Zıplayan kale, ana renklerin olduğu bir ülkede evindeymiş gibi görünüyor

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Bir evi ev yapan nedir? Peki bir Amerikalıyı ev yapan şey nedir? Nile Harris'in kaygan, sürekli değişen eseri “Bu Ev Bir Ev Değil”de sahnenin ortasında bir ev var; bir zıplama kalesi. Ama şişirilebilir bir oyuncaktan daha fazlası.

Ulusal politikaya, sanat finansmanına ve yerel New York ortamına (Aşağı Manhattan'ın Dimes Meydanı olarak bilinen küçük bölümüne) değinen bir fikir ağının kalbinde yer alıyor. Harris'in coğrafyanın bu bölümünde nerede durduğunu anlıyorsunuz: “Bu Ev”de bir kavga var. Bir elektronik sigara hakkında.

Cumartesi gününden itibaren “This House”, Under the Radar festivalinin bir parçası olarak hüzünlü ve eğlenceli, karanlık ve yine de bazen inanılmaz derecede komik bir şekilde Abrons Sanat Merkezi'nde yeniden sahnelenecek ve ilk kez geçen yaz Ping Chong and Company ile birlikte sahneye çıkacak. . (Harris, Ping Chong'un sanatsal liderlik ekibinin bir üyesidir.)

“Bu Ev” siyasete ve ırka kışkırtıcı bir bakış ve modern liberalizmin, ABD Kongre Binası'na yapılan saldırının ve iyi niyetli kar amacı gütmeyen sanat kurumlarının kesişme noktalarını inceleyen Amerikan deneyiminin bir eleştirisidir. Gürültü artıyor. Zıplayan kale bu ayaklanmadan sağ çıkabilecek mi?

Eserin neye dönüşeceği fikri, 2020 yazında, 28 yaşındaki Harris ve arkadaşı, disiplinler arası sanatçı Trevor Bazile'nin bir şişme kale hayal etmeye başlamasıyla ortaya çıktı. Harris, bunun ona Capitol'ü hatırlattığını ama aynı zamanda herhangi bir kurumu temsil edebileceğini ve ardından tekrar “ergenlik öncesi bir meme”e dönüşebileceğini söyledi.

Harris, bir şişme kaleyi içerebilecek bir dizi etkinliği hayal etmeye başladı: Bir fikir hakkında “George Floyd protestosuna şişme bir kaleyle mi katılmalıyız ve insanların siyahların hayatlarını desteklemek için zıplamalarını mı sağlamalıyız?”

Zıplayan ev fikri, Bazile'nin kısmen Trump yanlısı adayların mali destekçisi olan risk sermayedarı Peter Thiel tarafından finanse edilen bir New York film festivali olan New People's Cinema Club'ın yöneticisi olduğu 2021 yılına kadar askıya alındı. Harris, “Trevor'ın çok net bir bakış açısı vardı: Sizi hangi elin beslediği önemli değil; her şey kötü,” diye hatırladı Harris. “Temiz para diye bir şey yoktur.”

“Peter Thiel'in parasıyla” diye ekledi, “bir şişme kale satın aldık çünkü bu sonsuza kadar istek listemizdeydi.”

Bu yılki film festivali kapsamında Harris ve Bazile, Dimes Meydanı'ndaki bir çatı katında şişme şatolu bir partiye ev sahipliği yaptı. Ancak festivalin bitiminden sadece iki gün sonra 25 yaşındaki Bazile aniden hayatını kaybetti. (Harris bir neden belirtmeyi reddetti.) “Bu Ev” pek çok konuda ses, konuşma ve koreografik olarak devam eden bir yorum olsa da, özünde keder üzerine bir meditasyondur.

Bu aynı zamanda Harris ve Bazile tarafından kurgusal bir yönetim kurulu toplantısı hakkında Google Dokümanı olarak yayınlanan manifestonun genişletilmiş halidir. Bir hiperlink labirenti olan manifesto şu soruları gündeme getiriyor: “Siyah sesleri mi yoksa sadece duymak istediklerini söyleyen sesleri mi seversin?” “Irk savaşında Telfar çantanı taşıyacak mısın?”

“Bu Ev”de Harris, “Oyuncak Hikayesi”nden Woody ve Timmy adını verdiği, yüzü bir gülümsemeyle sabitlenmiş zencefilli kurabiye ozan karakteri de dahil olmak üzere kılık değiştirmiş olarak karşımıza çıkıyor. “Belki orada Siyahların ve Siyahların hayatlarına dair bir yorum vardır ama gülen bir yüzdür” dedi. “Erişilebilir.”

Yapımın dramaturgu ve set tasarımcısı Dyer Rhoads, resimlerin, heykellerin ve tabii ki şişme şatonun olağanüstü bir diorama görevi gördüğü ana renklerden oluşan bir evreni hayata geçiren canlı bir set yarattı. Ancak This House güncel olaylara yanıt verdiği için geçen yazki programla aynı olmayacak.

Harris, dünyadaki olaylara dayanan ve seyirciyle etkileşimler de dahil olmak üzere doğaçlamayı kullanan gösteri hakkında “Her zaman yüzde 60'ının set, yüzde 40'ının doğaçlama olduğunu söylerim” dedi. “Güncel olaylara tepki veriyor, karşılaştığı koşullara tepki veriyor. Ve altı ay öncesine göre dünyanın çok farklı bir durumundayız.”

Doğaçlama Harris için her şey demek ve şunu ekledi: “Hareket eden ve performans sergileyen bir bedenin odada olup bitenlere tepki verdiğini anlıyorum.”

“This House” performans sanatçısı Crackhead Barney'nin cesur kalabalık çalışmalarını kullanmasına yer veriyor; ve vücut dışı doğaçlamalarıyla giderek huzursuzlaşan sahne dünyasına canlı bir kırılganlık kazandıran dansçı Malcolm-x Betts. Harris'e göre bu iş bir oyun. Ama “parça” dedi, “Dır-dir insanlar. Oyun ben, Malcolm ve Barney ve dünya hakkındaki düşüncelerimiz hakkında.”

Miami'de doğup büyüyen Harris, çocukluğunda ciddi bir tiyatro öğrencisiydi. Rhoads'la birlikte Kuzey Carolina Üniversitesi Sanat Okulu'na katıldı ve oyunculuk alanında BFA ile mezun oldu. “İyisiyle kötüsüyle bir oyuncuyum” dedi. “Ne olduğumu bilmiyorum.”

Aslında onun bildiğini ya da en azından bunu sanat yaratarak çözdüğünü hissediyorsunuz. Harris gençliğinden beri gösteriler yaratıyor; 2017 yılında New York'a taşındıktan sonra şehir merkezindeki deneysel dans dünyasını keşfetti ve koreograf Sidra Bell ile biçimlendirici bir atölye çalışmasına katıldı. Doğaçlama yaklaşımları hakkında “Gerçekten beynimi patlattı” dedi. “Dans eğitimim varsa bu bir referans noktasıdır.”

Ayrıca palyaçoluk eğitimi de aldı: “Seyirciyle olan ilişkimi büyük ölçüde palyaçoluk fikri üzerinden anlıyorum” dedi. “Kahkaha olabilir, kostümler olabilir, fiziksellik olabilir.”

Betts'in “This House”taki hareketine fiziksel yaklaşımın gelişimi ikilinin çocukluk anılarını tartışmasıyla başladı; Betts, sıçrama evinin sanki çocukların hayaletlerini temsil ettiğini söyledi.

Betts'in doğaçlamalarının kökleri onun hareket geçmişine dayanıyor – siyah kulüp binası dansı, moda, Batı Afrika dansı. “Dans etmek çok fizikseldir” dedi. “Anılar içimde hareket ediyor ve bu anı aynı zamanda ummadığınız bir odaya girmenize de neden olabiliyor. Yeni bir şeyin piyasaya sürülmesine olanak tanıyacak şekilde tetikleniyor.”

Her ne kadar Harris “Bu Ev”i bir oyun, hatta bir opera olarak adlandırsa da (ses tasarımı, özellikle de vokal amplifikasyonunun entegre edilme şekli önemli bir kısımdır), bedendeki dil hakkında çok şey düşünüyor. Her ne kadar dansçı olarak performans göstermiş olsa da kendisini bir dansçı olarak görmüyor ve dans onun için devam eden bir pratiktir, “daha geniş teatral kaygılarım ve inançlarım dahilinde” dedi.

“Dansçıları seviyorum” dedi. “Dansçılarla tanışıyorum, bu insan topluluğunun bir parçasıyım. Bu sanatçı topluluğunda gerçekten duygulandırıcı bir şeyler var. Zar zor var olan aşılmaz şeyleri takdir etmeye ve onlara tüm kalbinizle bağlanmaya kararlı olabilir misiniz? Bu Bu yüzden Parlamıyor Bu yüzden seksi değil. Sadece bağlılık iştir. Ve bu gerçekten önemli hissettiriyor.

Bunun aynı zamanda oyun yazarı Rhoads'ın “Bu Ev” hakkında söyledikleriyle de ilgisi var: “Birçok açıdan, sonuçta sanat için aldığımız risklerle ilgiliydi.”

Ve Harris risk almaya açık. Boyut. “Rüyamı bilmek ister misin?” dedi. “Gerçekten bir pop yıldızı konseri yaratmak ve yönetmek istiyorum. Bu bir anlatı değil; çağrışımsal, sese dayalı, görüntüye dayalı ve dans.”

Bir Doja kedisi düşündüğünü söyledi; onu yakalayacak biri, onun tuhaf küçük şakalarla ara bölümler yaratma tutkusunu takdir edecek biri. Harris, “Ölçekli çalışmak istiyorum” dedi. “New York'ta yeni ortaya çıkan bir sanatçı veya sanatçı için ölçekli çalışma fırsatı yok. Cehenneme ya da yüksek suya gel, ben irade.”