Talesun ve Mem Küme, fotovoltaik güneş panelleri üretecek

Mezopotamya

New member
Barış SEDEF / İSTANBUL

Zhongli Group, bünyesinde 1988 yılında kurulan ve Türkiye’de fotovoltaik güneş panellerinde yüzde 20 pazar hissesine sahip olan Talesun Solar, dünyadaki en büyük Tier-1 güneş paneli üreticileri içinde yer alıyor. 1993 yılında kurulan dokumacılık, güç ve gemi inşa dalında faaliyet gösteren Mem Küme, ile fotovoltaik güneş paneli üretimi için iş birliği mukavelesi imzalayan Talesun, üretim, satış gücü deneyimi ve teknoloji transferiyle katkı sağlayacak. İki firma içinde imzalanan mutabakat kapsamında Kahramanmaraş’a tesis yatırımı yapacaklarına vurgu yapan Mem Küme İdare Şurası Lider Yardımcısı Ahmet Teyfik Paksu, “Fabrikamız, Kahramanmaraş merkezinde bulunan 40 bin metrekare kapalı alanda üretim faaliyeti gösterecektir. Yıllık 1 GW üretim kapasitesi ve Talesun markası ismi altında 2023 yılı ikinci çeyrek itibariyle üretim yapmayı hedefliyoruz. Fabrikada kullanılacak tüm ekipman, materyal ve hammadde tercihi Talesun standartlarına ve onayına nazaran tedarik edilecek.” dedi.

Fabrikanın 2023 yılı içerisinde P-Type hücreler üretmeye başlayacağını belirten Talesun Solar Avrupa, LATAM ve MENA Lider Vekili ve Türkiye Genel Müdür’ü Pınar Eser, fabrikanın TOP-CON (N-Type) hücreler ile panel üretimine uygun teknolojiye sahip olduğunu ve 2024 prestiji ile ve talepler doğrultusunda TOP-CON hücreler ile panel üretim yapılacağını vurguladı.

Avrupa ve Amerika pazarına ihracat yapmayı hedefliyor

Talesun ile yakaladığımız bu iş birliğini bir daha sonraki evreye taşımanın en büyük gayeleri içinde yer aldığına dikkat çeken Paksu, “Bu kapsamda öncelikli gayemiz yüksek teknoloji ve kaliteli, memleketler arası standartlarda üretilen güneş panellerini Talesun grubu ile ülkemiz muhtaçlıklarını evvela karşılayabilmek ismine Türkiye pazarına sunmak.” diye konuştu.

daha sonraki maksatlarının ise Avrupa ve Amerika pazarlarına ihracat yapmak olduğunu lisana getiren Ahmet Tevfik Paksu, Mem Grup’un endüstrici kimliği ve Talesun’ın kuvvetli küresel satış ağı ile önümüzdeki senelerda, bilhassa Amerika pazarında faaliyet gösterebileceklerini lisana getirdi. Yeni yatırımlarla GES alanında yerli üreticilerin taleplerine daha rahat bir biçimde yanıt vereceklerine işaret eden Paksu, orta ve uzun vadede yatırımlarına devam edeceklerine dikkat çekti.

Solar hücre üretim fabrikası yatırımı da gündemde var

Ahmet Teyfik Paksu, Talesun ile yapılan muahede kapsamı yeterince hem Türkiye hem yurtdışı pazar taleplerini karşılayabilmek ismine fotovoltaik güneş paneli üretim kapasitesinin ilerleyen devirde artırılacağını bildirdi. Ayrıyeten istihdamı önemli oranda artırmak ve teknoloji transferi ile Türkiye’ye katkı sağlamak emeliyle solar hücre üretim fabrikası yatırımı da planladıklarını ve ilgili altyapı çalışmalarına başladıklarını aktardı.