Şişecam global amaçlarına dev yatırımlarla yürüyor

Mezopotamya

New member
Şişecam, 255 Milyon euro fiyatında Avrupa’daki birinci cam ambalaj fabrikası yatırımının Macaristan’da yapılmasına karar verdi.

Şirketten KAP’a yapılan açıklamada, iki fırınlı ve yıllık 330 bin ton net üretim kapasiteli 255 milyon euro meblağında Avrupa’daki birinci cam ambalaj fabrikası yatırımının Macaristan’da yapılmasına karar verildiği bildirildi. Yatırımın gerçekleştirilmesi gayesiyle Macaristan’da yüzde 100 hissedarlık ile şirket kurulması sonucu alındığı da açıklandı.

“Avrupa’nın talebine karşılık verecek”

Şişecam İdare Konseyi Lideri ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, Macaristan’daki yatırım sonucuna ait, “Küresel cam ambalaj pazarının dörtte birini oluşturan 20 milyon tonluk hacme sahip Avrupa pazarı, bölümün süratli gelişimi ve şirketimizin mevcut üretim ayak izinin bütünsel bir biçimde geliştirilmesi ismine değerli fırsatlar barındırıyor. Avrupa’daki fırsatları da pahalandırmak için yola çıktığımızda Macaristan’da yeni bir yatırım sonucu aldık” sözlerini kullandı.

Avrupa’daki bu birinci cam ambalaj tesis yatırımlarının birinci fırınının 2023 yılında operasyona başlamasını ve 2025 yılı prestijiyle tesisin tam kapasiteye ulaşmasını hedeflediklerini tabir eden Kırman, “Tamamlandığında 330 bin tonluk net üretim kapasitesine sahip olacak üretim tesisimiz hem Macaristan’ın tıpkı vakitte geniş bir coğrafyada Avrupa cam ambalaj talebine karşılık verecek. bu biçimdece cam ambalaj pazarında Avrupa’daki ayak izimizi genişleteceğiz.” dedi.

“Üretim kapasitemizi 2.5 milyon tona ulaştıracağız”

Kırman, Şişecam’ın üretim kapasitesi açısından düzcam alanında yeni yatırımlarla Türkiye için paha yaratmayı sürdüreceğini söz ederek, “Satış ciromuzun yüzde 30’unun, faaliyet karımızın yüzde 35’ini oluşturan mimari camlar faaliyet alanı, bugüne kadar devreye aldığımız yeni kapasiteler, ağır Ar-Ge faaliyetlerimiz ve pazara sunduğumuz yeni katma pahalı eserler ile faaliyetlerimizi sağlamlaştırdığımiz, pazarı tüm ekosistemi ile geliştirdiğimiz ana faaliyet alanlarımızdan biri olmuştur. Varolan sınırlarımızda gerçekleştireceğimiz güzelleştirme çalışmaları ve yeni yatırımlar ile 2024 yılı sonunda düzcam üretim kapasitemizi 2,5 milyon ton seviyelerine çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

“Otocam üretimi için yeni bir yatırım yapacağız”

Şişecam için bir başka stratejik yatırım sonucunın da otocam alanında olduğunu lisana getiren Kırman, “Bugüne kadar otomotiv camı faaliyetlerimizin hamcamına karşılamaya yönelik olarak düzcam sınırlarımızdan dayanak alıyorduk. Lakin artık, otocam üretiminde ulaştığımız büyüklük, tek bir float sınırını otomotiv hamcamına yönlendirecek düzeylere ulaştı. Bu niçinle ülkemizde yeni bir otomotiv camları float çizgisi kurmayı ve mevcut durumda otomotiv hamcamı üreten tüm float tesislerimizi mimari camlara yönlendirmeyi planlıyoruz” formunda konuştu.