Turkcell’in “Zeka Gücü Sınıfları” için Düzce’de toplu açılış yapıldı

Undertaker

New member
Düzce Bilim ve Sanat Merkezi’nde (BİLSEM) düzenlenen merasime katılan Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar; Vali Cevdet Atay, Ulusal Eğitim Bakanlığı Özel Yetenek ve Rehberlik Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül ve Turkcell İdare Heyeti Lideri Bülent Aksu ile Zeka Gücü Sınıfı’nı gezerek öğrencilerin projelerini inceledi.

Programda konuşan Aşkar, özel yetenekli çocukların yeteneklerine uygun eğitim içeriği ve ortamı sunmanın Bakanlığın öncelikli siyasetleri içinde olduğunu söylemiş oldu.

Bakanlığın 2023 eğitim vizyonunda yer alan amaçlarından birinin özel yetenekli öğrencilerin özel ve sivil toplum kuruluşlarıyla buluşturulması olduğuna işaret eden Aşkar, Turkcell ile yürütülen zeka gücü programının bu amaca hizmet ettiğini lisana getirdi.

Aşkar, şimdiye kadar 61 zeka gücü atölyesinin Bilsem’de, 9’unun da öbür okullarda yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bugün de 25’ini açacağız. Projenin temel hedefi, özel yetenekli öğrencilerin bilişim alanında ehil, teknolojiye vakıf ve araştırma yapmaya istekli olmalarını, alandaki yenilik ve teknolojileri takip etmelerini sağlamaktır. Bu kapsamda Erzurum Bilsem öğrencilerimizden 13 öğrencimiz robotel eğitimi almıştır. Eğitim kararında el ya da kol uzvu yetersiz olan bireye uygun robotel tasarımı tamamlanmış olup, Giresun’da 12 yaşında muhtaçlık sahibi öğrencimizin kullanmasına sunulacaktır. Düzce Bilim ve Sanat Merkezi tarafınca son 1 yılda 7 patent, 3 faydalı model tescili alınmış, 115 tasarım müracaatında bulunulmuş ve 78 tasarım tescili alınmıştır.”

Düzce Valisi Cevdet Atay da insanı heyecanlandıran bir proje olduğunu lisana getirerek, “Bilim ve Sanat Merkezi’mizde tahsil nazarann özel yetenekli öğrencilerimizin bilişim alanında uzman, araştırma yapmaya istekli, bu alandaki yenilik ve teknolojileri takip eden, bu teknolojileri insanlık faydasına kullanmayı gaye edinmesini sağlayan bu projenin vilayetimize iyi olmasını diliyorum.” dedi.

Etrafa, eğitime, spora takviyelerimiz her yıl devam edecek

Turkcell İdare Konseyi Lideri Bülent Aksu ise salgın niçiniyle açılışını gerçekleştiremedikleri sınıfların açılışını yaptıklarını belirterek, “Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte ülkemizin 42 vilayetinde 70 ‘Zeka Gücü Sınıfı’ açmış bulunmaktayız. Bu sınıflarda öğrencilerimiz, 3 boyutlu yazıcılar, dizüstü bilgisayarlar, yazılım kitleri ve bulut teknolojileriyle tanışarak ulusal ve milletlerarası yazılımlar geliştiriyor, müsabakalara katılıyorlar. Bugüne kadar ulusal ve memleketler arası 400 ödül aldılar. Ulusal Eğitim Bakanlığı ve BİLSEM’in bize gösterdiği vilayetlerde projelerimize ve ‘Zeka Gücü Sınıfları’ açmaya devam edeceğiz. Toplumsal sorumluluk projelerine değerli kaynak ayırıyoruz. Etrafa, eğitime, spora dayanaklarımız her yıl devam edecek.” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde kurdele bölümüyle 25 sınıfın toplu açılışı yapıldı.

KAYNAK: AA