Taliban tarafınca eğitim hakları ellerinden alınan bayanlar karanlığa karşı uğraş ediyor

Muhabir

New member
Radikal İslamcı Taliban’ın, Afganistan’da zorbalığa dayalı idaresi, başta bayanlar olmak üzere tüm Afgan halkını karanlığa sürüklemeye devam ediyor. Taliban hükümeti, Afgan bayanların hak ve özgürlüklerine yönelik acımasız baskısının son adımı olarak ülkedeki tüm bayan öğrencilerin üniversite eğitimini askıya aldı. Eğitim bakanlığı tarafınca evvelki gün yayımlanan bir yazıda, sonucun kabine toplantısında alındığı ve derhal yürürlüğe gireceği açıklandı.

ABD’nin Afganistan’daki 20 yıllık işgalini sonlandırması ve ülkeden çekilmesinin akabinde Taliban, Ağustos 2021’de ülkedeki idaresi ele geçirmişti. Kelam konusu yasağa ait Cumhuriyet’e konuşan Afgan bayanlar, Taliban’a karşı dünya ülkelerinden dayanak davetinde bulundu.

Kâbil Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Negah Safi, baskılar karşısında kuvvetli olmaktan öbür seçeneklerinin olmadığını söyleyerek “Ne yazık ki bir daha üniversite yasağı ile karşı karşıyayız” dedi. sonucun akabinde dün üniversiteden zorla çıkarıldıklarını söyleyen Safi, Taliban güçlerinin kendilerine, “Defolun, yetersiz kızlar” söylemiş olduğini aktardı.

Celalabad kentinde devlete ilişkin Nangarhar Tıp Fakültesi’nde imtihanda olan erkek öğrencilerin bayan öğrencilere getirilen yasak daha sonrası protesto için imtihandan ayrıldığını anlatan Safi, bir daha birebir kentte özel bir üniversite olan Spinghar Üniversitesi’nde de bayan öğrencilerin okul önünde durdurulduğunu söylemiş oldu. Yasağa karşı protesto düzenleyeceklerini belirten genç bayan, “Ancak kaideler güç, konuttan dışarı çıkmamıza bile müsaade vermiyorlar. Haklarımız için direniyoruz. Afganistan’da okul yoksa bayanlar için ikinci seçenek evlenmek. Kimileri, üniversiteye üç yahut beş çocuk annesi olarak dönebileceklerini söylüyor. Kimileri ise ülkeyi terk edeceğini… Bir kısmı da burada kalıp hakları için uğraş edeceğinden bahsediyor. Ailelerimiz ise her şeyin güzel olacağını ve umudumuzu yitirmememiz gerektiğini söylüyor ve bizim ülke dışına çıkıp yolumuza devam etmemiz için yollar arıyorlar” diye konuştu.

DÜNYANIN SUÇU

Önde gelen dünya başkanlarının, bilhassa de bayan devlet liderlerinin Taliban’ı alenen kınaması gerektiğini vurgulayan Afgan-Amerikan akademisyen Dr. Bahar Jalali ise “Taliban’la angajman davetinde bulunan kümeler, Taliban’ı cesaretlendirmeye ve onlara acımasız siyasetler dayatma konusunda inanç vermeye de katkıda bulunduklarını bilmelidirler. Bu noktada Afgan bayanların memleketler arası toplumun müdahalesiyle 2001’de olduğu üzere bir defa daha Taliban’dan kurtarılması gerekecektir. Askeri müdahaleyi kastetmiyorum, diplomatik ve siyasi müdahaleyi yahut sonunda Afganistan’da iktidarı ele geçirebilecek alternatif Afgan kümeleri bulmayı kastediyorum. Temelde memleketler arası toplumun başka Afgan kümelerle konuşmaya başlaması ve Taliban’ı olağanlaştırmayı bırakması gerekiyor” diye konuştu.

DEVRİMİN TEK YOLU

Eski Afganistan tekvando ulusal grup üyesi Marzieh Hamidi de Taliban’ın bayanların gücünden korktuğunu belirterek “Ülkemin bayanlarının şu anda en temel hakları olan eğitimden yoksun bırakıldıkları için üzgünüm” dedi. Eski Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai, geçen yıl “Taliban üyelerini kardeşlerim olarak görüyorum” diyerek kız çocukların okula geri dönmesi için Taliban ile anlaştığını söylemişti. Hamidi bunun üzerine “Hata, Karzai’nin Taliban’ı ‘kardeşim’ olarak isimlendirmesiyle başladı. Bu terörist küme asla bizim kardeşimiz değil zira binlerce genç erkeği ve bayanı öldürdüler. Karzai, Taliban’a fidye ödedi ve onlara ‘kardeşim’ dedi, lakin bunu yaparak bayanların mukadderatıyla oynadılar ve bayan haklarını ihlal ettiler” diye konuştu. Hamidi son olarak “Afgan erkekler bayanları hiç umursamıyor olsa da ihtilalin tek yolu adamların bayanların yanında yer alması ve Taliban hükümetinin düşmesidir” tabirlerini kullandı.

Yasak sonucunın akabinde du¨n u¨niversiteden zorla çıkarılan bayan öğrenciler, Taliban gu¨çlerinin kendilerine, “Defolun, yetersiz kızlar” söylemiş olduğini aktardı.

“DİRENİYORUM”

Kadınların, ülkede sadece tabip ve öğretmen olarak çalışabilediklerini belirten tıp öğrencisi Negah Safi, “Ancak bunlar için de uğraş etmek zorundayız. Kendim ve öbür kız çocukları ile bayanlar için uğraşıyorum. Olanları oturup izleyemem, direniyorum. Haklarımızı almak için uğraş edeceğim. Tüm dünya ülkelerinden bizi desteklemelerini istiyoruz. Bizi bu karanlığın ortasında bırakmayın” dedi.

BATI, ZULMÜ NORMALLEŞTİRDİ

“Zalimler ve zorbalar yatıştırılamaz. Onlarla yüzleşilmelidir” diyen Bahar Jalali, “Gerçek başkanlar onlara karşı duracaktır. Ne yazık ki bunu şu anda Afganistan’ın ortasında yahut haricinde hiç bir Afgan önderde görmüyoruz” dedi. ABD ve Taliban’ın 29 Şubat 2020’de tüm nizamlı ABD ve NATO birliklerinin Afganistan’dan çekilmesine yönelik imzaladığı Doha Anlaşması’na ait konuşan Jalali, “ABD, Doha Anlaşması’yla sonuçlanan Taliban ile müzakereleri başlatmış olduğundan beri Taliban, değişmeyen aşırılıklarına karşın istikrarlı bir biçimde yasallaştırıldı. 2019’dan bu yana, bir küme farklı aktör Taliban’ı olağanlaştırmak için çalıştı. Tüm Afganlar, lakin her şeydilk evvel Afgan bayanlar, Batı’nın Taliban’ı olağanlaştırmasının ana kurbanları. Ve alışılmış ki Pakistan, Taliban’ı desteklemedeki rolünden sonsuza dek sorumlu tutulmalıdır. Sorunun kaynağı olan Pakistan’a inilmedikçe Taliban sorunu çözülemez” diye konuştu.

TALİBAN’IN YASAKLARI

– Bayanların toplumsal ömürlerine ve spor faaliyetlerine bir epey mahzur getirdi.

– Bayanların kriket oynamalarını ve bedenlerinin rastgele bir kısmının görünmesine niye olacak öteki sporları yapmaları yasaklandı.

– Açılacağı ilan edildiği biçimde kız çocuklarının devam ettiği orta dereceli okullar kapatıldı.

– Yanlarında erkek bir akrabaları olmadan seyahat etmeleri yasaklandı.

– Yüzlerini kapatmaları için burka giymeleri mecburî hale getirildi.

– Aile içi şiddetten kaçan bayan ve kız çocuklara yönelik takviye sistemi yıkıldı.

– Bayanlar ve kız çocukları, Taliban’ın ayrımcı kurallarını ihlal ettikleri için keyfi olarak gözaltına alındı.

– Taliban’la birlikte çocuk yaşta ve zorla evlendirme oranları arttı.

– Bayanların çalışması engelledi. Özel dalda biroldukca bayan, üst seviye durumlardan ihraç edildi.