Uğur Erdener’den Kış Olimpiyat Oyunları öncesi açıklama

PeLe

New member
Uğur Erdener’den Kış Olimpiyat Oyunları öncesi açıklama Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Olimpiyat Oyunları’nın dünyada barış için bir araç olması gerektiğini söz etti.New York’taki BM Genel Merkezi’nde yaptığı basın açıklaması sırasında, kendisine yöneltilen Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış merasimine niye katılacağına ait soruyu Guterres şu biçimde yanıtladı: “Olimpiyat Oyunları son derece kıymetli bir aktiflik. beraberinde sporun insanları bir ortaya getirme ve barışı teşvik etmedeki rolünü simgeleyen bir aktiflik. Açılışta bu katı çerçevede ve hiç bir siyasi boyut olmadan yer alarak, Olimpiyat Oyunları’nın dünyada barış için bir araç olduğu bildirisini vermek istiyorum.”

Öte yandan Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi (TMOK) beraberinde Memleketler arası Olimpiyat Komitesi Sıhhat Konseyi Lideri Prof. Dr. Uğur Erdener, Lotus News’e verdiği röportajda, Türkiye’nin Kış Olimpiyat Oyunları’na yedi atletten oluşan bir takımla katılacağını söylemiş oldu.

Atletlerin hepsinin genç ve dinamik olduğunu hatırlatan TMOK Lideri Prof. Dr. Erdener şu ayrıntıları verdi:

“İyi hazırlanan atletlerimizin hepsi orada en yeterli derecelerini yapmak için uğraş gösterecekler. Atletlerimizin birden fazla kendi alanında değerli dereceler kazanmış, memleketler arası tecrübeye sahipler. Ancak Olimpiyat Oyunları epeyce farklı bir tecrübe. Dünyanın en düzgünleri orada. Dünyanın en güzelleri ile yarışmak, dünyanın en uygunlarının hepsiyle yarışmak epey farklı bir ehemmiyet taşıyor. Dünyanın en güzelleriyle buluşacak olan atletlerimiz, mevcut tecrübelerine bir yenisini katacaklar.”

1984 cilt bu yana tüm Olimpiyat Oyunları’nda bakılırsav alıp bu aktiflikleri izlediğini vurgulayan Prof. Dr. Erdener “Özellikle Pekin 2008’in açılış merasimi hayli fantastik merasimdi. Unutulmaz gayretlere sahne oldu” dedikten daha sonra şunları söylemiş oldu: “Çin Halk Cumhuriyeti hayli büyük bir ülke, büyük bir nüfusa sahip sporda fazlaca faal bir ülke. Çin yaptığı tüm tertipleri büyük bir muvaffakiyet ve ihtimamla gerçekleştiriyor. İnanıyorum ki, Beijing’de yapılacak 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarının açılışı da unutulmayacak. Şimdiden sürprizlerle dolu olduğunu ve unutulmayacak bir gösterinin sahneleyeceği de iddia edebiliyorum. Olimpiyat oyunlarına katılan herkes, izole büyük bir alanın ortasında yaşayacak. Oraya giriş çıkış olmayacak. ötürüsıyla sıhhat açısından önemli önlemler alındığını, sağlıklı bir ortam yaratıldığını ve bu noktada bir sorun yaşanmayacağını düşünüyorum.”

Birtakım ülkelerin açılış merasimine üst seviye diplomatik misyonla katılmayacakları, ülke lideri yahut başbakan seviyesinde katılmayacaklarını deklare etmesini kıymetlendiren TMOK Lideri Prof. Dr. Erdener bu mevzudaki görüşlerini şöyleki özetledi: “Bu deklarasyonu yapan ülkelerin tüm atletleri olimpiyatlarda yer alacaklar. ötürüsıyla şu anki durum itibariyle ortada boykot olarak tanımlanacak bir durum kelam konusu değil. Ülke yahut en azından sportmen olarak iştirak olacak. Bu yüzden tariflerin gerçek yapılması gerekiyor.”