Türk bilim insanlarından cilt kanserine yapay zekayla tahlil

Undertaker

New member
Her yıl binlerce insanın yakalandığı geç tanısı ile ölümcül olabilen cilt kanserlerinde erken teşhis büyük değer taşıyor. Amerika’daki Massachusetts Institute of Technology Yapay Zeka Laboratuvarında araştırma iş birlikçisi olarak çalışan, Türkiye’ye dönüş yapan Dr. Şebnem Özdemir ile Doç. Dr. Burak Şişman cilt kanserinin erken teşhisi için bir aygıt geliştirdi.

“Kara bela” olarak nitelendirilen cilt kanserine karşı yapay zeka tabanlı geliştirilen çalışma, teşhiste insan kusurunu ortadan kaldırarak derideki renk değişiklikleri ile cilt kanserini erken periyotta tespit etmeyi hedefliyor. İki bilim beşerinin geliştirdiği “Cilt tarama ve İnceleme Aygıtı ile Yöntemi” Türk Patent ve Marka Kurumu tarafınca da tescil edildi. Sistem kapsamında kapsül sayesinde bedenin 3d haritasının çıkarılmasının akabinde potansiyel riskli bölgeler işaretlenerek uzmana bildirimde bulunuyor. Çalışmanın “derin öğrenme” tabanlı bir aygıt ve yol olduğunu belirten Dr. Özdemir, yapay zekanın cilt kanserini tanıması gayesiyle eğitildiğini söz etti, çalışma hakkında bilgi verdi.

MEVCUT TEKNOLOJİ YETERSİZ KALIYORDU

Deri kanserlerinin tedavisinde erken teşhisin fazlaca büyük ehemmiyet taşıdığını söyleyen Dr. Şebnem Özdemir, “Aslında bu son devirde açığa çıkmış olsa da öncedeniyatı olan bir çalışma, 2016 yılında İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. Burak Şişman ile birlikte başvurduğumuz bir patent projesiydi.

Cilt kanseri, ciltte meydana gelen lezyonların tespitinde insanın dijital olarak heykelinin oluşturulması, bu heykel üzerinden mevcut lezyonların takip edilmesi, hekimlere lezyonlarda meydana gelebilecek bir değişimi ikinci haritalama esnasında bilgi verecek. Zoomlayacak, 3 boyutlu bir modelini çıkartabilecek bir kapsül üzerinde çalışmıştık. Tabi bunun ardında 2016’nın teknolojisiyle, matematiksel modellemesiyle âlâ bir yapay zeka modeli tasarlanmıştı.

O periyotta başlayıp yaklaşık 2-3 yıl kadar üzerinde çalıştığımız. Ve muhakkak bir etaba getirdiğimiz bir prototipten bahsedebiliriz. 2016 için söylüyorum mevcut aygıtları incelediğimizde yetersizliğini gördük ve barkod okuyucu tadındaki bu aygıtlar insanın bilhassa mahrem bölgelerinde meydana gelen cilt lezyonlarını ortaya çıkarmamalarına niye oluyordu. Biz burada aslında kişinin mahremiyetini de bozmayacak biçimde ancak önemli bir zoomlama üzerinden bir kapsül sistemi üzerinde çalıştık. O devir için kapsül tadındaki, birinci cihazdı” dedi.

İNSAN YANLIŞINI ORTADAN KALDIRMAYI HEDEFLİYORUZ

Çalışmayla teşhiste insan yanlışını ortadan kaldırmayı hedeflediklerini söz eden Özdemir, “Şuan prototip demek daha yanlışsız olacak. Zira aygıtın kendisinden çok art taraftaki matematiksel modeli epey değerli. İmgenin fazlaca daha net bir biçimde alınması, imajdaki değişimlerin fazlaca daha net bir biçimde uzmanın önüne konulması kıymetli bir sorun. Bunun bir aygıtın içerisindeki bir düşünme ünitesi; bir yapay zeka olarak sunulması asıl değerli olan tarafı. Bizim buradaki temel maksadımız insan yanlışını ortadan kaldırmak. Aslında hekimin kendi mesleğini daha kaliteli bir biçimde icra edebilmesi, sonuçta cilt lezyonunda meydana gelebilecek olan bir değişimi tabip uzmanlığı ölçüsünde gorebilir, gözlemleyebilir. Hatta o günkü yaşadığı gerilime nazaran goremeyebilir de, makinanın en ufak bir değişimi bile kaçırma üzere bir bahtı yok. ötürüsıyla makinanın bu noktadaki gücünden faydalanıyor olacağız. Daha başarılı daha kısa müddette daha tesirli teşhisler koyulması için bu prototipin umut verici olacağını söyleyebilirim” formunda konuştu.

YABANCI YATIRIMCIYLA ÇALIŞMAYI DÜŞÜNMÜYORUM

Sistemin nasıl işlediğine ait bilgi veren Özdemir, “Cihazda birinci mantık; sizin dijital heykelinizin oluşturulması üzerine konseyi, bir daha sonraki durumda birebir dijital heykel üzerinden bundan evvelki lezyonun durumu denetim edilecek. Yani milimetrenin binde biri kadar bir değişim olsa bile art taraftaki matematik model bunu tespit edebilecek bir güce sahip. Bu açıdan değerlendirdiğimizde hem erken teşhis birebir vakitte mevcut bir basamağa gelmiş bir durumun fazlaca daha netlikle ortaya çıkarılmasını sağlayacak.

Doktora daha sonrası çalışmalarımı Amerika’da gerçekleştirdim. Ülkem benim için değerli olduğu için geri döndüm. Ben bu ülkede büyüdüm, çocuklarımın da bu ülkede büyümesini istiyorum. Art plandaki matematiksel model, muhakkak ölçülerde hazır vaziyette yalnızca biraz daha eğitilmeye muhtaçlığı var. Gerçek bir yatırımcı dayanağı ve mutabakatlarla bir arada ben bu aygıtın 6 ay içerisinde en azından belirli bir etapta bir beta sürümüyle yer bulabileceğine inanıyorum. Yabancı birtakım şirketlerden mailler almaya başladım. Şu anda yabancı yatırımcıyla çalışmayı düşünmüyorum. Temel gayem bir şey geliştirilecekse bu ülke için olmalı. Buradan dışarı çıkılarak ticari manada bir kıymet kazanmalı. Yabancı yatırım aldığı takdirde kullanılacağı birinci ülke Türkiye olmayacaksa bu da benim fazlaca haz edeceğim bir nokta olmayacak” sözlerini kullandı.

KAYNAK: İHA