Sırbistan’dan Kosova’ya ikaz: Kuzeyde bulunmaya hakkınız yok

Muhabir

New member
Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sırbistan Ulusal Güvenlik Kurulu ile Belgrad’da bir ortaya geldiği toplantı daha sonrası, Sırbistan Radyo Televizyonuna açıklamada bulundu.

Kosova‘nın kuzeyindeki durumun “gayet zor” olduğuna işaret eden Vucic, “Sahada bir milletin beka gayreti var. Kosova’nın kuzeyinde ‘Sırp sorununun’ sonuçlandırılması amaçlanıyor ve buna Priştine ve memleketler arası toplumun bir kısmı da katılıyor. Kosova polisinin kuzeyde bulunmaya hakkı yok” diye konuştu.

Vucic, “Arnavutları ve Sırpları barışı muhafazaya çağırmak değerli. Sırpları sakin olmaya, provokasyonlara gelmemeye çağırıyorum. (Avrupa Birliği Hukukun Üstünlüğü Misyonu) EULEX ve (NATO’nun Kosova Barış Gücü) KFOR’a yönelik saldılar olmamalıdır” dedi.

“GÖREVİMİZ BARIŞ DAVETİ YAPMAK”

Bugünün, Cumhurbaşkanlığı bakılırsavini üstlendiği günden beri kendisi için “en sıkıntı gün” olduğunu kaydeden Vucic, “Muhtemelen en güç gece de önümüzde, bizim bakılırsavimiz barış daveti yapmak” sözünü kullandı.

Vucic şöyleki devam etti:

“Kosova’daki Sırplar için sıkıntı bir gece, onlarla olmak benim nazaranvim. KFOR ve Avrupa’dan göstericilere karşı şiddet uygulamayacaklarına dair teminat aldık, onlarla görüşmelere devam edeceğiz. Vatanımızı korumak için gerekli değerleri aldık. En kıymetli buyrukları verdim ve Ulusal Güvenlik Kurulu bunları kabul etti. Polis ve askerlerimizle gurur duyuyorum. Savaş hazırlığını artırmak için rastgele bir buyruk vermedilk evvel, barışı korumak için elimizden geleni yapacağız.”

Kosova’nın kuzeyinde kurulan barikatlara değinen Vucic, “hiç bir Arnavut’un hareketi kısıtlanmıyor. Arnavutların hiç biri o yollardan geçmiyor. Bu, o insanların, tutuklanmalara, şiddete, makus muameleye ve Brüksel Mutabakatı’nın yerine getirilmemesine karşı protestolarının ifadesidir” değerlendirmesinde bulundu.