Sofia Boutella “Rebel Moon” ve Madonna’dan bahsediyor

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Sofia Boutella evini kaybetmenin nasıl bir şey olduğunu biliyor.

Boutella Cezayir’de doğdu ve büyüdü. Cezayir’deki iç savaşın ardından ailesiyle birlikte Paris’e kaçtığında on yaşındaydı.

Şu anda 41 yaşında olan oyuncu, bu biçimlendirici deneyimini Zack Snyder’ın bilim kurgu destanı “Rebel Moon – Birinci Bölüm: Ateşin Çocuğu”nda, önceki hayatından kopup yeni bir hayata yerleşen gizemli bir kadın olan Kora olarak kullandı. uzak bir ayda bir köyde yeni bir hayat. Kora gibi Boutella da böyle bir yolculuğun kişiden ne istediğini ve karşılığında ne getireceğini anlıyor.

Boutella, “Kendi ülkenizden uzaklaştığınızda çok güçlü bir şey oluyor” dedi. “Bir bölgeye ait olma hissim yok. Ama aynı zamanda bu dünyanın bir parçası olduğum ve ona bir bütün olarak bağlı olduğum konusunda çok güçlü bir duygu hissediyorum.”

Oyunculuğa yönelmeden önce Boutella dans etti; genç bir kızken Cezayir’de bir bale dersine katıldı ve Fransa’da bale, caz, çağdaş ve hip-hop danslarına devam ederken bir miktar istikrar yakaladı. Ayrıca ritmik jimnastiği de denedi ve bir yılını yeni ülkesinin milli takımında geçirdi.

19 yaşında, tüm dünyayı dolaşan Nike kadın kampanyasında dansçı oldu ve kısa süre sonra Madonna için sahne dansçısı olarak sahneye çıktı; bu, ona Rihanna ve Usher ile işbirliği yapmanın kapısını açan, hayatını değiştiren bir deneyim oldu.

Boutella, Madonna hakkında “Benimle tanıştığında erkek gibi bir adamdım” dedi. “Bana ilk yüksek topuklu ayakkabımı verdi.”

Turneye ara verdiğinde Boutella, Paris’te etkili Elizabeth Kemp’le ve daha sonra Los Angeles’taki Stella Adler Akademisi’nde çalışarak tiyatro oyuncusu olma hayalinin peşinden gitti.

Ancak oyunculuktaki atılımı yoğun aksiyonla geldi: 2014 yapımı orijinal “Kingsman: The Secret Service”de Samuel L. Jackson’ın ayaklara bıçaklı ölümcül uşağı Gazelle’i canlandırdı. Mumya” (2017) ve Charlize Theron’un “Atomic Blonde” (2017) filmindeki casus arkadaşı.

Ardından Perşembe günü Netflix’te yayınlanmaya başlayan “Rebel Moon” geldi. Boutella, Kora rolü için geri çağrıldığında hem heyecanlandı hem de endişelendi. “İlk başta çok korktum çünkü sadece iyi şeyler yapmak istiyordum ve Zack Snyder tarafından yönetilmek beni ilham verici bir şekilde korkuttu” dedi.

Yakın zamanda Los Angeles’taki bir otelde yapılan bir video röportajında Boutella, Cezayir’deki yaşamdan, dans ile oyunculuk arasındaki bağlantıdan ve onu Kora’ya çeken şeyin ne olduğundan bahsetti. İşte konuşmadan düzenlenmiş alıntılar.

İç savaş sırasında büyümek nasıldı?

Bir çocuğun bunun gerçekten farkında olduğunu düşünmüyorum, özellikle de hayatı farklı şekilde tanımıyorsanız. Sokağa çıkma yasağı vardı ve orada burada patlayan bombaların sesini duyduk. Garip bir şekilde alıştığım bir şeydi bu. Annem için farklı bir deneyim olduğunu düşünüyorum. Babam zaten Fransa’da yaşıyordu ve çok seyahat ediyordu. Ben 4 yaşındayken ailem ayrıldı. Ancak bu 10 yıl boyunca onu zaman zaman Fransa’da ziyaret ettim. Fransa’ya gitmeye başladığımda hayatın başka yerlerde farklı olduğunu fark ettim. Ama çok genç olduğunuzda algınız biraz bozuluyor.

Ben 10 yaşındayken Fransa’ya taşınmak büyük bir geçiş süreci olsa gerek.

Tahmin edemediğim şey kültür şoku ve ne kadar çabuk uyum sağlamam gerektiğiydi. İlk kez okula gittiğimi ve sürekli bana sunulan bilgi miktarı çok fazla olduğu için konuşamadığımı hatırlıyorum.

Sığındığım, Cezayir’deki zamanla ortak payda bulduğum tek yer sanattı ve Fransa’da yeniden dans etmeye başladığımda hiçbir fark olmadığını hissettim. Hepimiz aynı dili konuşuyorduk ve hepimiz aynı kültüre sahiptik, bu yüzden kendimizi rahat ve evimizde hissettik.

Ama onun dışında farklı bir deneyimdi. Cezayir’de okula gittiğimizde hepimiz bluz giyiyorduk, dolayısıyla tüm sosyal sınıflar eşitti. Ama Fransa’da hepimiz nasıl göründüğümüze ve ne kadar havalı olduğumuza göre yargılanırdık ve ben kesinlikle havalı değildim.

Dans konusunda özellikle neyi beğendiniz?

Temelde tamamen farklı bir iletişim şekli ve farklı bir dil. Sevdiğim şey, hissettiklerimin çoğunu dışarı salabilme yeteneğiydi. Benim için bir sığınaktı. Kendimi güvende hissettim. Ve dans ettiğimde kendimi canlı hissettim. Hala yapıyorum.

Şu anda hala dans ediyor musun?

Her zaman dans edeceğim. Şöyle söyleyelim. Etrafımdaki insanlar için dans ediyorum. Arkadaşlarım için ücretsiz. Bir iş için değil. Bir dans müzikali yapmak istiyorum. Tekrar dansçı olarak turneye çıkıp çıkmayacağımı bilmiyorum. O yılların şu an biraz geride kaldığını düşünüyorum.

Birçok aksiyon filminde rol aldınız. Aksiyon filmlerinde sevdiğiniz bir şey var mı?

Henüz oldu. Dans etmeyi bıraktığımda “Tamam, aksiyon insanı olacağım” diye düşünmedim. Sinemaya ve tiyatroya olan aşkım gerçekten çok saf. Hiçbir şey yapacağımı düşünmüyordum. “Kingsman” için rezervasyon yaptırdığımda hayatımda hiç dövüş sanatları veya dövüş eğitimi almamıştım. Ancak dans eğitimim bana dövüş sanatları gibi başka bir fiziksel formu öğrenme fırsatı verdi. Bu yüzden aynı disiplin ve fiziksel çaba ilkelerini uyguluyorum ve koreografiyi gözlem yoluyla öğreniyorum.

“Rebel Moon”da ilginizi çeken ne oldu?

Bu benim ilk başrolüm. Uzun süre takımıma liderliği ele geçirmek istemediğimi söyledim. İnanılmaz oyuncularla sette olacak kadar şanslı olduğumu hissetmek derin bir duyguydu. Kingsman’dan başlayarak Sam Jackson bu deneyim boyunca bana harika bir şekilde rehberlik etti. Ve o hala hayatımda çok mevcut. Daha sonra Zach Quinto ve Chris Pine ile çalışma şansım oldu. [in “Star Trek Beyond”]beni çok cesaretlendiren ve ardından bana çok şey öğreten Tom Cruise [on “The Mummy”]ardından “Atomic Blonde”ta Charlize. Öğrenmeye devam etmenin tek yolu bir akıl hocasına sahip olmak, dans geçmişimden mi kaynaklanıyor bilmiyorum ama çırak olmanın tadını çıkarıyorum.

Rebel Moon’u rezerve ettiğimde ekibime hazır olduğumu söylediğimi hatırlıyorum. Zack’in filmlerinde kendi sesleri olan çok güçlü kadınların olduğunu her zaman görebiliyordunuz. Ve bu proje için baş kahramanını sadece baş belası bir kadın değil, bir kadın yapmayı başarmasını seviyorum, aynı zamanda Kora’ya çok çok derin ve karmaşık olan gerçek duygularla üstesinden gelinmesi gereken gerçek bir ikilem sunmuş.