Yeşim’i Mısır’da ihracat başkanı yaptı

Mezopotamya

New member
Mustafa Kemal ÇOLAK

Yeşim Kümesi en stratejik yatırım kararlarından birini 2010’da Mısır’a yönelik aldı. O tarihlerde Uzak Doğu baskısının ağırlaşmasıyla bir arada atılan bu adım, Yeşim’e memleketler arası rekabette avantaj sağladı. Mısır ile ABD içindeki özgür ticaret muahedesinin yanı sıra nazarance düşük maliyetli üretim Yeşim’in elini güçlendirdi. Nike üzere dünya devi markalar, Yeşim ile uzun soluklu ticareti tercih etti.

Şankaya Ailesi’nin ikinci kritik sonucu ise bu haftaki yazımızın ana konusunu oluşturuyor. Kahire ve İskenderiye’deki iki tesiste yürüyen Mısır faaliyetlerinin başında olan Mustafa Demiralay, vazifesini 2016 prestiji ile ailenin üçüncü jenerasyon temsilcisi Selim Şankaya’ya devretti. Şenol Şankaya’nın kuzeni Demiralay, kendi işini kurma sonucu alırken (halen Yeşim’de YKÜ), Şankaya’nın büyük oğlu Selim Şankaya, Mısır’da genel müdürlük koltuğuna oturdu.

nazaranv başladığında çabucak hemen 25 yaşındaydı Selim Şankaya. Koç Lisesi’nde yatılı okuyan, İtalya’nın esaslı üniversitelerinden University of Luigi Comerciale Bocconi’ne finans eğitimi alan Selim Şankaya’nın tüm çocukluğu ve gençliği kümenin dokuma fabrikalarında geçmişti. Her fırsatta ve yaz stajlarında soluğu tesislerde alan Şankaya, mezuniyet stajını Hüsnü Güreli’nin başında bulunduğu mali müşavirlik şirketi Bakertilly’de yapıyor.

Selim Şankaya’nın misyona başladığı 2016’da Jade Textile Egypt’te (Yeşim’in Mısır’daki şirketinin adı) 21 bin 800 kişi çalışıyor, 34 milyon dolarlık ciro gerçekleşiyordu. O tarihlerde Mısır faaliyetlerini büyütme sonucu alıyor Yeşim idaresi. Kümenin bir kalemde en büyük yatırımına soyunduğu İsmailiye kentindeki dokumacılık ve hazır giysi fabrikası 65 milyon dolar yatırım bedeliyle projelendiriliyor. Yeni yatırımla tam entegre üretimi hedefl ediklerini söyleyen Selim Şankaya, “Mısır’daki iki tesisimiz de hazır giysiye dönüktü. Yani kumaşlar Türkiye’den geliyor, biz hazır giysiye çeviriyorduk. Üçüncü fabrikamızla kumaşı da Mısır’da üretmeye başladık. Bir yıldan az bir vakitte tamamlayarak 2018 sonunda hizmete açtık” diyor.

Yeşim, Mısır’da üç kentte 3 fabrikayla toplam 130 bin metrekare alanda üretim yapıyor. Toplam 6 bin 200 kişi çalıştığı tesislerde istihdam, yıl sonunda 7 bin 100’e çıkacak. Bu sayının bununla birlikte, bir Türk şirketinin yurt haricinde tek çatı altında yarattığı en büyük istihdam olduğunu belirtmeliyim.

Son 3 yıldır rekortmen

Mısır’da sadece Nike ile yürütülen iş birliği, yeni müşterilerle genişletilmiş durumda. Under Armour’a da üretim yapan şirketin yeni müşteri kümesi ABD’nin dev markası Tommy Hilfiger olacak. Markanın, daha katma pahalı eser gereksinimini karşılayan Avrupa operasyonlarında üretim tedariği Yeşim’in Mısır tesislerinden sağlanacak. Tüm bunlar sayılara da olumlu yansıyor kuşkusuz. 2016’da Mısır’ın hazır giyside en hayli ihracat yapan 5. şirketi olan Jade Textile, 2017’de üçüncülüğe çıkıyor. 2018’den bu yana da hazır giyside Mısır’ın en büyük ihracatçısı pozisyonunda bulunuyor.

Yeşim Kümesi, 2021’i 450 milyon dolar ihracat ile tamamlamayı planlıyor. Bu sayının 140 milyon dolarlık kısmı Mısır’dan gelecek. Selim Şankaya, Yeşim Grubu’nun 2025 hedefl erine ait de şu görüşleri paylaşıyor:

“Ana kumanda merkezi tabi ki Bursa Yeşim’dir. Mısır stratejik değerde ve büyüklüktedir. Tıpkı biçimde Ağrı da büyüyecek, Dayanakları artarak devam edecek olan Moldova ve Uşak’ın tesislerimizin katkıları ile 2025’de toplam 720 milyon dolar ihracat gerçekleştireceğiz. Bu sayıya Mısır’ın katkısı ise 230 milyon dolar olacak. Bu gayenin tüm altyapısı tamamlandı, üretim yatırımları tamamlandı. Hazırız”.

Mısır endüstrisinde birinci kreşi hizmete açtı

Geçen hafta Jade Textile Egypt’in olduğu kadar Mısır iş hayatı için de değerli bir açılışın merasimi yapıldı. Bursa’da 1989 yılından bu yana bin çocuğun hizmet aldığı kreşe sahip olan Yeşim Dokumacılık, sözkonusu tesisin bir benzerini İsmailiye’de de faaliyete geçirdi. 300 çocuğun hizmet alacağı kreş ile Jade Textile, kreşe sahip birinci Mısırlı üretim tesisi oldu. Açılışa Çalışma Bakanı Mohamed Safan ile İsmailiye Valisi Salah Shuikh de katıldı.

Selim Şankaya, zoom aracılığıyla yaptığımız görüşmemizde, Mısır’da sanayi külçeşidinin gelişmesine hizmet etmekten keyifli olduklarını söylüyor. Mısır’ın genç nüfusunun üretime katılmasının büyük avantajları olduğunu söyleyen Şankaya, “Biz firma olarak üretim performansına ve devamlılık rasyosuna bakılırsa çalışanımıza artı çıkar sağlıyoruz. Bu durum çalışanın devamlılığına da olumlu yansıyor. Kreşimizin hizmete girmesi de Mısır’da örnek bir fazlaca toplumsal tesisin açılmasına hizmet edecek diye düşünüyoruz. Üç tesisimizin yüzde 97’sinde Mısırlı çalışanımız üretim yapıyor. Yüksek teknolojili, çevreci, tabiat dostu üretim ile Mısır endüstrisini temsil ediyoruz” diyor.

Performansı terfi getirdi

Yeşim Grubu’nda bu yılın başında üst idarede sorumluluk tarifl eri bir daha yapıldı. Selim Şankaya, İdare Şurası Lideri ve CEO Şenol Şankaya’nın çabucak altında CO-CEO olarak konumlandırıldı. Kümenin en büyük iş hacmine ulaşan lokomotif saha olan spor giysi Selim Şankaya’ya bağlandı. Türkiye, Mısır, Moldova ve Ağrı fabrikalarının strateji ve organizasyonel gelişim uygulamaları da Selim Şankaya’ya bağlandı. Yeni yapılanmada idarenin daha faal ve efektif yapılabilmesi için bilgi akışının daha süratli olacağı endirekt ve direkt sorumluluklar yapısına geçilerek, Şenol Şankaya’nın altında bulunan 10 yöneticiden, dördü indirek Selim Şankaya’ya raporlama yapacak biçimde konumlandırıldı. Yani Şankaya’nın Mısır performansıyla kümede süratli yükseldiği söylenebilir. Selim Şankaya’nın kardeşi Murat Şankaya, New York’ta iş teknolojisi alanında eğitim alıyor. Okulundan seneye mezun olacak. Selim’e kardeşinin meslek geleceğinin tarafına ait yorumunu sorduğumda, “Babam beni seçimlerimde özgür bıraktı. Murat da sonucunı kendi verecektir. Bilgiyi kullanma her alanda ehemmiyet kazanıyor. Murat da tahminen tecrübe biraz farklı alanda tecrübe kazanır, daha sonra bize katılır” diyor.