Trabzonspor efsaneleri: O sene bu sene

PeLe

New member
Trabzonspor efsaneleri: O sene bu sene Spor Toto Harika Lig’de başkan Trabzonspor’un simge oyuncuları Ali Kemal Denizci, Necmi Perekli, Turgay Semercioğlu, Necati Özçağlayan, Hüseyin Tok, Güngör Şahinkaya, Serdar Bali, Hüsnü Özkara, Tuncay Soyak, İskender Gönen, Şenol Ustaömer ve Hasan Şengün bordo-mavili kadronun şampiyon olacağına inandıklarını söylemiş oldu.

Ekibin forması altında şampiyonluk yaşayan oyuncular, Türkiye Spor Muharrirler Derneği Trabzon Şubesi Mecmuası’na röportaj vererek ekibin şampiyonluk uğraşını kıymetlendirdi.

‘ŞU AN İNSANLARIN BU ŞAMPİYONLUĞA MUHTAÇLIĞI VAR’

Mecmuada görüşlerine yer verilen Ali Kemal Denizci, yeni kuşağın Trabzonspor’un şampiyonluğunu goremediğini belirterek, “Onların şampiyonluk sevincini yaşamasını, yüzlerinin gülmesini görmek istiyorum. Şu anki ağır hisleri, sevinçleri, bizi harikulade keyifli ediyor. Bizim şampiyonluğumuzun ehemmiyeti fazlaca farklıydı, biz bir hegemonyayı yıktık. Vakit geçti, şu an insanların bu şampiyonluğa muhtaçlığı var. Bu gerçekleştiğinde Trabzonspor, topluluk, taraftar, herkes hayli şey kazanacak. Şu an herkes gülüyor ya bu ne hoş bir duygu” dedi.

‘TRABZONSPOR KAZANDIKÇA ONLAR RUHSAL OLARAK GERİLİYOR’

Trabzonspor’un birinci gol hükümdarı Necmi Perekli ise “Lige savlı başlayan ekiplerin halini gördükten daha sonra Trabzonspor’un şampiyonluğa ne kadar daha yaklaştığını daha düzgün kestirebiliyoruz” diyerek, şunları söylemiş oldu: “Trabzonspor kazandıkça onlar ruhsal olarak geriliyor, artık herkes bordo-mavili ekibi şampiyon olarak kabul etti güya. Şampiyonluğa oynayan ekipleri düzgünce ürküten bir öteki nokta da Trabzonspor’un şampiyonluğundan öte, bu şampiyonluğu önümüzdeki senelerda da kolay kolay bırakmayacağıdır. Bu, rakipleri uzun vadeli olarak sarsıyor bence. Alanda birliğin, tribünde bütünlüğün, icraatta sağlam atılımların ve yanlışsız transferlerin sonucudur mevcut grafik.”

‘ANLAŞILDI Kİ O SENE BU SENE’

Yalnızca Trabzonspor’da futbol oynayan Turgay Semercioğlu da “15 yıl Trabzonspor’da futbol oynadım, 2. lig dahil toplam 7 şampiyonluk yaşadım. Benim için birinci şampiyonluk fazlaca başkaydı zira kimsenin aklının ucundan bile geçmeyen bir başarıyı elde etmiştik. Anadolu’dan küçük bir kentin ekibi çıkıp İstanbul’un elinden şampiyonluğu almıştı. Hayal bile edilemezdi lakin biz idaresi ile teknik heyeti ile futbolcusu ile fazlaca âlâ bir grup olmuştuk. Taraftar da bize inanınca muvaffakiyet gelmişti” diye konuştu.

Teknik yönetici Abdullah Avcı

Semercioğlu, başarıda beraberliğin değerli olduğunu vurgulayarak, “Biz takım ruhuyla kapıyı açmıştık, artık her manada beraberlik yakalandığı için bir daha muvaffakiyet geldi. Evvelki yıl da şampiyon olabilirdi fakat sonuna kadar gitme noktasında sıkıntılar yaşandı demek. Anlaşıldı ki o sene bu sene. Çok âlâ bir takım oldu Trabzonspor, en küçük bir sorun, büyük bir planlama ile kapatıldı çabucak. Bu muvaffakiyetin gelecek senelera da taşınacağına inanıyorum” sözünü kullandı.

‘ŞAMPİYONLUK HAVASINA GİRİLDİ ARTIK’

Necati Özçağlayan ise uzun müddettir kentin üzerinde baskı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“senelerca olmayacak şeyler oldu, şampiyonluklar gitti. Lakin şu an her şey hoş gidiyor, büyük ihtimal kucaklanacak o şampiyonluk ve aslına bakarsanız o kupa bu kente epeyce yakışıyor. Futbolun bütün paydaşları bütünleşmiş. Futbolcular, teknik heyet, idare uyumlu, düzgün çalışıyorlar. Taraftar istiyor, takviye çıkıyor. Trabzon, her istikametiyle bu şampiyonluğu hak ediyor. Bundan daha sonraki süreç kıymetli, önlemi elden bırakmadan yol alacaktır. Şampiyonluk havasına girildi artık, kolay kolay kaybedilmez. İnşallah epey hak edilmiş ipi daima birlikte göğüsleyeceğiz.”

‘FUTBOL SPOR TARİHİNE GEÇECEK BİR DÖNEM OLACAK’

Hüseyin Tok ise 1995-1996 döneminde şampiyonluğun kaçtığını, o dönem yardımcı antrenör olduğunu tabir ederek, “O devir rakiplerimiz de güçlüydi ve fakat birtakım şeyler maalesef yolunda gitmedi. 2010-11 dönemi aslına bakarsan malum. Artık bu dönem için yüzde 100 motivasyonla devam etmemiz gerekiyor. Açık orta rekorlar kırılması gereken bir dönem olarak görüyorum. Futbol spor tarihine geçecek, biroldukca birincinin başarılı olacağı bir dönem olacak. Bu kadronun potansiyeli bunu gösteriyor. Sabırlı ve sağlam adımlarla ilerlemek gerekiyor” dedi.

‘TARAFTARIN ÜZERİNDEKİ RUHSAL YÜK DE KALKACAK’

Güngör Şahinkaya ise şampiyon oldukları periyottaki havanın şu anda oluştuğuna dikkati çekerek, “Bu topluluk şampiyonluğu hayli hak etti. Futbolla özdeşleşen Trabzon kentine bu şampiyonluk fazlaca yakışacak. yıllardır bu anı yaşamak için epeyce acılar çekti, büyük hüzünler yaşadı. Artık şampiyonlukla bir arada kentin, taraftarın üstündeki ruhsal yük de kalkacak, Trabzon rahatlayacak. beraberinde maddi açıdan da kulübe büyük katkı sağlayacak bu şampiyonluk, bu gelecek yılların başarısı için epeyce faydalı olacak” değerlendirmesinde bulundu.

‘ARTIK RESMİ OLARAK ŞAMPİYONLUĞU BEKLİYORUZ’

Serdar Bali ise Trabzonspor’un şampiyonluğa inandığını ve bunu rakiplerine hissettirdiğini belirterek, şu sözleri kullandı:
“Camiada oluşan harika beraberlik de başarıyı getirdi. Artık resmi olarak şampiyonluğu bekliyoruz. Öncelikle 38 yıldır şampiyonluk görmemiş jenerasyon ismine hayli memnunum. O günü görmek için hayli beklediler, epeyce sıkıntı çektiler, fazlaca üzüldüler. Memnunluk onların hakkı. Ayrıyeten senelerca bizi ‘efsane’ diye neredeyse suçladılar. Artık yeni efsaneler geliyor. Onlara her türlü dayanağı vermemiz gerekiyor. Ben, bu takımın korunup birebir biçimde gerçek planlamalar yapılması halinde 3-4 yıl doruğun en büyük adayı olacağına inanıyorum.”

‘ŞAMPİYONLUK YAŞADIĞIMIZ GÜNLERDEKİ HEYECANI BUGÜN YAŞIYORUM’

Hüsnü Özkara ise futbolda rehavete yer olmadığını kaydederek, “Lig bitti havasına kimse girmemeli ancak şu var ki Trabzonspor bu dönem gerçek ataklar yaptı. Ekipte özel isimler, başlarında deneyimli teknik adam var. Artık hak edilen şampiyonluğa hakikat gidiliyor. Ben de güya bizim şampiyonluk yaşadığımız günlerdeki heyecanı bugün yaşıyorum. Düne kadar bilhassa gurbettekiler, rakip grup taraftarlarının alaylarına maruz kalırdı. Artık kelam Trabzonspor taraftarında, gururla geziyor” diye konuştu.

‘MUTLU SONA AÇIK BİR İŞARET’

Tuncay Soyak ise “Bu tablo, 38 yıl tıpkı evvelki üzere beni heyecanlandırıyor, beşerler yeni bir şampiyonluğa aç, ben de açım. Çok manalı, tarihi bir rekorla şampiyonluğa koşuyor ve bunun önünde pek fazla mani görmüyorum. Zira Trabzonspor’un her yerinde kusursuz bir ahenk var. Fakat mutlaka hem saha içi tıpkı vakitte saha haricinde son derece temkinli, sabırlı olarak bu gayeye gidilmesi gerekir. Manzara şu ki hem grubun duruşu, yükü, iştahı, topluluğun inanmışlığı, kentle kulübün bütünleşmesi, memnun sona açık bir işarettir” tabirlerini kullandı.

‘HAMSİK, TAM BİR LİDER’

İskender Gönen de şampiyon oldukları periyotta rakiplerin kendilerinden daha kuvvetli olduğunu lakin ekip olmayı başardıklarını belirterek, “Zira muvaffakiyetin yolu ekip olma şuurudur. Bugün de âlâ bir grup Trabzonspor. Öncelikle düzgün bir takım kuruldu, yabancıların karakter yapıları da buraya uygun. Kimi oyuncular var ki sorumluluk alıyorlar. örneğin Hamsik, tam bir önder. Bu biçim oyuncu bulmak zordur. 95-96’da her şey vardı lakin önder yoktu. Bizim şampiyon olduğumuz vakit içinderda önder vardı, Şenol Güneş örneğin. Bu çeşit önder oyuncular kaidedir. Hamsik kıymetli bir faktör. Öbürleri de karakterli, çalışkan olunca bu yapılanma başarıyı getirdi” tabirini kullandı.

‘YENİDEN TÜRK FUTBOLUNA DAMGA VURMAYA BAŞLADI’

Şenol Ustaömer ise yanlışsız atakların Trabzonspor’u şampiyonluğa götürdüğünü anlatarak, “Türk futboluna damga vurmuş, 10 yılda 6 şampiyonluk yaşayarak tarih yazmış efsane bir kulüp Trabzonspor. Eskiyi hatırlatan yapılanma ile bir daha Türk futboluna damga vurmaya başladı. Bu ahenk devam ederse yalnızca bu dönem değil gelecek senelera da başarıyı taşıyabilecek bir yolda ilerliyor ki bu da fazlaca kıymetli. Son şampiyonluğu matematiksel olarak sağlayan golü attığım için uzun yıllar daha sonra bir daha şampiyonluğa koşması, beni daha da heyecanlandırıyor, epey keyifli oluyorum” dedi.

‘ÇOK YANLIŞSIZ ADIMLAR ATILIYOR’

Hasan Şengün ise Trabzonspor’un son şampiyonluğunda kendisinin de olduğunu kaydederek, “38 yıl evvelki şampiyonlukta vardım, bugün tıpkı heyecanı yaşıyorum ve o kutlamalarda olmak istiyorum. Bunu düşünmek bile beni keyifli ediyor, duygulandırıyor. Bir değerli nokta da hakikat adımlarla gelecek senelerda da şampiyonluklar kazanabilecek bir takım planlaması yapılmış, bu tarafta hayli hakikat adımlar atılıyor” diye konuştu. (AA)