocuğun ne kadar iyi olduğunu söylemek zor ama her yıl bir kupa kazanır ve ailemi gururlandırırdım” dedi.

Uygulamalı ve fiziksel bir öğrenci olduğu için akademisyenlere konsantre olmakta zorlanıyordu. Dansın onun dünyası ve önceliği olduğunu söyledi.

Birinci sınıftayken, lisenin popüler dans takımı Breaker Girls’te hazır bir arkadaş grubu vardı. “Bir takımda olduğunuzda dansın özel bir yanı vardır, insanlarla o kadar uyum içinde olursunuz ki” dedi.

Bayan Hill, geçirdiği kazanın ardından ilk kez Breaker Girls’le tekrar dans etti. Babasının Kuzey Kaliforniya’nın her yerinden tekerlekli sandalye topladığını ve onları sağlıklı dans ekibiyle birlikte bir stüdyoya getirdiğini söyledi.

“Hepsi sandalyelere oturdu ve ben de onlarla performans sergilemeliyim” dedi.

Bayan Hill’in yakın arkadaşı ve aynı zamanda Breaker Girls’ün bir parçası olan Carina Bernier, bunu “anlamanın gerçekten zor ama çok havalı ve çok eğlenceli” olduğunu hatırlıyor. Bayan Hill’in grubun koreografisini yapmasına yardım ettiğini ekledi. o günün rutini.

Ancak kazadan sonra uzun süre Bayan Hill yaralandığını inkar etti.

“Her zaman filmlerde gördüğünüz gibi kalkıp yürüyen bir mucize olacağımı düşünmüştüm” dedi.

Yine de kazayı takip eden yıllarda dansa geri döndü ve sonunda yaralarının gerçekliğini kabul etti. Uyum sağlamakta hiç zorluk çekmeyen birinden artık gözle görülür bir fark yaratan birine dönüştüğünü fark etti.

“Kendimi daha önce hiç hissetmediğim kadar yalnız hissettim” dedi.

Engelli bir kişi haline gelmesinin ve kendisini bu kadar radikal görmesinin Bayan Hill’i radikalleştirdiğini söyledi. Kazaya kadar beyaz, sağlıklı, orta sınıf bir genç kadın olarak eşitlik ve engelli hakları mücadelelerini gerçekten anlamamış ve kabul etmemişti.

“Birçok insan dünyada neler olup bittiğini sizi etkileyene kadar fark etmiyor” dedi ve şunu ekledi: “Bu beni daha güçlü bir insan yaptı.” Bu beni eleştirel düşünen biri yaptı. Bu beni yenilikçi yaptı. Ama yine de zor, biliyor musun?”

Bir dansçı ve tekerlekli sandalye kullanıcısı olarak hikâyesine sahip çıkabilmek için kendisi gibi başkalarını bulması gerekiyordu. İlk adım, kazasından bir yıl sonra, 2011 yılında, tekerlekli sandalye kullanan bir grup hırslı kadını konu alan senaryosuz bir realite TV programı olan “Push Girls”ün kadrosuna katılmasıyla oldu. Gösteri, 2012’den 2013’e kadar iki sezon boyunca Sundance’te yayınlandı.

Programdaki kadınlar hakkında “Onlar benim rol modellerim oldular” dedi. “‘Topuklu ayakkabıyı nasıl giyerim?’ diye düşündüğüm kızlara dönüştüler.” Nasıl flört ederim? Sandalyemi arabaya nasıl koyabilirim? Engelli bir genç kız olarak nasıl normal bir yaşam sürdürebilirim? Hepsi bana bunun nasıl yapılacağını öğretti.”

Ancak dizi, engelli insanlara yüzeysel muamelesi nedeniyle bazı köşelerde eleştirildi. Bir Haberler eleştirmeni, ilk bölümün “Sen git kızım” moduna girdiğini ve “incelikli bir şekilde aşağılayıcı bir ton kullandığını” yazdı.

Ancak kişisel düzeyde Bayan Hill diziden “genç yaştan itibaren kalın bir cilde” sahip olduğunu öğrendi. Her anın tadını çıkardığını söyledi; “zor zamanlar bile.”

Bayan Hill, geçirdiği kazadan dört yıl sonra, 2014 yılında profesyonel bir dansçı olma hayalinin peşinden gitmek için Los Angeles’a taşındı.

“Los Angeles’ta engelli bir kişi olarak sektöre girmek çok ama çok zordu” dedi. “İnsanlar bana ait değilmişim gibi baktı. Koreograflar bana ihtiyacım olan zamanı vermediler.”

Ancak derslere gitmeye devam ettiğini söyledi: “Çünkü ‘Dana olan tutkum, benim hakkımda düşündüğünüzden çok daha güçlü’ diye düşündüm.”

Bir sanatçı olarak Bayan Hill, sosyal medyayı yoğun bir şekilde kullanıyor, danslarını kaydediyor, konsept videolar oluşturuyor ve vlog çekiyor. Günümüzün Rollette’lerinin çoğu, onu internette gördükten, mektuplar yazdıklarından ve dans ederken videolarını kaydettikten sonra ona ulaştı.

Yapmaya başladığı şeyi başardı: Kızlardan oluşan, başkalarını destekleyen, pişmanlık duymayan bir kız kardeşlik topluluğu yarattı. Rollette’ler aracılığıyla yakın bir arkadaş çevresi edindi, ülke çapında performans sergiledi ve kendi alanını oluştururken engelli kadınlar için destek alanlarının altını çizdi. Ocak ayında, o ve mali danışman olan kocası Jason Bloomfield yeni ebeveyn oldular ve kızlarına Jaelyn Jean Bloomfield adını verdiler.

Bayan Hill, insanların kendisi gibi şirketleri hayır kurumu olarak gördüğünün ve Rollette’leri başarı merceğinden göremediklerinin farkında. “Şirketimin bir değeri olduğuna ikna etmem gereken yaşlı adamlarım var” dedi.

Ama o hâlâ direniyor. Rollette’in geleceğine dair iddialı planları var ve kişisel hikayesini anlatmaya devam etmek istiyor. Hatta ondan Disney’in felçli bir dansçıyı konu alan yeni dans draması “Grace”de danışman olarak görev yapması bile istendi.

Film, çoğu zaman görünmez hisseden bir topluluk olan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tahmini 3,3 milyon tekerlekli sandalye kullanıcısına daha fazla görünürlük sağlayabilir. Neredeyse Bayan Hill’in hikayesinin başka bir yeniden anlatımı gibi geliyor.