Yeni jenerasyon OSB’nin yeni kuşak meslek lisesi

Mezopotamya

New member
Yalova İmes Makine İhtisas OSB, şantiye çalışmalarının yanı sıra Yalova gençliğini ‘Yerli, Yenilikçi ve Yeşil Yüksek Teknolojili ve Yalın Üretim’ ekosisteminde istihdam edebilmek için de aralıksız çalışıyor. Bu kapsamda Yalova Makine İhtisas OSB ile Şehit Sercan Müellif MTA Lisesi içinde yapılan protokolün akabinde okulda yapılacak fizikî dönüşümle ilgili yetkillerce yerinde incelemeler yapıldı.

Sanayicileri hayallerine kavuşturmak, en kıymetli sorunu olan istihdam meselesini çözmek ve Yalova gençliğini ise ‘Yenilikçi, yüksek teknolojili ve Yeşil Üretim’ ekosisteminde istihdam etmek için çalışmaların sürdüğü Yalova Makine İhtisas OSB, gençlere verdiği pahayla de dikkatleri üzerine çekti. Yüksek katma kıymetli, yenilikçi ve yeşil üretim merkezi olan OSB ile Yalova, Türkiye’nin kalkınma seferberliğinde kıymetli hisse sahibi olmaya hazırlanıyor. Büyük bir heyecan, azim ve coşkuyla çalışmaların sürdürüldüğü Yalova Makine İhtisas OSB, sanayi yatırımlarının yanı sıra gençlere verdiği kıymet ve sunacağı imkânlarla da hayli konuşulacak.

Protokol imzalandı

Yalova Makine İhtisas OSB ile Şehit Sercan Müellif Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi ile Okul-Sanayi İşbirliği Protokolü geçtiğimiz hafta Yalova Valisi Muammer Erol’un himayesinde imzalanarak , Yalova Makine İhtisas OSB’nin 2023 amaçları doğrultusunda faaliyet gösterecek sanayicilerin bölgede üretime başladıklarında muhtaçlık duyacakları nitelikli insan kaynağını bu meslek lisesinden temin edebilecekleri bildirilmişti.

İş garantili ve yeni kuşak meslek lisesi

Kıymetli muvaffakiyetin mimarı olan Yalova Makine İhtisas OSB İdare Konseyi Lideri Direnç Özdemir, gençlerin omuzlarında yükselecek olan bir kalkınma öyküsünü başlatacaklarını söylemiş oldu. Bu kapsamda protokole mevzu olan okulda Yalova Ulusal Eğitim Müdürü Abdülaziz Yeniyol ile inceleme yaptıklarını söyleyen Özdemir, “Yaptığımız protokolle pilot okulumuz olan, iş garantili meslek lisemiz Sercan Müellif Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’ni, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürümüzle birlikte ziyaret ettik, yetkillerle bir arada yapacağımız fizikî dönüşümlerin keşfini yaptık. Heyecanımız daha da arttı. Teori ve pratiği eş vakitli öğrenmiş, işinin erbabı genç bir jenerasyon yetiştireceğiz ve iş sahibi yapacağız. Bu kalkınma kıssası gençlerimizin omuzlarında yükselecek. Şimdiden tarihe not düşelim, ilerleyen süreçte bu okulda okumak bir ayrıcalık olacak. Bu kapsamda birinci günden beri projeye takviyesini esirgemeyen Yalova Valimiz Sayın Muammer Erol’a, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürümüz Abdülaziz Yeniyol’a, okul müdürümüze, öğretmenlerimize ve emeği geçen tüm çalışana bilhassa teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Hem diploma hem ustalık evrakı

OSB bünyesindeki üretim tesislerinde tam vakitli istihdam garantisi sağlama amacıyla oluşturulan protokol kapsamında endüstrinin talep ettiği nitelikte insan kaynağının yetişmesine takviye verecek alan/dallarda eğitimler geliştirilecek ve bu eğitimler okul bünyesindeki tüm öğrencilere uygulanacak. OSB içerisinde kurulması planlanan Yalın Model Fabrika eğitimlerinden oluşturulacak eğitim planı dahilinde öğrencilere İşletmelerde Maharet Eğitimi Stajı ve Yaz Devri Stajlarını OSB bünyesindeki üretim tesislerinde yapabilmeleri ile ilgili yardımcı olunacak. Protokol ile ayrıyeten bu liseden mezun olan öğrencilerden lise diplomasına ek olarak ustalık dokümanı alan ve yalın eğitimlerini de muvaffakiyetle tamamlamış olanlara OSB bünyesindeki üretim tesislerinde tam vakitli istihdam sağlanması hedefleniyor.