Türkiye’nin ‘Sıfır Atık’ sonucu BM’de kabul edildi

Muhabir

New member
Türkiye’nin iklim değişikliği ile çaba ve sürdürülebilir kalkınma planları kapsamında sunduğu “sıfır atık” sonucu BM Genel Heyetinde kabul edildi.

BM Genel Heyeti, Türkiye’nin ana sunucusu, 105 ülkenin ise ortak sunucu olduğu sonucu oydaşma ile kabul etti.

Genel Konsey, bu kararla 30 Mart’ı Milletlerarası Sıfır Atık Günü ilan etti.

Kararla, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’ten mahallî ve ulusal sıfır atık teşebbüslerini teşvik etmek için bilgi, tecrübe ve uzmanlığa dayalı, cinsiyet istikrarı ve adil coğrafik temsil dikkate alınarak istekli ve seçkin bireylerden oluşan 3 yıl nazaranv yapacak bir müşavere heyeti kurması isteniyor.

Sıfır atık teşebbüsleri, etrafa hassas atık idaresi, sürdürülebilir tüketim ve üretim mevzularının BM bünyesinde ele alınmasına devam edilmesi gerektiğini vurgulanan karar, üye devletleri ve BM ile öbür milletlerarası ve bölgesel örgütleri sıfır atık teşebbüslerini uygulamaya teşvik ediyor.

BM Etraf Programı’nın bir daha sonraki Global Atık İdaresi Görünümü raporunda sıfır atık teşebbüslerine de yer verilmesini istenen kararla, BM Genel Şurası Lideri’nden 2023 yılında “sıfır atık” ve “Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Modellerine Yönelik 10 Yıllık Çerçeve Programı” hususlarında üst seviye bir toplantı düzenlemesi talep ediliyor.

bu biçimdece, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen “Sıfır Atık Projesi”, BM Genel Şurası sonucuyla desteklenmiş oldu.

Emine Erdoğan, eylül ayında BM 77. Genel Heyeti Görüşmeleri sırasında New York’ta BM Genel Sekreteri ile bir ortaya gelmiş ve ikili iklim kriziyle gayret kapsamında “Küresel Sıfır Atık Yeterli Niyet Beyanı” imzalamıştı.

Beyanda şu tabirler yer almıştı:

“Paris Mutabakatı ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi amaçlarına ulaşmak için, sürdürülebilir atık idaresi ve iklim değişikliği içindeki kuvvetli bağı anlayarak, atık oluşumunu tedbire, azaltma, geri dönüşüm ve bir daha kullanım yollarını kabul ediyoruz. Sürdürülebilir atık idaresi uygulamalarını hayata geçirmeyi taahhüt ediyoruz.

Sıfır atık yaklaşımını dünya çapında teşvik etmeye ve daha kapsamlı tanınması ve uygulanması için en düzgün uygulamaları paylaşmaya kelam veriyoruz. Ayrıyeten sorumlu atık üretimi ve tüketimini teşvik etmek için sıfır atık konusundaki teşebbüs, kampanya, program, proje ve faaliyetleri desteklemeyi vadediyoruz.