Bayramın vazgeçilmezi kavurma tanımı

MerveninMutfağı

New member
  • Ocakta
  • 6+ Kişilik
  • 20 dk(Hazırlanma Süresi)
  • 50 dk(Pişirme Süresi)
Gereçler

Dilediğiniz ölçüde kuyruk yağı
1 kg kadar dana yahut koyun eti
Dilediğiniz baharatlar ( tuz, karabiber, kekik)

Kavurma Nasıl Yapılır?

Kurban Bayramı’nda sevilerek tüketilen yiyeceklerin en başında kavurma yer alıyor. Pekala, kavurma tanımı nedir, kavurma nasıl yapılır diyorsanız işte cevapları…

Lakin şayet kavurmayı, Kurban Bayramı’nda yapmayacaksınız kasaptan aldığınız eti seçerken bir ekip püf noktalarına dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde etiniz hoş pişmeyecektir. Aşağıda vermiş olduğumuz habere tıklayarak, et seçerken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtını oradan bulabilirsiniz.

Kavurma yapmanın püf noktası:

-Etlerin sert olmasını istemiyorsanız içerisine tuz ve baharatları en son eklemenizi tavsiye ederiz.

-Kavurma için en epey kullanılan et kuzu etidir. Fakat kelam konusu kurban bayramı olduğunda kavurmanızı kuzudan da koyundan da dana etinden de yapabilirsiniz. Zira etler taze olduğu için pişirmesi de kolay ve zahmetsiz olacaktır.

-Koyun etinden kavurma yapacaksanız kendi yağında, epey kızgın ateşte pişirebilirsiniz. Dana etini ise yeteri kadar su ve yağ ekleyerek uzun müddet pişirmeniz gerekir.

-Kavurma yaparken kullanacağımız etin biraz yağlı olması kavurmanın lezzetli olması için gereklidir. Bu sebeple kurban etinizi temizlerken tüm yağı almamanızda yarar var.

Kurban bayramı kavurması nasıl yumuşak olur?

-Kurban bayramında kavurmayı dana etinden yapıyorsanız pişmesi ve yumuşak olması koyun etine göre biraz zahmetli olabilir.

-Ayrıca çabucak kesildiği gün değil de en azından bir gün dolapta beklemiş eti kavurma yaparsanız istediğiniz yumuşaklığı elde edebilirsiniz.

-Yukarıda bahsetmiş olduğumiz evvel kızgın ateş daha sonra orta ateşe dikkat ederseniz kavurmanız yumuşak olur.

Kurban bayramı kavurması nasıl saklanır?

-Kurban bayramından daha sonra da taze ve lezzetli bir biçimde kavurma tüketmek istiyorsanız kavurmanızı saklayabilirsiniz.

-Kavurmanızı pişirdikten daha sonra başka bir tencerenin içerisinde iç yağı eritip, kavurmanın olduğu kabın içerisine boşaltın. Yağ donduktan daha sonra kavurmanızı buzlukta yahut dolabınızın bir gözünde saklayabilirsiniz.

Kavurma yapılışı:

1. adım:
birinci vakit içinderda etlerinizi sudan geçirin ve üstündeki kanın temizlendiğinden güzelce emin olun.

2. adım: ondan sonrasında kuyruk yağını ve etleri doğrayın.

3. adım: Şayet düdüklü tencereniz var ise etleri ve kuyruk yağını tdüdüklü tencerenin içerisine atın.

4. adım: Düdüklü tencerenin içerisine su koymanıza gerek yok et kendi suyu ile pişecektir.

5. adım: 40 yahut 45 dk daha sonra düdüklü tencerenin kapağını açarak etleri bir tavaya boşaltın.

6. adım: çabucak sonrasında etleri tavada kavurabilirsiniz.

Afiyet olsun.