Twitter’da abonelik adım adım geliyor

Undertaker

New member
Yazıya akla gelen birinci mevzudan başlayayım. Twitter’ın planladığı abonelik modeli platforma direkt erişimle ilgili değil. Yani şu an tartışılan biçimiyle bir abonelik modeli uygulanmaya başlarsa abonelik büsbütün isteğe bağlı olacak ve kullanıcıların Twitter’a girmelerinin önünde artık olduğu üzere rastgele bir ödeme duvarı olmayacak. Platformun ortasında, içerik üreticilerin tercihlerine ve kullanıcıların satın almak istedikleri servise nazaran özelleştirme seçeneklerini kapsayacak. Bu yeni mamüllerin niye ortaya çıktığına bir adım geriden ve mümkün özelliklerine biraz daha ayrıntılı bakalım.

Twitter da her toplumsal ağ şirketi üzere kâr gayesiyle kurulmuştur. Kullanıcılarına güzel bir tecrübe sunmak, platformun kullanıcı için pahalı kalmasını sağlamak üzere maksatlara varırken bir yandan da nizamlı ve istikrarlı olarak kârlılığını artırmayı maksatlar.

Geçen yıl şirketin çeyreklik bazdaki gelirlerinde görünen önemli dalgalanma yatırımcıları ürkütmüş olmalı ki Twitter’ın CEO’su Dorsey, yatırımcı toplantısında abonelik modellerini değerlendirebileceklerini söylemişti. Twitter’ın gelirinin yaklaşık yüzde 90’ını sırtlayan reklamların yanına birkaç alternatif gelir modeli de yazmak isteyen şirketin şu an bilinen iki projesi var: “Twitter Blue” ve “Super Follow”.

Twitter Blue, Twitter’ın şu an her kullanıcını için kullanılabilir özelliklerini bir üst düzeye çıkaran, yeni imkanlara erişim veren birtakım özellikler içermesi bekleniyor. Zincir tweet’leri bütün bir metin üzere kolay okumayı sağlayacak bir orta yüz, kullanıcıların saklamak istediği tweet’leri farklı kategoriler altında sınıflayabileceği “Collections” özelliği, uygulama rengini ve art planını değiştirme özelliği en hayli konuşulanlar içinde. Atılan tweet’in birkaç saniye ortasında geri çekilmesi (undo) özelliğinin de gelmesi mümkün lakin atılan bir tweet’in bir daha düzenlenmesi üzere bir husus tartışmaya bile açılmıyor. Twitter Blue’nun aylık abonelik fiyatının 4-5 dolar bandında olabileceğini de son not olarak ekleyebilirim.

Öteki deher neysel gelir üretme modeli kurgusu olan Muhteşem Follow ise bildiğimiz klasik abonelikten farklı özellikler içeriyor. Bu paralı servis, platformda daha fazla araç kullanmanın değil kullanıcı ile içerik üretici içindeki paylaşımları; içerik üreticilerin topluluk oluşturmasını ve ürettikleri içerikler yoluyla para kazanmasını (platformla gelir paylaşımı) içeriyor. İçerik üreticileri, yalnızca harika takipçilerinin gorebileceği metin yahut görsel paylaşabilecek, onlara özel e-bültenler oluşturabilecek; öykü yahut ses odası açabilecekler. Üstün Follow, birfazlaca istikametiyle şu an Patreon’da faal olarak kullanılan mantığın bir gibisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yolla içerik üreticileri de Twitter üzerinden gelir elde etmeyi başlayabilecekler. ‘Süper Takipçi’ olan kullanıcılar ise destekçi olduklarına dair “rozet” alabilecek yahut hesabın paylaştığı birtakım eser indirimlerinden faydalanabilecek.

Bilhassa bu iki çeşit ödemeli hizmetin bilgileri muhakkak çok Twitter’ın yakın vakitte Scroll ve Revue’yu niye satın aldığı da ortaya çıkmaya başlıyor.

Şu ana kadar ortaya çıkan yahut öngörülen potansiyel özellikleri itibariyle Twitter Blue’nun pek talep görmesini beklemiyorum. Öbür taraftan, bir üreticiyi -Twitter’da ekseriyetle haber kuruluşu, gazeteci yahut muhalif personalar- desteklemenin; onların ürettiği özel içeriğe erişen olmanın yaratacağı hissin işe yarayacağını düşünüyorum.

Twitter’ın 2023’te, 2020 gelirini ikiye katlama maksadını göz önüne alınca, üstteki iki servisin de 2021 bitmeden kullanıma açılacağını düşünüyorum.