Türk zırhlısı yurt haricinde havan attı

Undertaker

New member
Macaristan’da Ejder Yalçın ve Yörük 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araçların ihracatına yönelik mukavele imzalayan, yurt haricindeki birinci organik yapılanmasını da burada kuran Nurol Makina, ülkedeki faaliyetlerini ağırlaştırıyor.

Macaristan’a yönelik faaliyetlere 2019 yılındaki kontratla başlayan şirket, geçen müddette epeyce sayıda aracın teslimatını gerçekleştirdi. Nurol Makina, Macaristan’ın talep ve gereksinimleri doğrultusunda mevcut araçların farklı versiyonlarını tanıttı.

Macar Silahlı Kuvvetlerinin Bakony Savaş Eğitim Merkezi’nin eğitim alanında düzenlenen aktiflikte, Macaristan’ın Gidran ismini verdiği Ejder Yalçın ile Yörük 4×4’ün zırhlı işçi taşıyıcı ve havan aracı versiyonları sergilendi.

Araçların arazi performansı değerlendirilirken Ejder Yalçın’la 120 milimetre havan ile atışlar gerçekleştirildi. Yörük 4×4’ün havan versiyonu ise 81 milimetre havan sistemiyle tanıtıldı. Araçlarda, kullanıcı talebi doğrultusunda Rheinmetall şirketinin havan silahlarına yer verildi.

Her iki araca yönelik 10’dan fazla ülkeyle ihracat kontratları imzalayan Nurol Makina, Ejder Yalçın’ın havan aracını da yurt dışına satmayı başarmıştı.

Şirket, kullanıcıların gereksinimleri doğrultusunda geçen yıl Ejder Yalçın Havan Aracı’nı geliştirdi. Yörük 4×4’ün pikap versiyonunu üreten şirket, ondan sonrasında araca havan entegre etti.

Yüksek hassasiyetle vuruş kabiliyeti

Konvansiyonel ve asimetrik harekat ortamlarında komando, piyade, motorlu ve mekanize piyade birliklerinin görmeden ateş takviyesi gereksinimini karşılayabilecek havan araçlarında, 81 ve 120 milimetre havan silahı, yarı otomatik mühimmat yükleme sistemi, mühimmat depolama sistemi ve atış denetim sistemi bulunuyor.

Araçların yüksek stabilitesi, vuruşların yüksek hassasiyetle yapılmasına imkan sağlıyor. Ejder Yalçın ve Yörük havan araçları her türlü toprakta sahip oldukları yüksek hareket kabiliyeti yardımıyla, atış daha sonrasında hızla ve emniyetle yer değiştirebiliyor. bu biçimdece aracın düşman ögeler tarafınca tespit edilmesi sıkıntı hale geliyor.

“İleri gözetleyici aracı” olarak da bakılırsav yapma kabiliyetine sahip “keşif müşahede aracı” konfigürasyonuyla uyum ortasında, büyük hassasiyetle tespit edilen maksatlar, “havan aracı” tarafınca tesirli biçimde ateş altına alınabiliyor.