Sırp önder Vucic, Kosova ile gerginliğe niye olan barikatların kaldırılacağını duyurdu

Muhabir

New member
Sırbistan’ın Kosova hududu yakınlarındaki Raşka Kışlasında Kosovalı Sırplarla bir ortaya gelen Vucic, görüşmenin akabinde açıklama yaptı.

gayet güç bir gece ve görüşme geçirdiklerini tabir Vucic, “Kosovalı Sırplardan barikatların kaldırılmasını rica ettim. Barış ve huzurun devam etmesini istedim. Herkesi dinledim. Kelam verilenlerin yerine getirileceğine inanıyorum.”dedi.

Vucic, Kosovalı Sırplar içinde güvensizlik hissinin devam ettiğini belirterek, “Perşembe günü öğledilk evvel barikatlar kaldırılacak. Bu 2 saatte bitecek bir iş değil. Tahminen 24, tahminen de 48 saat sürebilir lakin barikatlar kaldırılacak.” diye konuştu.

Kosovalı Sırpların barikatların kaldırılmasının akabinde gözaltına alınma ihtimalini pahalandıran Vucic, “bu biçimde bir durumda barikatları tekrar kaldırmamak üzere kuracaklarını belirttiler.” sözlerini kullandı.

Bu ortada, bugün Kosova ile Sırbistan içinde gerginliğe niye olan eski Sırp polis memuru Dejan Pantic’in tutukluluk halinin mesken hapsine çevrilmesinin akabinde, Avrupa Birliği (AB) ve ABD ortak bir açıklama yaptı.

AB ve ABD’nin açıklamasının akabinde Vucic ile bir ortaya gelen Sırbistan Hükûmeti Kosova Ofisi Yöneticisi Petar Petkovic, Kosovalı Sırpların taleplerinin yerine getirilmesi noktasında AB ve ABD’den garanti aldıklarını belirtti.

Petkovic, AB ve ABD’den barikatlarda yer alan Sırpların gözaltına alınması yahut sürgün edilmesine ait bir listenin olmadığını öğrendiklerini tabir ederek, Kosova Güvenlik Gücü’nün, Kosova’nın kuzebir daha gitmesi için mevcut mutabakatlara nazaran evvelinde NATO’nun Kosova’daki Barış Gücünün (KFOR) kumandanının onayını alması gerektiği konusunda da açıklama yapıldığını kaydetti.