Şişecam’dan 84 milyon euroluk yatırım

Mezopotamya

New member
Kerim ÜLKER

Bu yılın haziran ayında Avrupa’daki birinci cam ambalaj tesis yatırımını duyuran Şişecam, artan talep niçiniyle 2022 bitmeden bir projeyi daha hayata geçirme sonucu aldı.

Şişecam, Eskişehir’deki tesisini üretim üssü haline getirecek yatırım için 84 milyon euroluk bütçe ayırdı. Hem iç birebir vakitte dış pazardaki düzgünleşme niçiniyle bu sonucu alan Şişecam, Eskişehir’de 4 fırın ile sürdürülen üretimin kapasitesini artıracak. 2023 yılında kurulacak olan cam ambalaj üretim yapılacak tesis, 155 bin ton net üretim kapasiteli yeni bir fırın yatırımına kavuşmuş olacak. Yeni fırın, 2023 yılında devreye alınacak.

Kelam konusu yatırım daha sonrası Şişecam’ın Türkiye’de konseyi üretim kapasitesi yılda 1.5 milyon tona yükselirken, Macaristan yeni tesis yatırımının tamamlanmasıyla şirketin global cam ambalaj üretim kapasitesi yılda 3.2 milyon tona ulaşacak.

Macaristan’daki en büyük Türk yatırımı

Bilindiği üzere Şişecam, Avrupa pazarındaki fırsatları pahalandırmak hedefi ile iki fırınlı ve yıllık 330 bin ton net üretim kapasiteli, işletme sermayesi ihtiyaçları dahil yaklaşık 255 milyon Euro fiyatında Avrupa’daki birinci cam ambalaj fabrikası yatırımının Macaristan’da yapılmasına karar vermişti. Avrupa’daki bu birinci cam ambalaj tesis yatırımının birinci fırınının 2023 yılında operasyona başlaması ve 2025 yılı itibariyle tesisin tam kapasiteye ulaşması hedefleniyor.

Yatırımla ilgili Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, yatırımla ilgili olarak 14 ülkede 43 fabrikada üretim yapan Şişecam Grubu’nun Macaristan’da bugüne kadarki en yüksek Türk yatırımı olduğunu söylemişti. Macar hükümeti de bu yatırıma 12,5 milyar forint takviye sağlayacak.