Vitor Pereira: Komik olan şu, birtakım gazeteciler…

PeLe

New member
Vitor Pereira: Komik olan şu, birtakım gazeteciler… Fenerbahçe’de teknik yönetici Vitor Pereira UEFA Avrupa Ligi’nde oynayacakları Olympiakos maçı öncesinde basın toplantısı düzenledi.

“Bizim kendi oyunumuzu oynamamız gerekiyor”

Müsabakayla ilgili konuşan Vitor Pereira “Hiç kuşku yok ki epey kuvvetli bir maç olacak. Güzel bir gruba, deneyimli bir kadroya karşı oynayacağız. Onlar da bizim üzere büyük bir kulüp. Portekizli bir hocaları var, onunla da aslına bakarsan arkadaşız. Birbirimize karşı daha güzel olmak için karşılaşacağız. Bizim kendi oyunumuzu oynamamız gerekiyor. Umarım taraftarımızın da gücü statta olur zira buna gereksinimimiz var.” dedi.

“Maçta her halükarda 11 futbolcumuz alanda olacak”

Sakat futbolcularla ilgili gelen soruyu yanıtlayan Pereira “Sakat isimler yarınki maç için hazır olsalar bile bu stil bir maçta döndürmek yerine adım adım dönmelerini sağlamak daha gerçek olur diye düşünüyorum. Maçta her halükarda 11 futbolcumuz alanda olacak.” açıklamasını yaptı.

“Niye insanların bunu saatlerce konuştuğunu anlamıyorum”

Kadronun 3’lü savunma oynamasındaki tenkitlerin azaldığının hatırlatılması üzerine Pereira “kimi vakit sorudan çok o soru bir yorummuş üzere oluyor. Daima üçlü defans, üçlü defans, üçlü defans diye duyuyorum lakin futbol bu değil. Sistem değil, kıymetli olan dinamiklerdir. Futbolcular içinde nasıl bir münasebet yarattığınızdır. Maça nasıl başladığınızdır. Ancak ofans anında ve defans anında farklılıklar gösterir dizilişler. Niçin insanların bunu saatlerce konuştuğunu anlamıyorum. Kıymetli olan davranışlardır. Yeterli bir dönem öncesi geçirdik. Yeterli futbol oynadık. Serdar ve Pelkas’ın sakatlıklarını yaşadık. 3 günde bir maç oynadığımız periyoda girdik ve öbür sakatlıklar da oldu. Lakin dediğim üzere sistemi değil de dinamiğimizi kaybettik biraz. Bunun üstesinden geldik, uygun maçlar çıkarttık. Sakat oyuncularımız da dönünce ofansta ve defansta dinamik futbolumuzu sergileyeceğiz. Bu usul ekiplerde çalıştığınızda hafta içi ve hafta sonu maçlar yaptığınızda idmanlarda yanılgı düzeltecek vaktiniz olmuyor, görüntüler üzerinden ilerliyorsunuz. Değerli olan liderlik yapabilmektir. Herkes içindeki alakayı oluşturabilecek liderliği sağlamak, her insanın odaklanmış olmasını sağlamaktır.” açıklamasını yaptı.

“Caulker, benim sistemime ve dinamiğime uymuyordu”

Steven Caulker’ıon ayrılması hakkında konuşan Pereira “Caulker uygun bir futbolcu. Bunu kendisine de dürüstçe deklare ettim. Hem yeterli bir futbolcu hem yeterli bir karakter. Lakin onun sistemi, onun oyun usulü artta bu kadar boşluk verdiğimiz bir sistemde benim sistemime ve dinamiğime uymuyordu. Daha fazla talih bulmak için öbür gruplara giden oyuncularımıza talih diliyorum.” dedi.

“Bence o üst düzey bir futbolcu”

Savuma oyuncusu Kim Min-Jae ile ilgili de açıklama yapan Pereira “Min-Jae’nin performansını sizin tahlil etmeniz gerek. Bence o üst düzey bir futbolcu. Tahminen de çalıştıklarım içinde en güzellerden biri.” tabirlerini kullandı.

“Berisha’nın performansından mutluyum”

Vitor Pereira. “Komik olan şu, birtakım gazeteciler bir oyuncuyu daha hayli tutuyor ve seviyor. Fakat günün sonunda sonucu ben veriyorum. Berisha’nın performansından memnunum, öbür oyuncularımın performansından da memnunum. Son maçta da dediğim üzere, fazlaca uygun bir grubum var. Karakter, kişilik, kalite manasında hayli âlâ futbolculardan oluşuyor. Çok fazla çalışıyor Berisha da özgüvenini kazanmak için. Buraya geldiğinde grupla idman yapacak ve düzeyini artıracak vakti olmadı. Geldiği üzere alana çıktı. Tıpkı, Meyer, Crespo, Rossi üzere… Onlar transfer devrinin en sonunda geldiler. Özgüvenlerini kazanmaya çalışıyorlar lakin ben herkesten çok memnunum.” diye konuştu.