Son Dakika: ABD, Ukrayna’ya Patriot gönderiyor

Muhabir

New member
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna’ya yapılacak yardıma ait yazılı açıklama yaptı.

ABD’nin, Ukrayna halkına olan takviyesini vurgulamak için Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’i Washington’da ağırlayacaklarını belirten Blinken, şu sözleri kullandı:

• Son 300 gün boyunca Kremlin, Ukrayna’yı haritadan silmeye çalıştı ve başarısız oldu. Artık Rusya, Ukraynalı sivilleri dondurup aç bırakarak ve aileleri meskenlerinden ederek kışı bir silah haline getirmeye çalışıyor. Buna cevaben, Lider (Joe) Biden bugün ABD’nin Ukrayna’nın kendisini Rusya’nın devam eden acımasız ve sebepsiz ataklarına karşı savunmasına yardımcı olmak için kritik yeni ve ek askeri yetenekler sağladığını açıklayacak.
Biden idaresinin Ukrayna’ya toplam askeri yardımının bu yardım paketi ile 21,9 milyar dolara ulaştığını kaydeden Blinken, “Bugünkü yardım birinci kere seyir füzelerini, kısa menzilli balistik füzeleri ve daha evvel sağlanan hava savunma sistemlerinden değerli ölçüde daha yüksek irtifada uçakları düşürme yeteneğine sahip Patriot hava savunma sistemini içeriyor” bilgisini paylaştı.

ABD Dışişlerinden yapılan yardımların bilgilerina ait yapılan açıklamada, ABD envanterinden sağlanacak 1 milyar dolarlık yardım paketinde 1 Patriot hava savunma bataryası, HIMARS için mühimmat, 500 adet hassas güdümlü 155 mm obüs top mermisi, 30 adet farklı kalibrelere sahip havan topu, 157 zırhlı araç, HARM füzeleri, hassas güdümlü hava füzeleri, 2 bin 700 el bombası fırlatıcıları ve öteki müdafaa ekipmanının bulunduğu kaydedildi.

Diğer taraftan, 850 milyon dolarlık Ukrayna Güvenlik Yardımı kapsamında ise 45 bin 152 mm top mermisi, 20 bin 122 mm top mermisi, 50 bin 122 mm GRAD roketleri, 100 bin 125 mm tank mermisinin verileceği bildirildi.