Ümit Özat’tan Özgür Demirtaş’a Ali Koç reaksiyonu: Başa bak ya

PeLe

New member
Ümit Özat’tan Özgür Demirtaş’a Ali Koç reaksiyonu: Başa bak ya Toplumsal medya paylaşımlarıyla sık sık gündem olan Prof. Özgür Demirtaş bu kere ‘futbol’ yorumu ile tartışılıyor.

Demirtaş’ın yaptığı, “Galatasaraylıyım. Fakat ben bu yıl Fenerbahçe’nin şampiyon olmasını istiyorum. Ali Koç başarılı olmalı” paylaşımı binlerce yorum alırken, Fenerbahçe’nin eski kaptanı Ümit Özat’ın reaksiyonunu çekti.

‘SIRAYLA ŞAMPİYON OLSUNLAR’

Özgür Demirtaş, “Galatasaraylıyım. Lakin ben bu yıl Fenerbahçe’nin şampiyon olmasını istiyorum. Ali Koç başarılı olmalı. Ayrıyeten kadroların istikrarlı bir biçimde Şampiyon olması, bilançoları için güzel. Türk gruplarının en büyük sorunu para idaresi. Seneye Galatasaray, iki yıl daha sonra da Beşiktaş olsun” paylaşımını yaptı.

‘BURNUNU SOKMAYAN BİR SEN VARDIN’

Bunun üzerine Fenerbahçe’nin eski kaptanı ve teknik yönetici Ümit Özat, Özgür Demirtaş’ın paylaşımının altına, “E millet de boşa para versin. Süper tespit! Bu sene Fenerbahçe seneye Galatasaray daha sonraki sene Beşiktaş daha sonra Trabzonspor, aslında her sene biri olsun. Futbola burnunu sokmayan bir sen vardın! esasen bitmişti futbol, artık de okeye döneriz! Başa bak ya. Biz bu adamı ülkenin en akıllılarından sanıyorduk” yorumu yaptı.

ÖZGÜR DEMİRTAŞ: KISMEN HAKLISINIZ…

Bu kelamlar üzerine Özgür Demirtaş, Ümit Özat’a pek uzun bir cevap verdi:

“Ümit beyefendi merhabalar. Yorumunuzda kısmen haklısınız. niye haklı olduğunuzu ve benim ne demek istediğimi tane tane anlatmak isterim. Haklısınız zira ben futboldan (Teknik anlamda) sizin anladığınızın 100’de biri bile anlamıyorum. Lakin bilançodan da sizin anladığınızdan bir modül daha fazla anlıyor olabilirim.

Türk Futbol ekiplerinin iktisadı berbat durumda (tıpkı ülke iktisadı gibi). Bunun en büyük niçinlerinden biri futbol ekibi yöneticileri. Bu yöneticileri ben siyasetçilere benzetiyorum. Siyasetçiler (bakın siyasetçi diyorum devlet adamı değil), tekrarki seçime kadar oy verenleri coşturmak için ellerinden geleni yapıp bol kepçeden para harcarlar. Seçimi kazanırlar lakin ülkenin geleceğini paramparça ederler. O yüzden biz kuvvetli siyasetçi değil kuvvetli kurum isteriz. Siyasetçiler gelip süreksiz, kurumlar kalıcıdır. Genelde oy verenler şayet teknik ayrıntıları yoksa bu sıradan gerçeği görmezler ve siyasetçilere aldanırlar.

‘TAKIMLAR BORÇ İÇİNDE’

Aynı şey futbol kadrosu yöneticileri için de geçerlidir. Kulüp liderleri holigan taraftarları ile tek beden olup milleti kısa vadede saçma sapan değerli transferlerle kandırıp ve coşturup, kulüplerin uzun vadesini mahvederler. Türkiye’de futbol ekipleri borç ortasında. Anadolu grupları ise para bulamadığından uygunca berbat durumda bu durumdan çıkmanın yegane yolu yalnızca futbolun tekniğinden anlayan liderlerin gelmesi değil, bununla birlikte gaza gelmeyecek, kurumsal şirket idaresinden anlayan, bilanço okuyabilen, finansal bilgileri bakılırsabilen liderlerin gelmesi.

‘ALİ KOÇ KURUMSALLIĞIN KELAMLIK TANIMI’

Ali Koç bu husustaki en ülküsüdür demiyorum Fakat en azından serinkanlı ve kurumsallığın kelamlık tarifi. Ben biraz istikrarlı şampiyonluk olsun derken hem bu kurumsallığa vurgu yapmak, hem kulüpler ortası para farkının azalmasını sağlamak birebir vakitte bunlar başarıldıktan daha sonra para farkından değil yetenek farkından ötürü şampiyon olunması sağlamak hedefini taşıyorum. Eleştiriniz de haklısınız. Lakin bir de olaya bu taraftan bakarsanız sevinirim. Selamlar”