Zelenski: Önümüzde geleceği belirleyecek sıkıntı günler var

Muhabir

New member
İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Kiev’de Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski ile bir ortaya geldi. Görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı düzenlendi.

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski, Rusya’ya karşı ortak çaba vurgusu yaparak, “Önümüzde geleceği belirleyecek sıkıntı günler var. Devletimizi, topraklarımızı ve Ukraynalıları koruyabilmek için sıkıntı günler. Savunucularımız kendi hayatlarını ve ülkemizi korumak için ellerinden geleni yapıyor. Ukrayna’nın gereksinimleri bugün konuklarımıza iletildi. Onlardan bir ambulans bekliyoruz” dedi.

Zelenski, İspanya ve Danimarka’nın, Ukrayna’ya verdiği takviyeleri hatırlatarak, “Rusya’ya baskı bu savaş sona erene kadar sürmeli. Hakikaten tüm bu yaptırımların derin, tesirli ve Rusya’nın sahiden hissetmesini istiyorum. Her 2 ülkeye de savunma gücümüze verdikleri dayanaktan dolayı teşekkür ediyorum. Ukrayna’nın AB’ye daha süratli iştiraki hak ettiğine inanıyoruz. Sizin ve halklarınızın dayanağını hissediyoruz” diye konuştu.

‘ORADA NELER OLUP BİTTİĞİNİ KENDİ GÖZLERİMLE GÖRDÜM’

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı uğraşına verdikleri dayanaklardan bahsederek, “Danimarka en başından itibaren Ukrayna’ya siyasi, mali dayanaklarının yanı sıra savunması için de silah ve ekipman sağladı. Ukrayna’nın güvenliği ve savunması için sağlanan dayanak 600 bin Danimarka kronu (88 bin dolar) seviyesinde oldu” dedi.

Frederiksen ayrıyeten, “Bugün Borodyanka’yı ziyaret ettim ve Rus işgali sırasında orada neler olup bittiğini kendi gözlerimle gördüm. Rusya tarafınca Ukrayna’ya karşı işlenen tüm kabahatlerin belgelenmesi için Milletlerarası Ceza Mahkemesi’nin dayanağının yanı sıra etkilenen ailelerin de dayanağına muhtaçlığımız var. Bu cürümlerin sorumlusu olanların yargılanmasını sağlamalıyız” sözlerini kullandı.

İSPANYA’DAN UKRAYNA’NIN AB’YE İŞTİRAKİ İÇİN DESTEK

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Ukrayna’ya her taraftan takviye verdiklerini belirterek, “Sayın Lider (Zelenski), Avrupa ailesine katılma isteğinizi destekliyoruz. Mukadderatınızı seçme hakkınız var ve Avrupa Birliği’ne katılmak için haklı münasebetleriniz var. İspanya ve halkı Ukrayna halkının özgürlüğünü destekliyor. İspanya’nın bu haksız savaşı şiddetle kınadığımıza ve savaşa karşı olduğu konusunda teminat veriyoruz. Putin’in işlediği kabahatlerin, ülkesinin işlediği kabahatlerin hesabını vermesini istiyoruz. Ukrayna için özgürlük ve barış maksadımıza ulaşana kadar Ukrayna’ya, Ukrayna halkına yardım edeceğiz” dedi.

Sanchez, Ukrayna’ya verdikleri askeri dayanağı vurgulayarak, “Son haftalarda Ukrayna’ya tıbbi, silah ve teçhizat takviyesi sağlıyoruz. İspanya, Avrupa Barış Fonu’na 120 milyon euro katkıda bulundu ve insani yardım paketini 31 milyon euro ile destekledi” diye konuştu.