‘Tam kapasite stadyum’ uyarısı: Taraftar kendini muhafazalı

MrM

New member
Sıhhat Bakanlığı Bilim Şurası üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) stadyumlara tam kapasite ile seyirci alma sonucuna ait, “Maçın heyecanı, coşkusu ile beşerler yan yana gelebiliyor, tezahürat yapabiliyor; lakin tezahürat yapıldığında damlacıklar ile birlikte dışarıya fazla ölçüde virüs saçılması kelam konusu olabilir. Vatandaşlar içeride araya dikkat etmeye çalışır ve maske takarsalar sürecin daha rahat yönetilebileceğini düşünüyorum. Tezahürat yapabilirler şüphesiz; lakin maske takmaya dikkat ederseler stadyumlarda enfeksiyon oranı epeyce daha az olacaktır” dedi.

‘MASKE İLE SÜREÇ DAHA RAHAT YÜRÜTÜLÜR’

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sıhhati Anabilim Kısmı Lideri ve Bilim Konseyi üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, TFF’nin sonucuna nazaran maçlara tam kapasite ile seyirci alınacağını ve yalnızca aşı olanların gireceğini hatırlatarak, “Bu, aşıya teşvik istikametinden olumlu bir karar. Lakin bir daha aşı olan vatandaşların stadyumların içine girdiklerinde yakın temasa dikkat etmeleri gerekiyor. Maçın heyecanı, coşkusu ile beşerler yan yana gelebiliyor, tezahürat yapabiliyor; fakat tezahürat yapıldığında damlacıklar ile birlikte dışarıya fazla ölçüde virüs saçılması kelam konusu olabilir. Doğrusu şu olacaktır; içeride vatandaşlar uzaklığa dikkat etmeye çalışır ve maske takarsalar sürecin daha rahat yönetilebileceğini düşünüyorum. Aşılı vatandaşlar içeriye girsinler; fakat vatandaşlarımız içeride mümkün olduğu kadar birbirleri ile temas etmemeye çalışsınlar. Tezahürat yapabilirler olağan olarak; lakin maske takmaya dikkat ederseler stadyumlarda enfeksiyon oranı fazlaca daha az olacaktır diye düşünüyorum. ‘Benim aşım var’ diye neredeyse kapalı alanlara maskesiz girmeye çalışanlar var, eğitim ortamlarında maske takmak istemeyenler var; lakin aşılı da olsak biz kendimizi korumak için bilhassa kapalı ortamlarda maske takmaya uymamız gerekiyor” dedi.

‘AŞI ACİLEN GEREKLİ’

DHA’ya konuşan Prof. Dr. İlhan, aşı olmanın özgüven sağlamaması gerektiğine dikkat çekerek, “Bakıyoruz kimi vatandaşlarımız çift doz aşı olsalar da 3 doz aşı olsalar da korona virüsüne yakalanmış oluyorlar. ‘Ben aşılıydım; lakin maske takmayı ihmal ettim, kalabalık yerlerde bir ortaya geldim, kapalı yerlerde havalandırmaya uymadım’ diyor. Bu da haliyle enfeksiyonun hastalığa dönmesine sebep oluyor. Burada aşının ehemmiyeti bir kere daha ortaya çıkıyor aslında. Bu bahsetmiş olduğum vatandaşlarımız şayet 2 ya da 3 doz aşılı olmasalardı aslında hastalığı ağır geçireceklerdi, hadiselerimiz da hem fazla olacağı üzere kayıplarımız da daha fazla olacaktı. O yüzden vatandaşlarımızın vakit geçirmeksizin hiç aşı olmayanlar acilen aşı olmaya başlamaları gerekiyor” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)